עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


 


.
.
Books are the carriers of civilization. Without books, history is silent, literature"
dumb, science crippled, thought and speculation at a standstill." Barbara Tuchman

תולדות הספר

2500- המצאת הפפירוס במצריים

במצריים העתיקה החלו לייצר יריעות לכתיבה מקני סוף שצמחו בדלתא של הנילוס. קנה הסוף נקרא ביבלוס על שם עיר הנמל בה הוא התגלה לראשונה. קנה הסוף נחתך לרצועות שהונחו זו על זו, שתי וערב. המחצלת שנוצרה הורטבה, הוחלקה ויובשה והפכה משטח נוח לכתיבה. כאשר גלגלו את היריעה למגילה היא תפסה מעט מקום לאיחסון והיתה נוחה לנשיאה.

1400- העדויות העתיקות ביותר לכתיבה - על עצמות, שריון של צב - בסין.

450- הפפירוס המצרי מגיע וניכנס לשימוש בערי יוון

120-
הקלף הומצא - לפי המסורת - על-ידי המלך Eumenes השני ששאף להפוך את פרגמון למרכז גדול של התרבות היוונית. יריבו, תלמי השישי - מלך מצריים - הטיל אמברגו על אספקת הפפירוס לפרגמון. בלית ברירה, המלך המציא טכניקה לניקוי, מתיחה והחלקה של עורות כבשים ועיזים ויצר את; ה-parchment, ה-"Pergament paper" הקלף, משטח עמיד ונוח לכתיבה.

אומני הכתב בתקופת בית ראשון ושני בחרו לכתוב את ספר התורה על קלף משום שבאקלים הים תיכוני, הנייר היה מתכלה ומתפורר בקלות ואילו הקלף היה בסיס עמיד וחזק לספר.

50- הספר הכרוך
codices מחליף את המגילות

למגילות הקלף, הגוויל והפפירוס חסרון בולט. הן לא נוחות לקריאה. גודלה של מגילה ממוצעת היה יכול להגיע לשנים עשרה מטר - מגילות מצריות אחדות הגיעו עד 45 מטר - לאיליאדה ואודיסיאה נדרשו 36 מגילות כאלה. כל פריסה וגלילה מחדש של המגילה פגמו בה ובכתוב עליה. כדברי הספרן הראשי של ספריית אלכסנדריה: "ספר גדול הוא טורח גדול".

למרות החסרונות של הקריאה במגילות, עברו עשרות שנים עד אשר מישהו הגה את הרעיון לחתוך את המגילות לדפים, לחבר אותם ביחד, היינו ליצור דגם של הספר הכרוך.

עם הכריכה הופיעו גם עזרי ההתמצאות - שם המחבר, עמודי שער, מספור עמודים, תוכן עניינים, מפתח שמות. בשל האפשרות להתחקות בקלות אחר הכתוב חל שיפור ניכר במידת הדיוק של העתקת הטקסט.

הכריכה של הספר הייתה מלאכת מחשבת אומנותית. הכריכות המהודרות היו עשויות מעץ ומצופות בבדים יקרים, בעור ולעתים אף בזהב. הכריכה נעשתה לאחר קניית הספר ובוצעה בידי האומנים לפי טעמו של בעל הספר.

ההעתקת הידנית של הספרים העתיקים הייתה מלאכה ממושכת, מייגעת ורצופה שגיאות. על תחושותיהם של המעתיקים אנו למדים מהערות השוליים colophon שהותירו אחריהם בתום מלאכתם.

הם ידעו להעריך את החשיבות של פועלם
There is no scribe who will not pass away, but what his hands have written will remain"
".forever
ואת המאמצים שהושקעו בו:
He who does not know how to write supposes it to be no labor; but though only"
".three fingers write, the whole body labors

הביעו חרטה על הטעיות שנפלו בהעתקה
,O reader, in spiritual love forgive me, and pardon the daring of him who wrote"".
and turn his errors into some mystic good

ונשמו לרווחה עם סיום הספר: "!The end of the book; thanks be to God"

104 - המצאת הנייר אירעה בסין והיא מיוחסת ל-
Ts'ai Lun פקיד בממשל של שושלת האן המזרחית, בראשית המאה השנייה לספירה. בחפירות ארכיולוגיות שבוצעו בשנים האחרונות בסין נתגלו פיסות נייר שמקורן במאה ה-2 לפני הספירה אך תהילת האבהות נשמרה לצ'אי לון. לפי המסורת, הנייר הראשון נעשה מעיסה של שיירי קנבוס, רשתות דייג, וחומר סיבי מגזע של עצים. צ'אי דיווח לשליט סין על המצאתו והיא זיכתה אותו בתואר של אצולה ונקראה "paper of Marquis Ts'ai".

