עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

 
 
 
 
 
 
 
 
  


.
.
The good news about computers is that they do what you tell them to do. The bad news"
is that they do what you tell them to do." Ted Nelson

תולדות המחשב

1805-ז'.מ.ז'קרד ממציא כרטיסים מנוקבים להנחיית נולים לאריגה. הם יהוו את הבסיס להזנת מידע במחשבים הראשונים

1822- צ'. באבאז' מתמטיקאי אנגלי מתכנן את "המנוע הדיפרנציאלי" כדי לשים קץ ל"עבודה הבלתי - נסבלת והחד-גונית של החישובים האינסופיים שהם התעסוקה המשפילה ביותר של האינטלקט האנושי"

1832- באבאז' משרטט, אך אינו מצליח לממש את "המנוע האנליטי", המחשב הראשון. כדי להוכיח שהמכונה פועלת בנו הנרי בונה אותה בשנת 1906. אכן היא עובדת.

Georg -1832 ו-Edvard Scheutz משוודיה קוראים על רעיונותיו של באבאז' ובונים את המנוע הדיפרנציאלי.

1843 - עדה לוולייס בתו המחוננת והמרדנית של לורד ביירון מצטרפת אל פועלו של באבאז', מפרסמת מאמרים על המנוע האנליטי, דנה ברעיון המכונה האינטליגנטית והופכת למתכנתת הראשונה בתולדות המיחשוב - 100שנים לפני שהתיכנות נוצר.

George Boole - 1847 גאון מתמטיקה - שלמרות שנולד בתקופה הלא נכונה, במקום הלא-נכון ובמעמד הלא-נכון, הצליח להטביע את חותמו על תולדות המדע - מפתח את שיטת Boole. השיטה מציגה את הגישה הבינרית לפיה כל משוואה מתמטית יכולה לקבל ייצוג על דרך כן-לא, נכון-לא נכון, on-off ו-אפס-אחד.

האלגברה הבוליאנית נשכחה וחלפו שנים רבות עדאשר היא הוחזרה לתודעת הקהילייה המדעית על-ידי הלוגיקן Claude Shannon .Sanders Peirce Charles גילה את השיטה והניח אותה ביסוד תקשורת המחשבים.

Heinrich Geissler-1855 ממציא את משאבת הווקום שתאפשר את יצירת-Cathode Ray Tube.

1858- ה-Tabulating Machine הראשון הופעל במצפה כוכבים בארה"ב לכתיבת טבלאות אסטרונומיות. המכונה המוזרה עוררה את חשדם של השלטונות. היא נאסרה לשימוש ומנהל המצפה פוטר ממשרתו.

1890- ה. הולריית, ממציא אמריקאי, רושם זכות יוצרים על מכונת מידע אלקטרו-מכנית שבנויה על רעיון הכרטיסים המנוקבים של ז'קרד ועל עקרונות המנוע האנליטי של באבאז'. הולריית ממונה על מפקד האוכלוסין שנמשך, בדרכי החישוב המסורתיות 10 שנים. בעזרת המכונה החדשה, הספירה הושלמה בשישה שבועות.

1896- ה. הולריית מייסד את חברת Tabulating Machine Company שתהפוך, ברבות הימים, לחברת International Business Machines IBM חברה שנמצאית עד היום בין המובילות בענף המחשבים.

Valdemar Poulsen -1898 ממציא חוט מגנטי שעליו ניתן לאחסן פרטי מידע. ברבות הימים ההמצאה תהפך לדיסק הקשיח של המחשב.

המחשב של ראשית המאה ה-20 נוצר על רקע התפתחויות מדעיות, פוליטיות וטכנולוגיות דרמטיות של התקופה. תורת הקוואנטום, הפיזיקה הגרעינית החדשה, הנירופיזיולוגיה, מלחמות העולם, המאבק בין שתי מעצמות העל, המחקר הבליסטי, חומרי הנפץ, גלי ההדף, "פרוייקט מנהטן" ותהליכים אחרים יצרו צורך דחוף במכונה שתעלה על יכולת המוח האנושי במהירות, בכמות ובדיוק התכנון והחישוב.

