עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


.
.

תולדות העיתון

"אילו הוצע לי לבחור בין ממשלה ללא עיתונים או עיתונים ללא ממשלה, לא הייתי מהסס אף רגע
להעדיף את האפשרות השנייה" Thomas Jefferson 1787

בני האדם החליפו חדשות הרבה לפני המצאת הכתב. הם העבירו מידע מפה לפה, בככרות, בשווקים של העיירות. שליחים מיוחדים הביאו את בשורת הנצחון או המפלה משדות הקרב. הכרוזים השמיעו לאנשי הישובים הקדומים את החדשות על לידות, פטירות, נשואים וגירושים. עם הופעת הכתב, החדשות קיבלו ייצוג אמין ופורמלי יותר.

440 לפניה"ס - חופש ההבעה היה מאז ומעולם משאלת לבם של היוצרים. מאות רבות לפני הספירה
Euripides הטרגיקון של יוון העתיקה - שהעיז לנפץ מוסכמות, לשים ללעג את אלילי המיתולוגיה, לעצב אור חדש את דמות האישה והעבד - קרא:

,This is true Liberty when free born men / Having to advise the public may speak free
Which he who can, and will, deserv's high praise, / Who neither can nor will, may hold/
?his peace; / What can be juster in a State than this

202 לפניה"ס - בתקופת שלטון שושלת האן הסינית, גליונות של חדשות בשם tipao שנכתבו על-ידי הממשל מחולקים לנושאי משרות ציבוריות.

59 לפניה"ס - הפצה יומית של רשומת חדשות מהממשל של הפורום הרומאי. דפי החדשות הודיעו על אירועים פוליטיים, משפטים, שערוריות, מערכות צבאיות והוצאות להורג.

740- הופעת העיתון הראשון בסין

1493- בשובו של קולומבוס לברצלונה הוא מוצא שמכתב שהוא שלח ובו הוא מתאר את מסעותיו הודפס והופץ כבר בכל העיר.

1566- בוונציה - מרכז מסחרי עתיר מידע וחדשות - יוצא אחת לשבוע עיתון כתוב ביד the Gazetta . דפי החדשות האלה שתיעדו אירועים מדיניים שהתחוללו באירופה הופצו ברבים על-ידי זרימת המסחר והגיעו לרוב ערי היבשת.

1605- השבועון הראשון מופיע באנטוורפן.

1610-1640- העיתונים מתחילים לצאת לאור בכל הערים הגדולות באירופה. כדי לא להתעמת עם השלטונות, רוב העיתונים נמנעו מדיווחים על אירועים מקומיים. בתי הדפוס נזקקו לרשיון והיו תחת פיקוח קפדני של הממשל. פירסום מידע שמביך את רשויות השלטון היה גורר סגירה מיידית של בית- הדפוס.

1643- הפרלמנט הבריטי מחוקק את ה-Licensing Order לפיו כל פירסום חייב לעבור צנזורה של השלטונות. כל הסופרים והכתבים נדרשו למסור את עבודתם לאישורם של פקחים שמונו על-ידי הממשל.

John Milton -1644 פונה במאמרו-THE AREOPAGITICA אל הפרלמנט וקורא לחופש ההבעה ,On the value of intellectual diversity and debate and of its contribution to the overall .advancement of learning

1690- המהדורה הראשונה של העיתון הראשון שיצא בבוסטון Publick Occurrences
and הייתה גם האחרונה. Benjamin Harris הגיע למושבה לאחר שנזרק לכלא באנגליה באשמת פירסום חוברות הסתה נגד השלטונות. לאחר שהתבסס מבחינה כלכלית בבוסטון הוא הקים את Publick Occurrences העיתון שתוחלת חייו נמשכה ארבעה ימים. המושל מטעם בית המלוכה האנגלי החרים וסגר - בטוענה של היעדר רשיון - את הירחון. Publick Occurrences נכנס להיסטוריה כסמל של אומץ ועצמאות שהפך למסורת של העיתונאות האמריקאית. משנת 1991 פרס על-שם Publick Occurrence מוענק מדי שנה לעיתונים שחדורים ברוח העיתון הראשון של האומה.