במשך שנים רבות הסינים שמרו באדיקות על מונופול מלאכת עשיית הנייר. הטכניקה הסודית הודלפה לאט לאט לארצות שכנות: לוויאטנם ולטיבט במאה השלישית, לקוריאה במאה הרביעית וליפן במאה השישית.

בשנת 751, בקרבות שהתנהלו בין הסינים לבין צבא תורכיה, אומנים של תעשיית הנייר נלקחו בשבי, הובאו לסמרקנד ואולצו להסגיר את סודם. מסמרקנד, אחת מערי המסחר הגדולות במרכז אסיה, על דרך המשי בין סין לאירופה תעשיית הנייר עברה לבגדד במאה השמינית, לדמסק ולמצריים ולמרוקו במאה עשירית. אירופה החלה לייבא נייר מהמזרח רק במאה ה-11. תעשיית הנייר בארצות אירופה עוכבה במשך שנים  רבות בשל חששם של תעשייני הקלפים מפני התחרות ובשל התנגדות הכנסייה לתוצר של תרבות האיסלם.

ייצור הנייר מעצים החל בשנת 1700 כאשר הממציא הצרפתי Rene de Reaumur חזה בצרעות - המכונות היום צרעות הנייר - לועסות עצים ומפיקות מהם עיסה סמיכה דומה מאוד לזו שמשמשת לתעשיית הנייר. הוא אימץ את הרעיון והציע את הטכניקה ואת חומר הגלם - כתישת העץ - לייצור נייר.

עם המצאת הדפוס, הנייר הלך וקנה לו אחיזה כבסיס זול ונוח לכתיבה ולהדפסה. למהדורת יום ראשון של ה-New York Times של היום נדרשים כ-7.500 עצים.

1000- המאיה מייצרים נייר מקליפת עצים.

1035- היפנים ממחזרים נייר

לפני המאה ה-12 מלאכת העתקת כתבי היד נעשתה רק על-ידי נזירים. מחשש לדליקה, חל איסור לעבוד לאור עששית או לחממם את ה-scriptorium - חדר ההעתקה - והשיעתוק נעשה רק בשעות אור השמש. בימים ההם עוד לא נהגו לקרוא קריאה דמומה וכל מעתיק נהג להקריא לעצמו - בקול -את עבודתו. כדי לתקשר - בסביבה גדושה זו של מלמולים - הנזירים המציאו שפת סימנים משלהם.

1116- הסינים מתחילים לכרוך ספרים בתפירה של העמודים

1309- תעשיית הנייר מתחילה באנגליה

1501- המו"ל Aldus Manutius מעצב ספר קטן במקום הקודקס המסורבל. תוך זמן קצר, ספר הכיס זוכה להצלחה ולתפוצה גדולה. מנוטוס היה איש משכיל מאוד ובית הדפוס שלו שהתמחה בפרסום היצירות הקלאסיות של תרבות יוון ורומא היה בין החשובים במאה ה-15 וה-16.

1867- הכדור הכותב ה-'writing ball' מכונת הכתיבה הראשונה נבנתה על-ידי הממציא הדני Maling Hansen

Christopher Sholes-1868, מדפיס אמריקאי ממציא מכונת כתיבה משלו. הוא מוכר את המצאתו לחברת Remington and Sons וזו מתחילה - בשנת 1873 - בייצור המוני של המכונה. על אחת ממכונות הכתיבה הראשונות שיצאו לשוק כתב Mark Twain את ספרו "הרפתקאות תום סוייר".

לוח המקשים ה-QWERTY מעוצב על-ידי Christopher Sholes. השם בא משורת האותיות העליונה על לוח המקשים. מיקום האותיות חסר כל היגיון אך למרות 38 שנים של תלונות לא חל בו שינוי. הלשון הרעה מספרת ששולש אירגן בכוונה את האותיות בסידור שימנע הדפסה מהירה "כדי לא להרוס, חלילה, את המכונה היקרה שלו". האמת היא ששולש חקר את הנושא לעומקו ומיקם את האותיות כך שהצירופים השכיחים לא יימצאו זה ליד זה כדי למנוע הקשה מהירה מדי שעלולה הייתה ליצור התנגשות בין זרועות המתכת שהורידו על הנייר את האותיות .
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
ערוצי המידע
Copyright ©
פרקעמוד בית