1904- ג'. א. פלמינג ממציא את ה- diode - שפופרת הריק

H.J. Zeeman-1927 ההולנדי מגלה את התכונות המתכתיות של הסיליקון. שלוש שנים לאחר מכן יתברר הסיליקון הוא מוליך למחצה. בעוד כ-25 שנים הוא יהווה את הבסיס לשבבי המחשב.

1931- ו. בוש בונה מכונה - מגושמת, עם מאות ידיות וגלגלי שיניים - לחישוב משואות דיפרנציאליות

Konrad Zuse-1936 הגרמני מתחיל בבניית Z1 המחשב הראשון. כדי לממן את הבנייה-שנעשית בדירת  הוריו - אביו הגימלאי חוזר לעבוד וחברים תורמים כספים.

1936- א. טורינג מפרסם מאמר On Computable Numbers ומציג את "מכונת טורינג" מודל תיאורטי של המחשב

Claude Elwood Shannon-1937 כותב את התיזה שלו על הלוגיקה של המכונות ומציע את האלגברה הבוליאנית להפעלתה

1940-המחשב האלקטרוני האמריקאי הראשון ה- ABC שלא ניתן לתכנות נבנה על-ידי ג'. ו. אטאנסוף וק. ברי

1940- המחשב הפעיל הראשון, Robinson נבנה בפרוייקט סודי ביותר על ידי צוות בריטי - ביניהם א. טורינג
-לפיצוח המסרים של אניגמה מכונת ההצפנה הנאצית

1941- המחשב הדיגיטלי הראשון Z1 שניתן לתכנות נבנה - בסלון דירתו - על-ידי ק. זוסה הגרמני.

1943- הצוות הבריטי של מפצחי הקודים בונה, במסגרת המאמץ המלחמתי, את Colossus המשוכלל פי מאות רבות מ-Robinson

1943- הכינוי - המחמיא בשעתו - "האקר" נוצר ב-MIT

1944- המחשב הראשון שניתן לתכנות Mark 1 נבנה ב-IBM

1945- ג'. ו. ניומן הוגה ומפרסם את רעיון אחסון התוכניות

ה-"First Draft", חיבורו של ניומן נחשב למסמך החשוב ביותר שנכתב בהיסטוריה של המחשב. כיועץ בפרוייקט מנהטן לבניית פצצת האטום, ניומן זיהה את הפוטנציאל הכביר שטמון במכונה שמסוגלת לפתור במהירות ובאמינות מערך מורכב של משוואות מתמטיות.

"הטיוטה הראשונה" של המחשב העתידי כללה שלושה מבנים תפקודיים: זיכרון שמכיל נתונים והוראות, יחידת חישוב שמבצעת פעולות מתמטיות ולוגיות על הנתונים ושלישית, יחידת בקרה שמסוגלת לפרש הוראה שנשלפה מהזיכרון ולבחור בפעולה הבאה על יסוד התוצאות של הפעולות הקודמות.

1946- המחשב הדיגיטלי שניתן לתכנות נבנה בפרוייקט סודי של צבא ארה"ב על ידי פ.אקרט וג'.ו. מאוצ'לי. ה-Eniac מהיר פי אלף מה-Mark1 ועיקר תפקידו לשפר את החישובים הבליסטיים של הצבא.

1947- המצאת הטרנזיסטור. מתקן זעיר שמתפקד כשפופרת ואקום ומסוגל להדליק ולכבות את הזרם במהירות גדולה. הטרנזיסטור הביא לקפיצת מדרגה מהפכנית במיקרו-אלקטרוניקה וסלל את הדרך לייעול, למזעור ולהוזלה של המחשבים העתידיים. William Shockley ,Walter Brattain ו-John Bardeen חוקרים במעבדות AT&T זכו בפרס נובל על המצאתם.

