עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
+ פרקי המסע
 .

תוצאות הלוואי של ההפצצה הגרעינית ובעיקר הנזקים שנגרמים מהקרינה - למרות שיוצרי הפצצה היו עדים להן וקורבנות שלהן - הוסתרו מהציבור.

תאונה הירואית ונוראה התרחשה לאיש צעיר שתפקידו היה לבחון שני חצאי כדורים שהתקרבו - על מוט - זה לקראת זה. המטלה הייתה להשיג את הנקודה הקריטית בה אמורה להתחיל תגובת השרשרת. בשנייה זו - כדי למנוע את תחילת ההתפוצצות - הוא היה צריך להפריד בין חצאי הכדורים. באחד הניסויים המברג, כליהעבודה היחיד של הצעיר, החליק וחצאי הכדורים; התקרבו יתר-על-המידה. החדר התמלא בזוהר כחלחל מסנוור. במקום להשתטח ולנסות למלט נפשו מהקרינה הקשה, האיש הפריד בידיו את חצאי הכדורים ומנע את תגובת השרשרת, את הפיצוץ. בפעולה זו הוא חשף את עצמו לקרינה קטלנית אך הציל את חייהם של שבעה עובדים נוספים שהיו  במעבדה. לאחר מכן, מבלי לאבד את עשתונותיו, הוא הורה לאנשים לחזור לעמדה בה הם היו בשעת הקרינה, ערך שרטוט של מפת המעבדה ומיקומם של העובדים כדי שהרופאים יוכלו למדוד את מנות הקרינה שכל אחד מהם ספג. תשעה ימים לאחר מכן הוא מת בייסורים נוראים.

"בהירושימה לא נמצאה מנה מסוכנת של קרינה", נאמר לציבור.
גרובס, איש הצבא שפקד על הממלכה של לוס אלמוס, דיווח לקונגרס ש"הוא שמע שהמוות מהפצצה הוא נעים מאוד"

נזקי הקרינה עוד לא נחקרו אז, אולם המדענים חשדו - על סמך העדויות הרבות - שלפצצה יש השפעה ביולוגית קטלנית. "ניצולי ההפצצה עוד יקנאו במתים" אמר
אופנהיימר. רבים מקרב חוקרי ובוני הפצצה הגרעינית - אירן ז'וליוט-קירי, ניומן, פרמי, אופנהיימר ואחרים נפטרו ממחלת הסרטן.

קשר השתיקה שנרקם סביב ההשפעה הקטלנית, ארוכת הטווח, של הנשורת הרדיואקטיבית, עורר את זעמם של הבונים, ועשרות מהם התאגדו בסתר והחליטו - למרות שהדבר נחשב לעבירה על התקנון הצבאי שחל על כל העובדים - לפרסם בציבור את כל האמת על הפצצה. קבוצה זו הפכה לימים לתנועה שחוללה את "המהפכה של מדעני האטום".

הממשל והצבא הטילו איפול כבד על כל המידע הקשור בפצצות. רק עם חקיקת החוק לחופש המידע וחשיפת חלק מהתכתובת הסודית התגלתה בפני הציבור האמת הקשה, הסיפור האמיתי על בניית הפצצה הגרעינית ועל התוצאות הנוראות של הפעלתה.

גופים ממסדיים נוטים להכחיש,  עד עצם היום הזה, את נזקי הקרינה וחקר אסון צ'רנוביל מעלה דיווחים בנוסח:

An authoritative UN report in 2000 confirmed that there is no scientific evidence
of any significant radiation-related health effects to most people exposed

Chernobyl - Tschernobyl - Information
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבא פרק ביתהקודם