עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
 


.


Libraries are not made, they grow" .Augustine Birrell

תולדות הספריות

"כאשר הגנים שלנו לא יכלו יותר לאחסן את כל המידע שהיה דרוש להישרדותנו, המצאנו, לאט לאט את המוח. אך הגיע הזמן - אולי לפני עשרת אלפים שנה - שגם המוח לא היה יכול להכיל את כל המידע הדרוש לנו. וכך למדנו לאגור כמויות כבירות של מידע מחוץ לגופנו. אנחנו הזן היחיד בתבל - ככל הידוע לנו - שהמציא זיכרון משותף שאינו מאוחסן בגנים או במוח שלנו. המחסן של הזיכרון הזה נקרא : הספרייה." קרל סייגן

איסוף ושימור הידע הכתוב מהווים את ההתגלמויות הראשונות של התרבות האנושית. סיפור הולדת וטיפוח הספריות מפאר - משחר הציוויליזציה ועד ימינו - את החשיבה, החוקרנות והצמאון לידע של האדם.

אוספים של עשרות אלפי כתבים - חרוטים על לוחות חימר - היו כבר ב-1300-1200 לפניה"ס בערי מצריים העתיקה תבאי ועראמנה.

689 - סנחריב, מלך אשור, מקים ספרייה גדולה בארמונו בנינווה הבירה שבה נאספים עותקים של הספרות הבבלית-אשורית. בספרייה התגלה האפוס הקדום "עלילות גילגמש" ומנסרת סנחריב שמתארת - בכתב יתדות -את מסעותיו הצבאיים של המלך. המסע השלישי במנסרת סנחריב הוא מסעו - בשנת 701 - לארץ ישראל לדיכוי המרד שנרקם נגד האימפריה האשורית.

Ashurbanipal, אחרון המלכים הגדוליםשל אשור - שבניגוד לשאר השליטים של תקופתו ידע קרוא וכתוב - מטפח את אוסף הספרים של הארמון והופך אותו לספרייה הראשונה המאורגנת והמנוהלת בשיטתיות.

350- בקטלוג שמתאר את כל המבנים ברומא מופיעות 29 ספריות ציבוריות.

337-בספרו Geographica, ההיסטוריון סטרבו - "הפוזל" - מספר של
אריסטו - הפילוסוף היווני היה אוסף ספרים מרשים והוא הראשון שלימד את מלכי מצריים כיצד להקים ולנהל ספריות.

295-ייסוד הספרייה הגדולה של אלכסנדריה. הספרייה הכילה בין 400.000 ל-700.000 גווילים. היא נוסדה בתקופת שלטון תלמי. הספרייה הוקמה על-ידי הסופר האתונאי Demetrius Phalereus מראשוני כת ה- Peripatetic ממשיכי דרכו של אריסטו במצריים.

תולדות הספרייה של אלכסנדריה הפכה לאחת האגדות המסופרות ביותר של ההיסטוריה העתיקה. תלמי השני מינה את המלומד דמטריוס פאלריאוס להקים ספרייה ולרכז בה את "כל ידע העולם" הספרים והמגילות הקיימים ולדאוג לתרגומם ליוונית של הכתבים מתרבויות אחרות. הספר הראשון שתורגם היה הברית הישנה. מלאכת התרגום של התנ"ך ליוונית נעשתה על-ידי 72 רבנים שתלמי שכר למטרה זו. כל סוחר, כל אורח שנקלע לעיר נדרש להפקיד את הכתבים שהיו ברשותו. לאחר שהמגילות הועתקו, המקור הועבר לספרייה והעותק ניתן לאורח, בעוזבו את העיר. הספרייה הכילה, בשיאה, קרוב ל-700.000 מגילות.

על השמדת הספרייה הגדולה - שהפכה סמל לידע עצמו - חלוקים ההיסטוריונים. אחד ההסברים מייחס את השמדת הספרייה ליוליוס קיסר שכבש את אלכסנדריה ב-48-47 לפניה"ס. צבא הקיסר העלה באש את צי האויב שעגן באלכסנדריה. האש התפשטה לעיר וכילתה את  הספרייה המפורסמת. ספורים אחרים תולים את האשם בכובשים ברבריים, במלחמת אזרחים ובמסעות הרס של קנאות דתית.

ההסכמה שמסתמנת היום אומרת שהספרייה; סבלה כנראה משרשרת של פגיעות שהקטלנית שבהן חלה במאה הרביעית כאשר רדיפת הפגנים על-ידי הנצרות הגיעה לשיאה. Flavius Theodosius שליט רומי ציווה להרוס כל מצבת זיכרון אלילית וההגמון של אלכסנדריה כנראה ציית לפקודה. ב-2002 נחנכה ספרייה חדשה, מפוארת, במקומה ולזיכרה של זו העתיקה.

200- עד המאה השלישית הספריות היו פריבילגיה של בכירי האריסטוקרטיה וההשכלה. החל מתקופה זו, הוקמו ספריות במרחצאות הציבוריות והן הפכו נגישות עבור כל אזרחי הממלכה הרומית.