Frederic Calland Williams-1947 ו- Tom Killburn מפתחים את ה-Random Access Memory- RAM
1948 - פרסום ספרו של Cybernetics, or Control of Communication in Animal Norbert Wiener" "and Machine

An Wang- 1948 מודיע על המצאת הזיכרון המגנטי. הוא מהגר משאנהיי לארה"ב, מקים את מעבדות Wang והופך לאגדת היי-טק.

Shannon-1948 ו-וWeaver ממעבדות בל מפתחים את תיאוריית האינפורמציה.דיוקן

1950- א. טורינג מעלה את רעיון "מבחן טורינג" מיסודות הבינה-המלאכותית. מבחן טורינג בוחן את סוגיית המכונה האינטליגנטית.

1951- חברת .Eckert and Mauchly Computer Co בפילדלפיה מוכרת את ה-UNIVAC 1 המחשב המסחרי הראשון.

1951- ה"באג" הראשון - עש אמיתי - נמצא בעבודותיה של Grace Hopper מחלוצות מדעי המחשב

1952 - חברת IBM מתחילה לייצר מחשבים דיגיטליים אלקטרוניים למטרות מדעיות

1952- רשת התקשורת CBS נעזרת במחשב UNIVAC לחיזוי תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב. המחשב מנבא רוב מכריע ל-Eisenhower, המועמד הרפובליקני. אנשי התקשורת לא מאמינים למסקנות המחשב והם מתכנתים אותו מחדש, כך שהוא יעלה תחזית של קרב צמוד. אייזנהאואר - בכל זאת - נבחר ברוב מכריע.

Claude Shannon -1952 עושה ניסויים לבנות מכונה שמחקה את דרכי הפתרון של המוח האנושי. הוא בונה את Theseus עכבר קטן שמחפש דרכים לצאת ממבוך.

1953 - ברחבי העולם יש כ-100 מחשבים

1956-שפת תכנות המחשב המדעית הראשונה - Fortran - נכתבת על-ידי צוות חוקרים - בראשות ג'ון באקוס ב-IBM

1958- המצאת המעגל המוכלל ה- IC integrated circuit - מעגל חשמלי על שבב גביש מוליך למחצה -על -ידי Jack St. Clair Kilby. המצאה זו פתחה את הדרך לשכלול המחשב וזיכתה את קילבי - בשל תפקידו במהפיכה הדיגיטלית - בשנת 2000 בפרס נובל לפיזיקה.Robert Noyce שיקים את חברת אינטל - מבלי להכיר את עבודתו של קילבי - ממציא אף הוא, מספר חודשים אחריו, את המעגל המוכלל.

1958- ניסויים ראשונים לבניית המודם

1960- בארה"ב יש 6.000 מחשבים

1961- יצירת שבבי הסיליקון

1961- המחשב הראשון שפועל על עקרון "חלוקת זמן" נבנה ב-MIT

Leonard Kleinrock - 1961 מ-MIT מפרסם מאמר ראשון על packet-switching theory התיאוריה של מיתוג חבילות

1961-מחלקה לחקר מערכות תקשורת -בראשות J.C.R. Licklider -מוקמת ב- ARPA

1962- חזונו של ליקליידר על הקשר בין האדם למכונה

1963- שפת ה-ASCII מתפרסמת. בוב ברנר נחשב לאבי השפה, הוא גם הראשון שהזהיר מפני ה-Y2K

1964- חברת IBM מציגה את OS/360 מערכת ההפעלה הראשונה. ה-OS/360 מאפשרת הרצה של כל תוכנה. חברת IBM היא מהמובילות בתעשיית המחשבים ושולטת ב-70% של השוק העולמי.

1964- המיני-מחשב הראשון נבנה ב-DEC. מחירו 16.000 דולר.

1964- פ. באראן מתאגיד Rand מציע את רעיון המוקדים ושילוח חבילות המסרים, התשתית של מבנה התקשורת באינטרנט.

