עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
+ פרקי המסע.

נשק גרעיני אינו נשק כי אם אמצעי להרס אוניברסלי מוחלט, מלחמה גרעינית אינה מלחמה כי אם התאבדות וקטל-עם -אבסורד של הכחדה עצמית. Hans Morgenthau

 


כ"הומניסט מצוי" חיפשתי לתומי בראשית "המבט החדש על הטבע" את המגמות שהפכו עם השנים לדגלים של חקר האטום - רפואה, אנרגיה, רווחה. קראתי ספרים, מאמרים, מכתבים, תעודות, מחקרים - לשווא. בראשית חקר מבנה החומר הייתה רק סקרנות ועדנה אינטלקטואלית.

כאשר התברר למדענים שלתגליות שלהם יש גם פן יישומי, האווירה הפרנואידית שהשתלטה בשל הנאציזם, הסטליניזם, המיליטריזם היפני הכתיבה את הכיוון הביצועי - הנשק הגרעיני.

"אחריות היוצרים" עומעמה לנוכח "צו השעה" שנקבע על-ידי שלטונות הצבא. פרוייקט  מנהטן הוא מבצע צבאי שחייליו הם מדעני-הטבע. המחנה הצבאי הענק, שעלה למשלם המסים שני מיליארד דולר, הון עתק בימים ההם, היה צריך להצדיק את קיומו. את הפצצות יש להטיל - ויהי מה.

ההמשך צפוי וידוע. מירוץ החימוש הגרעיני, הפסולת הרעילה, מחלות הקרינה, תאונות בכורים אטומיים והאימה התמידית, החבויה, מפני יד מטורפת שתלחץ על ההדק של הנשק החדש. רק לקראת שנות ה-50 מופיע הרעיון של ניצול הידע הגרעיני למטרות שלום.

מספר הכנסיות בלוס אלמוס -יחסית למספר התושבים- הוא הגבוה ביותר מבין כל הישובים בארה"ב כך גם מספר בעלי התואר האקדמי והשכר הממוצע של תושבי המקום. לוס אלמוס, העריסה של הפצצה האטומית עוסקת עד עצם היום הזה בתעשיית ההרס, ביצירת נשק גרעיני וביולוגי.

המבקרים במקום מספרים שאוגוסט 1945 השמדת הירושימה ונגאסקי - לא מוזכר במוזיאון למדע המקומי ונמחק מהזיכרון של עובדי המקום. את הולדת הפצצה האטומית הם חוגגים בתאריך הניסוי במדבר ניו-מקסיקו.

בקיץ של שנת 1999 לוס אלמוס הפכה זירה למחאה ההמונית הגדולה ביותר מאז ומעולם. מאות פעילים מכל רחבי תבל שגויסו על-ידי תנועות השלום התקהלו בעירה הקטנה הממודרת - הנשלטת, כדבריהקונגרס על-ידי "תרבות היהירות" - נשאו שלטים, כרזות ונאומים ונשבעו לחולל מרי אזרחי במעבדות הנשק.

"המקום הזה הוא התגלמות הרוע הטהור, יש לסגור אותו ומייד" אמרה אחת הנואמות. בתום הנאומים, שוחרי השלום ירדו בשירה אל המעבדות, שם נשאו תפילה ו...נעצרו על ידי המשטרה המקומית באשמת הפרת הסדר.

.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבא פרק ביתהקודם