עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

+ פרקי המסע


 


 

.

If the radiance of a thousand suns were to burst into the sky, that would be like the splendor of the Mighty One I am become Death, the shatterer of worlds
Bhagavad-Gita, the sacred epic of the Hindus

במהלך שנת 1942 רעיון יצירת הפצצה הגרעינית הבשיל והחל לקבל תאוצה. בקיץ של שנה זו המבצע קיבל את הקוד "מבצע מנהטן".

יצירת הפצצה נפרשה על שלוש ערים סודיות מבודדות - לוס אלאמוס Los Alamos, אוקריגד Oak Ridge והנפורד Hanford. העבודה התנהלה בשלוש חזיתות: פיתוח הנשק הגרעיני, הפקה של חומרי הגלם והכנת כלי התחבורה להטלת הפצצה.

במעבדות של אוניברסיטת צ'יקגו פרמי החל  בבנייה של הכור הגרעיני הראשון מעשה אדם

המבצע, שעמד תחת סודיות צבאית חמורה, מידור חד בין המוקדים השונים, אמצעי ציתות ופיקוח אכזריים, שומרי ראש שהוצבו להגנה על המדענים הראשיים, העסיק קרוב ל-160.000 עובדים שרק כתריסר מביניהם ידעו את המטרה הסופית של העשייה.

נבנו שלוש פצצות. הראשונה, המכונה gadget הייתה דגם ניסויי של פצצת  הפלוטוניום. השנייה
little boy הייתה פצצת אורניום שהוטלה על הירושימה. השלישית, fat man הייתה פצצת פלוטוניום שהוטלה על נגאסקי.

את אשר אירע בהירושימה ובנגאסקי יכולים לתאר רק "ההיבאקושה", עדי הראייה ששרדו את ההפצצה. אביא כאן את הניסוי שנערך באלמגורו, שקיבל את הצופן "טריניטי".

לאחר חודשים רבים של הכנות, נבחר לניסוי אתר מבודד, עמק בין נהר ריו גרנדה ורכס הרים אוסקורה - חשוך- בשם Journada del Muerto.

הספקות בדבר נחיצות הפעלת הפצצה הגרעינית החלו לכרסם במדענים. טרומן, שהושבע בחיפזון לנשיאות לאחר מותו הפתאומי של רוזוולט טרם הוכנס לסוד שלייצור הנשק הגרעיני וכניעת גרמניה הנאצית הפכה - בעיני רבים - את הפצצה למיותרת. לא כך סברו שלטונות הצבא. המדענים והטכנאים, קורסים תחת בעיות טכניות, לא התפנו לבעיות המוסריות.

תלאות מזג האוויר, סופות רעמים שיבשו מעט את התחלת הניסוי. ה-target- הועלה על מגדל פלדה של 30 מטר. החרדה הייתה בשיאה. הרהוריו - בקול רם - של פרמי על אפשרות ש"הפצצה תצית את כל האטמוספירה" לא שיפרו את האווירה. הצופים מוקמו במרחק 9 ק"מ צפונית לפיצוץ. הם הורו לשכב על הארץ, להרכיב משקפיים עם עדשות מפוחמות ולמרוח את עצמם במשחת שיזוף. מרוב מתח והתרגשות, רוב הנוכחים שכחו לציית להוראות אלה. גרובס מספר שאלה שלא גוננו על עיניהם, סונוורו מהבוהק הנורא ולא ראו את הדבר ששלוש שנים חלמו לראות. הפצצה הופעלה עם שחר, ב-16 ליולי 1945. הפיצוץ היה חזק הרבה יותר מהמשוער. מגדל הפלדה אויד כליל.

אחרי הפיצוץ, בעודו מהרהר במילות השיר הקדוש, אופנהיימר פנה אל אחד הטכנאים : "הפכתי למוות, למשמיד עולמות". "עכשיו כולנו - sons of bitches - בני כלבה" השיב לו אחד מעמיתיו.

ההחלטות
בישיבת "ועדת המטרה" target committee בראשות אופנהיימר - ובהשתתפות ניומן - שדנה בהטלת הפצצות ובחירת היעדים נדונו השיקולים "הפסיכולוגיים" ההתקפה. לגורמים הפסיכולוגיים בבחירת המטרה חשיבות גדולה, סברו חברי הועדה וקיוטו, עיר המקדשים, הבירה הישנה של יפן נבחרה כיעד המתאים ביותר מבין רשימת ערים מוצעת. ההנמקה הפסיכולוגית של הבחירה הייתה שקיוטו היא המרכז האינטלקטואלי של יפן ולכן תושביה ייטיבו להבין את המשמעות של הנשק החדש.

העיר ניצלה הודות לתחנוניו של מומחה ליפן, אדוין ראישהאואר שפנה אל הממונה עליו וזה מצדו הצליח לשכנע את שלטונות הצבא למחוק את קיוטו מהרשימה השחורה. מסתבר שדי היה בשני אנשים שפויים כדי למלט מהרס את העיר המפוארת הזאת. ברשימת היעדים נותרו מספר ערים אולם אחדות מהן הושמדו כבר ונשארו לכן הירושימה ונגסאקי.

ב-6 באוגוסט 1945 "הילד הקטן" התפוצץ מעל
הירושימה. שלושה ימים לאחר מכן "האיש השמן" השמיד את מחצית העיר נגסאקי. ב-15 לאוגוסט, לאחר שהיא קיבלה הבטחה שלשליט שלה לא יאונה כל רע, יפן נכנעה.

מפת ההרס של הפצצה האטומית
השטח מתחת לפיצוץ חולק לאזורי הרס. האזור ברדיוס חצי מייל מתחת לפיצוץ נקרא "חלקת האידוי" עם 98% של מוות. הגופות באזור זה מתאדות או נשרפות כליל.בחלקה זו - בחום של 3.000 - 4.000 מעלות צלזיוס - הכל נהרס.

ברדיוס של מייל משתרע "אזור החורבן המוחלט" עם 90% אבדות ב
נפש. כל המבנים במשטח זה מתמוטטים.

ברדיוס של  1.75 מייל נפרש "אזור נזקי ההדף החמורים". 65% אבדות בנפש ו-30% פצועים. מבנים גדולים וגשרים קורסים וכבישים נהרסים הנהרות באזור זה שינו את כיוון זרימתם.

ברדיוס של 2.5 מייל נמצא אזור "נזקי החום החמורים". 50% אבדות בנפש ו-45% פצועים. כל; דבר שנמצא באזור זה נפגע מהשריפה.הקורבנות נחנקים בו משום שהאש מכלה את החמצן.

ברדיוס של 3 מייל משתרע אזור "נזקי האש והרוח הקשים"50% אבדות בנפש ו-15% פצועים. האנשים באזור זה  נהדפים למוות
ואלה שנשארים בחיים סובלים מכוויות קשות.

הפצצות שהשמידו את הירושימה ונגסאקי היו כאין וכאפס לעומת זו שעמדה להיוולד - פצצת המימן "הילד הקטן" ו"האיש השמן" נוצרו מביקוע הגרעין, האנרגיה שמשתחררת מהיתוך הגרעין חזקה וקטלנית לאין ערוך. חומר הגלם של פצצות הביקוע נדיר וקשה לייצור והדבר מגביל את בנייתן. הדלק של פצצת המימן נמצא בשפע בטבע ושום דבר - פרט לתבונה של האדם - לא יכול לבלום את בנייתה.
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבא פרק ביתהקודם