BASIC Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code -1964 שפת תכנות נגישה גם עבור הלא מומחים למדעי המחשב נכתב ב-Dartmouth College.

1965- טד נלסון מציע את השם 'hypertext' לכתיבה מסתעפת, לא רציפה שתוצג של מסך אינטראקטיבי

1965-ד.אנגלברט ממציא את העכבר שיכנס לשימוש המוני רק בשנת 1983.

Thomas Marill -1966 ו- Lawrence G. Roberts ממעבדות לינקול ב-MIT מפרסמים את פועלם בדבר "Towards a Cooperative Network of Time Shared Computers"

1967- חוקרי תיאוריית מיתוג החבילות מ- ARPA, NPL, RAND שכל אחד עמל על פיתוח השיטה לבדו נפגשים בועידה בטנסי ומגלים לראשונה שהסוגייה נחקרת על-ידי צוותי מחקר שונים.

1967- כרטיסי הניקוב להזנת המחשב מוחלפים בלוח המקשים.

Lawrence G. Roberts -1967 מעלה את הרעיון לחבר את כל המחשבים "משתפי-הזמן" באמצעות קווי טלפון.

1967- חברת IBM מייצרת את ה-floppy disk, הדיסקט.

1968
- ההדגמה  המפורסמת של Duglas Engelbart במרכז הכנסים בסן פרנציסקו. אנגלברט מציג לעיני 1000 מומחי מחשב המומים, על; מסך וידיאו, את מערכת ההיפרטקסט, מעבד התמלילים, לוח המקשים, הקישוריות הדינמיות בין הקבצים, את האפשרות לעבוד במספר חלונות על אותו מסך- את התגליות החדשות שיוצרות את האינטראקטיביות מבוססת ממשק גראפי

ARPANET -1968 מקבל אור ירוק להתחלת ביצוע הפרוייקט של הקמת הרשת.

1968- ייסוד ה-Integrated Electronics על-ידי Robert Noyce ו-Gordon Moore. החברה בראשיתה עסקה בייצור שבבי זיכרון אך עד מהירה היא עברה לתחום החדש והמבטיח של המיקרו-מעבדים.

Kenneth Thompson -1969 מעצב את מערכת ההפעלה Unix

1970- הקמת חברת The Xerox Palo Alto Research Center. בתקופת מלחמת וייטנאם, העבודה תחת החסות של הממסד הצבאי הטרידה חלוצי מחשוב רבים שיצאו לחפש קורת גג אזרחית. ה-PARC הכריז על עצמו "האדריכל של המידע העתידי", הקים מעבדה רבת משאבים למדעי המחשב וקלט את נוטשי הגופים הצבאיים. המטרה המרכזית של עבודת החוקרים הייתה לשחרר את הכוח הטמון במחשב ולהעביר אותו לידיים של לא-מתכנתים כדי שיוכלו להיטיב לחשוב ולתקשר. חוקרי ה-PARC הציבו לעצמם את המטרה ליצור מחשב חזק, זול וממוזער - שיוכל לעלות על שולחנו של כל אחד. הם החלו בתכנון ובבנייה של המחשב האישי.

PARK -1970 מתחיל בייצור המחשב האישי המכונה Alto.

1971- מעבד התמלילים הראשון Wang 1200 יוצא לשוק.

1971- חברת Busicom היפנית פונה לחברת אינטל ומזמינה תכנון סדרה של 12 מעגלים מוכללים עבור מכונות החישוב שלה. אינטל מטילה את המשימה על Marcian "Ted" Hoff שהוגה רעיון מהפכני - למזער ולרכז את כל מערך המעגלים המוכללים על שבב סיליקון בודד. הוא יוצר את ה-4004 המיקרו-מעבד הראשון. החברה היפנית לא רואה בעין יפה את הגחמה החדשה של אינטל וזו שמחה לאמץ בעצמה את התגלית החדשה.

IBM - 1971 מפתחת את כונן הדיסקטים. הכונן יודע רק לקרוא את הדיסקט.

