עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


+ פרקי המסע.בשלב זה של השתלשלות האירועים נותר רק אדם אחד שהיה יכול למנוע את האסון. אולם הנשיא לא הבין, הנשיא גם לא ידע...

לאחר מותו הפתאומי של הנשיא רוזוולט, טרומן הושבע לנשיאות. הוא הובא בסוד קיום הפצצה

רק לאחר השבעתו. קורס תחת שפע המטלות החדשות, לטרומן לא היה פנאי להתעמק בסוגיית הפצצה החדשה...

סילרד, האיש שיזם ונלחם למען בניית הפצצה הפך לראש המתנגדים החריפים ביותר וניהל מסע נוקב - עקר וחסר סיכוי -למניעת הפעלתה. בראיון שנתן ב-15 לאוגוסט 1960 ב-.U.S Newsand World report הוא מספר על כישלונו להבהיר לטרומן את הסכנות הכרוכות בפצצה.

הנשיא טרומן לא הבין... ולראייה: "השקענו 2 ביליון דולר בהימור המדעי הגדול ביותר בהיסטוריה ... וניצחנו". טרומן New York Times
אוגוסט 1945.

ב-9 באוגוסט, בנאומו מהבית הלבן - בשעה שגם העיר נגסקי הושמדה כבר על ידי הפצצה האטומית - אומר טרומן: "העולם נוכח שהפצצה האטומית הראשונה הוטלה על בסיס צבאי - הירושימה. הסיבה לכך היא שרצינו למנוע ככל יכולתנו הרג של אזרחים. אבל התקפה זו היא אזהרה לבאות ואם יפן לא תיכנע, פצצות יושלכו על תעשיית המלחמה שלה ואז, לרוע המזל, חיים של אלפי אזרחים יאבדו. אני מזהיר את אזרחי יפן וקורא להם לעזוב את ערי התעשייה כדי להימלט מהחורבן".

ביומנו ב-25 ליולי 1945 טרומן  כותב: "המצאנו את הפצצה הנוראה ביותר בתולדות העולם. נתתי
הוראה לכוון אותה רק נגד מטרה צבאית, לא נגד נשים וילדים.  גם אם ה-Japs הם פראים, אכזריים, חסרי רחמים וקנאים, אנחנו, מנהיגי העולם; ברווחת הציבור איננו יכולים להטיל את הפצצה על הבירה הישנה או החדשה". את יומנו ביום זה טרומן מסכם ב-" נראה שאת הדבר שהוא הנורא ביותר שהומצא אי פעם, אפשר להפוך לדבר היעיל ביותר..."
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבא פרק ביתהקודם