עם התמוטטות האימפריה הרומית בא הקץ על פריחת הספריות. Ammianus Marcellinus ההיסטוריון הרומי הספיד אותן בזו הלשון: "הספריות נסגרות - כמו קברים - לעולם."

בתקופת השפל בין נפילת האימפריה הרומית להיווצרות ספריות המנזרים, הספריות האיסלמיות - במזרח הקרוב, צפון אפריקה, סיציליה וספרד - משגשגות. הספריות הוקמו בבתים פרטיים, באוניברסיטאות ובמסגדים.

התיעוד הכתוב של הידע בעולם הנוצרי ניצל בזכות מסירותם המופלאה של הנזירים הבנדיקטים שקמו לגונן על הספרים ולהמשיך במורשת התרבותית.

529-
בנדיקטוס הקדוש - סנדק הספריות -מקים את מנזר מונטה קסינו. בנדיקטוס - נזיר סגפן - ייזכר בשל פועלו לשימור האוצרות הספרותיים של העולם העתיק ושל הנצרות בימי-הביניים.

ב-Regula monachorum התקנון של המסדר שבנדיקטוס חיבר, הוא משלב את מצוות הקריאה -הן בציבור והן במסגרת פרטית - כחלק אינטגרלי של אורחות החיים של המנזר. היות ובקומונה של הנזירים לא היה רכוש פרטי, הספרים - בעיקר כתבי קודש -קובצו בגינזכים של המנזרים. כדי להעשיר את הספרייה, הנזירים שאלו - והחלו להעתיק - כתבי יד ממקורות שונים.

המנזר הושמד וקם מחדש מספר פעמים וכל שחזור היה מפואר יותר מקודמו. עם השנים המנזר התפרסם ברחבי העולם ושמו הפך סמל לקדושה, לתרבות ולאומנות.

עם פלישת הלומברדים, מונטה קסינו נהרס והנזירים נמלטו לרומא ושם, בהשפעת האפיפיור גרגורי הגדול הם החלו בהעתקת כתבי יד בקנה-מידה רחב לכלל הציבור של הכנסייה. ב-887 חילות הסרצנים בזזו ושרפו את המנזר. ב-1329 רעידת אדמה מחקה מעל פני האדמה את המנזר המהולל. במהלך מלחמת העולם השנייה מונטה קסינו שחצץ בין צבאות האויב הפך זירה לקרבות קשים והושמד - עם אזרחים רבים שבאו לחפש בו מקלט - שוב עד היסוד.

באחד המטוסים שהפגיזו את המנזר ישב Walter M. Miller Jr שהופקד על הטלת הפצצות על מונטה קסינו. מילר, סופר אמריקאי, קתולי אדוק, כתב בעיקבות ההתנסות הזאת את יצירת המופת הקודרת והמזעזעת A Canticle for Leibowitz. ה"הימנון לליבוביץ" שנחשב לספר הפוסט-אפוקליפטי הטוב ביותר שנכתב אי- פעם היה הספר היחיד של מילר. הוא נסוג בהדרגה מהעולם, התכנס ביאושו עד אשר, בעודו מנסה לכתוב המשך ל"הימנון" הוא שם קץ לחייו.

540-אציל רומאי Cassiodorus מגלה דאגה לגורלה של חברה ללא תרבות כתובה ומקבץ - במנזר שהקים באחוזתו באיטליה - את כל כתבי היד שהוא מצליח להשיג. קסיודורוס היה חסיד נלהב של החינוך ושל הספר, וניסה, במשך כל חייו לגשר על הניגודים התרבותיים שפילגו את החברה במאה השישית. הוא כתב חיבורים בהם הוא מנחה את הנזירים בשיטות שיעתוק מדוייקות ופירסם כתב-יד De orthographia על חוקי הכתיב של תקופתו.

640- הספרייה של קיסריה, השנייה בגודלה לאחר זו של אלכסנדריה, שהוקמה על-ידי הבישוף Pamphilius נהרסת במהלך פלישת הערבים לעיר.

666-במהלך שלטון שושלת Sassanid מוקמת בפרס האקדמיה של Gundishapur. המרכז כלל ספרייה, אוניברסיטה ואת בית החולים הראשון בעולם שבו התקיימה הכשרה פעילה של פרחי הרפואה על-ידי צוות מורים. כאשר יוסטיאן 1 - במאבקו נגד הפגניות -סגר את האקדמיה של אתונה, מוריה נמלטו לפרס והצטרפו לאקדמיה של Gundishapur.

789-
קרל הגדול - אבי אירופה - שואף להקים באימפריה שלו גרעין של מלומדים. הוא מוציא צו המורה לכל מנזר וקתדרלה לפתוח scriptorium, חדר קריאה, להעניק בחינם השכלה לכל נער שיש לו היכולת והנחישות ללמידה. הוא ממנה את הנזיר האנגלי אלקואין לערוך רפורמה בשפה ובחינוך. "בכל בישופות ובכל מנזר ילמדו את המזמורים, התווים, הלחן, חשבון ודקדוק ויספקו ספרים מתוקנים בקפידה"

Ibn al-Nadim-968, ספרן וקליגרף מבגדד כותב את Kitab-al-Fihrist אינדקס מלא של כל כתבי היד של הספרות האיסלמית. ספרו מתעד גם את כתבי הקודש היהודיים והנוצריים, ספרי היסטוריה, פילוסופיה אגדות וכתבי הגות של תורות המזרח.