Niklaus Wirth - 1971 ממציא את שפת התכנות Pascal

1972- השיחה המטורפת בין שתי תוכנות - "פאריי הפרנואיד" ו"הדוקטור".

1972-לאחר מאבק משפטי נוקב, זכויות היוצרים של פ.אקרט וג'.ו. מאוצ'לי על ה-Eniac נשללו מהם בטענה שהוא נבנה מרעיונות שהועתקו מפועלו של אטאנסוף

Xerox Alto - 1972, המחשב הראשון עם עכבר וממשק גראפי יוצא לשוק.

Pong-1972 אחד מראשוני משחקי הוידאו הופך ללהיט היסטרי. ממציאו, Noland Bushnell יקים את חברת Atari.

1972- תוכנת ה-what you see is what you get - WYSIWYG- הראשונה Bravo נבנית עבור המחשב Xerox Alto

1972- הדגם היחיד של המחשב של Altair ,Ed Robert, הולך לאיבוד ברכבת שמסיעה אותו לסקירה ולפרסום בכתב העת Popular Electronics. המהנדסים של MIT בונים קופסה ריקה דמוית המחשב והיא תופיע על השער של העיתון.

1974 - כתב העת הראשון לחובבי מחשבים Creative Computing יוצא לאור שנה לאחר מכן מופיע Byte כתב העת לענייני מחשבים. ב-1998 ה-Byte נוטש את מהדורות הנייר שלו ועולה כולו on line

1974- מרוץ המיקרו-מעבדים מתחיל. חברת אינטל משיקה את המיקרו-מעבד הרב-תכליתי 8080 עם פקודות ברוחב 8 סיביות ומהירות שעון של חצי מגהרץ שמכיל 4,500 טרנזיסטורים ומבצע 200,000 פעולות בשנייה.

1975- ביל גייטס ופאול אלן מקימים את מייקרוסופט. היא ממריאה לשחקים ב- 1981 כאשר חברת IBM מבקשת ממנה לכתוב את תכנת ההפעלה למחשב ה- PC שהיא עומדת לבנות

Ed Roberts Altair -1975 המחשב האישי הראשון יוצא לשוק. למחשב זיכרון של 256 בייט.

1976- חברת Apple Computer Corporation מוקמת על-ידי Steve Wozniak ו-Steve Jobs. הם בונים את Apple 1 ומציעים אותו לחברת Hewlett-Packard. היא דוחה את ההצעה משום שהמחשב לא נראה לה רווחי. הם משפרים אותו ל-Apple II שהופך למחשב השימושי והזול - $1,300 - הראשון. בשנת 1977 חברת Apple מרוויחה $700.000, שנה לאחר מכן הכנסותיה מרקיעות ל-שבעה מיליון דולר.

1976- חברת.Cray Research, Inc של Seymour Cray מציגה את הסופר-קומפיוטר הראשון Cray-1 שלה. ה-Cray-1 מסוגל לבצע 240,000,000 חישובים בשנייה. Cray 2 שיצא לשוק ב-1985 מבצע 1,200,000,000 חישובים בשנייה.

Apple II -1977 המחשב האישי הראשון עם גרפיקה צבעונית יוצא לשוק וקוצר הצלחה רבה

1977- "אני לא רואה שום סיבה שמישהו ירצה מחשב בביתו." Kenneth Olsen מייסד ונשיא חברת Digital
Equipment

1978- ראשית עידן משחקי המחשב

1979- המצאת הקומפקט דיסק CD

1980- דיסק קשיח של Mb 10

1981- חברת IBM מציגה את ה- PC - המחשב האישי. ההצלחה מסחררת

1981- מערכת ההפעלה של מיקרוסופט MSDOS 1.0 מופיעה

1981- העכבר מתחבר למחשב

1981- שפת התכנות ADA - על שם Ada, Lady Lovelace המתכנתת הראשונה - רואה אור.

Lotus 1-2-3 -1982 של מ. קאפור יוצא לשוק. היא מהירה פי-10 מכל תכנה קודמת מסוגה.