14-1704 שנים חלפו עד הופעת העיתון הבא the Boston News-Letter בהוצאת John Campbell מנהל משרד הדואר ובעל חנויות ספרים אמיד. העיתון, שהחל כ"דף מידע" כתוב ביד שחולק על-ידי קמפבל, שרד במשך 72 שנים.

1702- העיתון היומי הראשון the Daily Courant מופיע בלונדון

James Franklin -1721 מקים את אחד העיתונים החשובים הראשונים New England Courant כאשר העיתון פתח במתקפה נגד השלטון הקולוניאלי - והאשים אותו על שהוא לא מגן על הקולוניות מפני ביזות הפירטים - פרנקלין הושלך לכלא. בעת מאסרו הוצאת העיתון עברה לידי השוליה, נער בן 13, בנג'מין, האח הצעיר של פרנקלין.

Benjamin Franklin -1729 רוכש את Pennsylvania Gazette בפילדלפיה והופך אותו לאחד העיתונים החשובים והאמינים של תקופתו. כדי להעשיר את מגוון החדשות העיתון מתחיל למנות ולשלוח כתבים לכיסוי אירועים מיוחדים.

1735- אחד האירועים המפורסמים ביותר בתולדות העיתונאות הוא משפטו של John Peter Zenger בניו-יורק. זנגר, עורך העיתון New York Weekly Journal נזרק לכלא על-ידי ראש העיר קוסבי בשל כתבות ביקורתיות אודותיו בעיתון. זנגר הועמד לדין באשמת הוצאת דיבה ונמצא חף מפשע. סנגורו ביסס את ההגנה על "החופש לחשוף ולהתנגד לכוח זדוני...באמצעות אמירת וכתיבת האמת". כל עוד לא הוכח שהכתבות שקריות הן לא יכולות להיחשב כהוצאת דיבה. פסק דין זה הפך ציון דרך בנצחון חופש העיתונות

1765- הפרלמנט הבריטי מעביר חוק להטלת מס-בול שמעלה באורח משמעותי את מחיר העיתונים. מס-הבול מהווה פגיעה קשה בחופש העתונות משום שהמחיר הגבוה הופך את העיתון לנחלה בלעדית של עשירים. העיתונים בקולוניות מרדו בחוק החדש. הם יצאו במהדורת "מצבה" עם הכתובת: ".EXPIRING In Hopes of a Resurrrection to Life again"

השלטונות הבריטים היו חסרי אונים מול הכוח העולה של העיתונים באמריקה וה"fatal Black-Act" כפי שהחוק כונה בפי המורדים נשכח. ההיסטוריונים סבורים שמלחמת השחרור הראשונה של קולוניה נגד מעצמת-על אימפריאליסטית לעולם לא הייתה מתאפשרת ללא רוח החופש והשאיפה לעצמאות שהובעו בעיתונאות החדשה.

1770- מקור החדשות המסקרנות ביותר באנגליה היה הפרלמנט. אולם בית-הנבחרים הטיל איפול כבד על דיוניו והעיתונים נאלצו לפרסם ידיעות שהודלפו תחת כותרות מעורפלות והסוואה שהייתה למעשה שקופה לציבור הקוראים.

כאשר הפרלמנט נוכח שאין בכוחו למנוע את דליפת המידע הוא נכנע והרשה נוכחות של נציגי העיתונות במהלך דיוניו. בניסיון אחרון להגביל את כוח העיתונות, הוא הטיל איסור על הרישום של הדברים שנאמרו במהלך הדיונים הארוכים. אמינות הכתבות הותנתה באיכות זיכרונו של העיתונאי.

הפולקלור מספר שאחד מחברי הפרלמנט העיר - לאחר קריאת הדיווח העיתונאי- "חלק מהדברים אכן אמרתי, חלק אחר, לשמחתי, לא אמרתי וחלק אחר, לצערי, לא אמרתי." ב-1783 העיתונאים שסקרו את דיוני הפרלמנט הורשו לרשום את אשר נאמר ואיכות הכתבה מכושר זיכרונו של העיתונאי עברה לידיעת הקצרנות שלו.

1791- בתיקון הראשון של החוקה האמריקאית מופיע פסוק שקורא לחופש העיתונות.