1004- הכליף al-Mamun - בנו של Harun al-Rashid - מקים בבגדד את ה- House of Wisdom ומכנס בו את צוות המוחות הגדול ביותר של תקופת ימי הביניים. בבית החכמה התכנסו מלומדים שנטלו על עצמם את התרגום לשפה הערבית של כל הכתבים של המסורת הפילוסופית והמדעית של העולם העתיק. הספרייה הייתה פתוחה לכל מי שרצה לקרוא או להיוועץ בספרים.

תרבות האיסלם מייחסת חשיבות רבה ללמידה בכלל לספר בפרט. תעשיית ספרים, חנויות, ספריות, מתרגמים, מאיירים, מעתיקים, אספנים היו בכל רחבי העולם האיסלמי. ובעוד אירופה שותקה בעלטה של עידן החושך, בגדד פרחה והייתה מרכז החיים התרבותיים האומנותיים והמדעיים של התקופה.

1068- הספרייה Fatimite בקהיר נהרסת במהלך פלישת התורכים לעיר.

1194- האמיר של סביליה - ספרד -מצווה לשרוף את ספרי הפילוסופיה והלוגיקה

1368-הקמת ה-Bibliotheque Nationale בלובר, פריס. הספרייה שהייתה שייכת בראשיתה לבית המלוכה נפתחה בשנת 1720 לציבור הרחב.

1400- האריסטוקרטיה האיטלקית מתהדרת בספריות פרטיות. הספרייה הגדולה של Cosimo de Medici תהווה את הבסיס לספריית Laurentian שתבנה ב-1525 על-ידי האדריכל Michelangelo בפירנצה.

1400- ייסוד ספריית הוותיקן.

1440-צורף גרמני
Johannes Gutenberg ממיר מתקן לדריכת ענבים למכבש דפוס ומשנה את פני העולם.

תוך שלושה עשורים הדפוס התפשט באירופה והפך לאמצעי שדרכו הרנסנס, ההומניסטים שהחייו את העניין הדמוקרטיות, החברתיות והתרבותיות של המאות הבאות. בלמידה ובספרי המופת, עבר מתרבות לתרבות. לימים, הספר המודפס הפך למתווך בתהפוכות הפוליטיות,

הספר המודפס על נייר מחולל מהפך בספריות. הוא מחליף את הגווילים, הקודקסים היקרים, המוסתרים או מקובעים בשרשרת בספר - הפתוח לכל - המונח על המדף.

Savonarola -1497 נזיר דומיניקני, קנאי קיצוני שורף ספרים ויצירות אומנות בעת שלטונו בפירנצה עד אשר הוא מועלה, בעצמו, על הגרדום

Thomas Bray-1600 מקים את ספריית ההשאלה הראשונה באנגליה.

1636- האוניברסיטה הראשונה קמה באמריקה. כומר בשם John Harvard תורם לה 400 ספרים וחלק מאחוזתו. כאות תודה האוניברסיטה נקראית על שמו.

Ben Franklin -1732 מקים בפילדלפיה את ספריית המנויים הראשונה.

1800- הספרייה הגדולה ביותר בעולם -ספריית הקונגרס- קמה בוושינגטון. ב-1814 החיילים הבריטים מעלים אותה באש. היא מוקמת מחדש על-יסוד רכישת ספרייתו הגדולה - לאחר מותו - של תומס ג'פרסון. היום הספרייה מכילה 29 מיליון ספרים וכן מיליוני תמונות ומסמכים ונחשבת לגולה ולחשובה ביותר בעולם

1965- טד נלסון חולם את Xanadu .Xanadu נועדה להיות ספרייה כלל עולמית, הוצאה לאור חובקת עולם של היפרטקסט, שיטה לפתרון סכסוכי זכויות יוצרים ובמה של מצויינות לדיונים. יצירת נגישות אל כל המידע הקיים, עבור כל האנשים הייתה אמורה לרפא את הבורות ולמנוע אי-הבנות פוליטיות. ועל יסוד האמונה ה"האקרית" שאסונות גלובליים נגרמים בשל בורות, טיפשות וכשל בתקשורת, Xanadu נועדה להציל את העולם.

Michael Hart -1971 סטודנט מאוניברסיטת אילינוי מקים את Project Gutenberg שמטרתו להעלות על האינטרנט ולהעמיד לרשות הגולשים את מיטב הספרות העולמית. הטקסטים נכתבו על-ידי מתנדבים, תחילה בהדפסה  ידנית לאחר מכן בזיהוי אותיות אופטי וסורקי תמונות. בדצמבר 2005 הספרייה כללה 17.000 פריטים.


ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
ערוצי המידע
Copyright ©
פרקעמוד בית