1982- חברת דיסניי מפיקה סרט - Tron - בעזרת גרפיקה ממוחשבת

1982- חברות סוני  ופיליפס משווקות CD s compact discs

1983- איש השנה של ה-Times Magazine הוא... המחשב

1983- שישה מיליון מחשבים אישיים נמכרים בארה"ב

Microsoft Word -1983 רואה אור

1984- חברת אפל משיקה את מקינטוש

1984- חברת מיקרוסופט מוציאה את Excel

1985- לוח מודעות אלקטרוני - )WELL, (Whole Earth 'Lectronic Link נוצר על-ידי Steward Brand

Microsoft Windows -1985 יוצא לשוק אך רק המהדורה מס 3 הופכת לעממית ונפוצה בשנת 1990

1985- מחשב-העל Cray-2 מסוגל לעשות 1.2 ביליון חישובים בדקה

1986- פ. כץ ממציא תכנה - PKZip - לכיווץ תיקיות. הוא מעלה את התכנה כ-shareware על האינטרנט "pay only as you like and use it" להפתעתו הוא הופך לאדם עשיר.

1988- חברת Apple מגישה תביעה משפטית נגד Microsoft על גניבת ה-Graphic User Interface שלה. התביעה נכשלה וחברת מייקרוסופט המשיכה לצבור השפעה ושליטה מונופוליסטית בשוק התוכנות.

1993-חברת AT&T מציגה את ה- Model 70 .Computer Videophone הוא צאצא של ה-Picturephone שהוצע על-ידי Bell Labs ו-AT&T בשנת 1954. בעוד רעיון ה-Picturephone לא עלה יפה, האנשים לא רצו לראות את עצמם על הטלפון, הופעתם על צג המחשב לא הרתיעה אותם כל-כך.
1994- בשליש מבתי האב בארה"ב יש מחשב

Windows 95 -1995, מערכת ההפעלה השלמה שכוללת את Excel ,Word ו-PowerPoint יוצאת לשוק וזוכה לפופולריות רבה. 1.600 עובדים מאיישים את מוקדי העזרה הטכנית. מיליון עותקים נמכרים בארבעה הימים לאחר שיווקו.

Microsoft 1995 מוציא את הדפדפן Internet Explorer

1996- טלפון-מחשב כיס יוצא לשוק

1997- המחשב-Deep Blue פרי עבודתם של חוקרי MIT מנצח את אלוף העולם גארי קספרוב במשחק שח.

1999- פאניקה בציבור מפני Y2K bug

2000- וירוס השנה הוא Love Letter. "מכתב האהבה" מדביק 45 מיליון מחשבים ברחבי העולם

2000- מיקרו-מעבד ניסויי של ה-IBM בנוי ממולקולה של 5 אטומים של פלואור,

Intel's 1.5GHz -2000 שובר את תחזיתחוק מור.

2000- העכבר של מייקרוסופט מקבל חיישן אופטי.

IBM -2000 יוצרת את Blue Gene -מחשב מהיר פי-אלף מ- Deep Blue מיועד להדמייה של הגנום האנושי

2001- הוירוס Anna Kournikova והתולעת Code Red מחבלים בדואר האלקטרוני וברשתות מחשב.

2001- קונסולת המשחקים Xbox של מייקרוסקופ יוצאת לשוק.

2002- התולעת Klez הקטלנית ביותר עד כה מחבלת במחשבים.

2002- כמיליארד מחשבים נמכרו בעולם.

2003- התולעים והוירוסים -שמספרם נאמד ב-58000- הולכים ומשתכללים והופכים מהירים ומזיקים יותר ויותר.

רבים סבורים שהמהפיכה הדיגיטלית והמחשב שינו את פני העולם יותר מכל המצאה אנושית אחרת ורבים מאמינים שאנו נמצאים רק בתחילת המסע שלנו אל הבלתי ידוע.

.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
ערוצי המידע
Copyright ©
פרקעמוד בית