1798- הקונגרס האמריקאי - בעידוד הנשיא ג'ון אדמס -מאשר את החוק נגד הסתה לפיו " כל פרסום כוזב, שערורייתי, או זדוני נגד ממשלת ארה"ב, הקונגרס או הנשאי בכוונה של זילות או הוצאת דיבה ייענש בקנס או במאסר". החוק מהווה את האיום החמור ביותר על חופש הביטוי בהיסטוריה של העיתונות.

Henry Robinson -1808 מהעיתון טיימס בלונדון הוא הכתב הצבאי הראשון שנשלח לדווח על הקרבות של נפוליאון.

1823- כתב עת רפואי ראשון The Lancet רואה אור באנגליה

1827- הכומר Samuel Cornish ו-John B. Russwurm מקימים את העיתון הראשון של האפרו- אמריקאים. ".We wish to plead our own cause,Too long have other spoken for us"

הכתיבה בעיתון היוותה עבור הוגי דעות וסופרים רבים אמצעי קיום וקרש קפיצה לפרסום עבודותיהם. Charles Dickens עבד - בשנות הארבעים - ככתב ב-The Morning Chronicle בלונדון. שמו נודע ברבים בזכות הסיפורים הקצרים שהוא הורשה לפרסם בעיתון.

Margaret Fuller הפילוסופית, מהלוחמות הבולטות לזכויות האישה, הועסקה כעיתונאית וכמבקרת ספרות ואומנות ב-New York Tribune. ככתבת חוץ היא נשלחה לאירופה ושם היא ראיינה את גדולי הפילוסופים והסופרים של דורה.

Samuel Langhorne Clemens המוכר יותר בשם עט Mark Twain הרבה לכתוב,לפרנסתו, בעיתונים שונים.

Damon Runyon הסופר המפולפל היה במשך שנים רבות כתב ספורט - בייסבול - של אימפריית העיתונים של William Randolph Hearst

פרידריך אנגלס מפרסם כתבות בדבר משנתו המדינית בעיתונו של מרקס Franco-German Annals. McClure's magazine כתב עת יוצא דופן שקיומו התאפשר; בזכות תרומות של סופרים - כמו ארתור קונן דויל - גייס כתבים ופרסם עבודות של Robert Louis Stevenson ,Jack London William Dean Howells, Joel Chandler Harris, F. Marion Crawford ,Rudyard Kipling ,Thomas Hardy ,Edward Everett Hale, George W. Cable Andrew Lang ואחרים.

1833- ברחובות  ניו-יורק מופיע עיתון חדש שמחירו פני אחד. העיתון the Sun - עם המוטו- It" Shines for All " - יצא לאור על-ידי Benjamin Day והביא סיפורים בעלי עניין אנושי מחיי היום -יום של העיר.תוך שנתיים העיתון נמכר - יותר מכל עיתון אחר בעולם - ב-15000 עותקים יומיים.

1837-פריצת דרך משמעותית בטלקומוניקציה נעשתה על ידי Samuel Finley Breese Morse ממציא הטלגרף. העיתונים הפכו ללקוחות הראשונים והחשובים של חברות הטלגרף ובזכותן הם ספקו חדשות טריות מכל רחבי העולם.

1846- דיווח ראשון על הרדמה באמצעות אתר בשעת ניתוחים מופיע בעיתון the Boston Medical and Surgical Journal

1848- בשיתוף פעולה בין עיתוני ניו-יורק קם ה-Associated Press שמעניק שרותי חדשות טלגרפיות.

1851- העיתון the Sun הניו-יורקי שעבר להדפסה במכונת דפוס גלילית המונעת בקיטור מפיק לעומת125עותקים בדפוס הישן של גוטנברג - 18000 עותקים בשעה.

1851- יסוד סוכנות רויטר על-ידי Paul Reuter עיתונאי אנגלי.

1856- העיתון the New York Ledger מקדיש עמוד שלם לפרסומות

1860- בארה"ב יוצאים לאור 3000 עיתונים. ב-1870 4500 ובשנת 1880 מספרם יעלה ל 7.000.

1861-1865- מלחמת האזרחים באמריקה מתועדת - משני הצדדים - בתנאים נוראים משדות הקרב
ועל-ידי הכתבים הצבאיים של העיתונים.

1869- ה-New York Herald מממן את מסעו של העיתונאי Henry Morton Stanley לאיתור דוויד ליווינגסטון המיסיונר הסקוטי, שעקבותיו אבדו באפריקה.

1871- הופעת העיתון הראשון ביפן.

Joseph Pulitzer -1878 עיתונאי אמריקאי ממוצא הונגרי מתחיל ברכישה של עיתונים ומקים אימפריה כבירה של רשת עיתונים. פרס פוליצר - על אף שהוא מהווה מוקד לביקורת על איכות בחירותיו - נחשב לפרס היוקרתי והמבוקש ביותר בתחום העיתונאות.

William Randolph Hearst -1887 רוכש אף הוא מספר עיתונים ויוצא לתחרות חסרת מעצורים נגד הממלכה של פוליצר. כדי להעלות את המכירות הם יוצרים את העיתונאות הצהובה, ממציאים פעלולי פרסומת שונים ולא חוששים לכופף פה ושם את החדשות. חייו של Hearst מתוארים בסרטו המהולל של אורסון וולס Citizen Kane.

1898- הכתבה של אמיל זולה ! .J'Accuse - אני מאשים - על פרשת דרייפוס מופיעה בעיתון L 'Aurore ומזעזעת את צרפת.

McClure's magazine-1902 פותח את "העיתונאות החוקרת" "muckraking" לחשיפת התרמיות, השחיתויות והשערוריות של עולם התעשייה והשלטון האמריקאי.

1904- העיתונאות מתמקצעת. הפקולטה הראשונה לעיתונאות נפתחת באוניברסיטת מיסורי.

John Reed -1919 עיתונאי אמריקאי מתעד את המהפכה הרוסית בספרו Ten Days That Shook
the World

1920- הופעת הרדיו  כמקור חדש לחדשות ולבידור מדללת את הפופולריות העצומה של העיתונים.

1923- החברה האמריקאית של עורכי העיתונים מנסחת את "Canons of Journalism" עקרונות העיתונאות.

1945- סוללת כתבים מדווחים על מהלך הקרבות בגהינום של איבו ז'ימה.

1945- ה-New Yorker שולח את John Hersey לסקר את הפצצת הירושימה. הרשיי, מהעיתונאים הראשונים שהגיעו לזירת האסון שולח סדרת ראיונות שהוא קיים עם אנשים שחיו בעיר. עורך העיתון מקדיש את כל מהדורת ה-31 באוגוסט של ה-New Yorker לפרסום הכתבות. הכתבות קובצו לספר Hiroshima - שביסס את התנועה האנטי-גרעינית - והפך לקריאת חובה בבתי-ספר בארה"ב.

1946- הופעת הטלוויזיה מנחיתה מכה ניצחת על העיתונים.לפי הסקרים אחוז קוראי העיתונים ירד מ-85% ב-1946, ל-73% ב-1965 ול-55% ב-1985. רק 9% מכלל האמריקאים עקבו אחר אירועי מלחמת המפרץ באמצעות העיתונים. עיתוני הערב היו הקורבנות הראשיים של התחרות עם הטלוויזיה ורבים מהם נסגרו בערי העולם.

1962-ה-New Yorker מפרסם כתבות של רחל קרסון ביולוגית, סופרת ואקולוגית על הנזקים שמדבירי מזיקים מעוללים לעולם החי ולטבע. הכתבות קובצו לספר"Silent Spring" שהפך לרב-מכר ורחל קרסון הכוהנת הגדולה של הטבע - נכנסה ל-Ecology Hall of Fame, היכל הזיכרון של גיבורי האקולוגיה.

1971- ה-New York Times מתחיל לפרסם את "The Pentagon Papers" מסמכים סודיים ומביכים בדבר המעורבות הפוליטית והצבאית של ארה"ב במלחמת ויאטנם.

1972- דיווחים ראשונים על פרשת וטרגייט מופיעים ב-Washington Post

1974- כתב העת הראשון לחובבי מחשבים Creative Computing יוצא לאור שנה לאחר מכן מופיע Byte כתב העת לענייני מחשבים. ב-1998 ה-Byte נוטש את מהדורות הנייר שלו ועולה כולו on line

1999- מספר העיתונים שיוצאים לאור בארה"ב בסוף המאה נמוך - ב-14% - ממספרם בשנת 1940..

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
ערוצי המידע
Copyright ©
פרקעמוד בית