עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


.
.
The worst thing about the miracle of modern communications is the Pavlovian pressure
it places upon everyone to communicate whenever a bell rings  .Russell Baker

תולדות הטלפון

1849-המצאת הטלפון מיוחסת לבל, אולם היא נעשתה שנים רבות לפניו על-ידי Antonio Meucci. מאוצי, ממציא פורה יצר ואף הדגים המצאות רבות. חייו היו רצופי משברים ואסונות והוא לא הצליח לרכוש זכויות יוצרים על עבודותיו. כאשר המצב הכלכלי שלו התדרדר והוא נזקק לטיפול רפואי, אישתו מכרה את מירב המצאותיו, כולל הפרוטוטיפ של הטלפון ה-"teletrofono", ב-6 דולרים, לסוחר.

1876- המצאת הטלפון על ידי
Alexander Graham Bell. המכשיר הומצא גם על-ידי Elisha Gray
אולם בל הצליח לרשום פטנט על ההמצאה שעתיים לפני יריבו. השיחה הטלפונית הראשונה התקיימה בין בל לעוזרו בחדר הסמוך. מילות השיחה האגדית היו "ווטסון, אני רוצה שתבוא לכאן". בל הציע למכור את המצאתו ל- Western Union אך החברה לא מצאה בה עניין.

Hubbard ,Bell -1877 ,ו-Sanders מייסדים את חברת הטלפונים American Telephone; AT&T and Telegraph Company הראשונה. שוק התקשורת נשלט על-ידי חברת בל וה-Independents, חברות עצמאיות אחדות. במשך שנים אחדות התנהל מאבק עז ביניהן אולם חברת בל השכילה לרושש, להכניע ולספח אליה את החברות העצמאיות הקטנות.

1878-ספר הטלפונים הראשון - עמוד ועליו 50 שמות - יוצא לאור.

1878-התקנת הטלפון בבית הלבן. השיחה הראשונה של הנשיא Rutherford B. Hayes פונה אל גרהם בל ובדבריו הראשונים הוא מבקש מבל לדבר לאט יותר.

1880- בארה"ב יש כ-50.000 מכשירי טלפון

1892- בחברת בל רשומים 240,000 מנויים לטלפון.

1906- השמועות על בניית טלפון אלחוטי מעוררות תקוות אך גם מדאיגות את הציבור. "הטלפון הוא מטרד כפי שהוא ברכה שבלעדיה, כך נראה כעת, החיים - והעסקים - היו כמעט בלתי אפשריים. כאשר אנו מחייגים כמובן זה בסדר גמור אך כאשר אחרים מטלפנים אלינו אנחנו לא פעם מתרעמים על כך. ובכל זאת כל אחד מפסיק כל פעילות בה הוא עסק ו"מקבל את השיחה". כיצד זה יהיה כאשר השיחה תבוא לא ממישהו "על הקו" כי אם ממישהו "באוויר" ואנו נאלץ להיענות לקריאות מכל חלקי האטמוספירה ?"New York Times, December 17, 1906

-1906 ממציא ומדען אמריקאי Le de Forestיוצר את ה-audion, שפופרת אלקטרונית בעלת שלוש אלקטרודות. הוא מוכר לחברת AT&T את הזכות להשתמש בשפופרת במגבר הטלפונים שלה. מעבדות בל של החברה, לאחר שנים אחדות של מחקר, יוצרים את השילוב ומגברים הבנויים על השפופרת האלקטרונית פותחים את הדרך לטכנולוגיות החדשות של רדיו, תמסורת מיקרוגל, טלוויזיה, מכ"ם ועוד. העצמת המגברים מאפשרת פריסה של רשת הטלפונים בכל רחבי המדינה ומאוחר יותר בין המדינות.

Harold D. Arnold-1913 במעבדות AT&T משכלל את מגבר שפופרת הריק שיאפשר שידור טלפוני למרחקים.

1915- שיחת טלפון עוברת מחוף לחוף בארה"ב. בטקס החגיגי של פתיחת הקו גרהם בל הקשיש מבצע מניו יורק את השיחה הראשונה לעוזרו וידידו משכבר הימים, תומס ווטסון, בסן פרנציסקו.

1927- לאחר מספר שנים של ניסויים משותפים בין AT&T למשרד הדואר הבריטי, קו לשירות רדיו- טלפוני קם בין ארה"ב לאנגליה.

1928- משטרת דטרויט מקימה קשר טלפוני חד-כיווני עם הניידות שלה.

1934- הקונגרס האמריקאי מקים את ה-Federal Communications Commission על-מנת לפקח ולהסדיר את פעילות חברות הרדיו, הטלפון והטלוויזיה. הועדה הוקמה במסגרת ה-"New Deal" המערך המדיני שהנשיא רוזוולט יזם לפתרון משבר השפל הכלכלי הגדול שפקד את המדינה. ה-F.C.C העניקה עדיפות לשרותי חירום, סוכנויות ממשלתיות, חברות של שרות ציבורי וצמצמה במידה רבה את טווח השידור לציבור הרחב. הועדה החלה בחקירת חברת AT&T והאשימה אותה בגביית מחיר מופקע עבור שירותים בסיסיים. אימפריית הטלפונים של חברת בל נכנסה תחת עינו הפקוחה של השלטון.

1936- חוקרים במעבדות חברת AT&T מתחילים בתכנון מערכת הטלפון הנייד.

1946- נהג בסנט לואיס באר"ה מקיים את שיחת הטלפון הנייד הראשונה.

1948- שרות הטלפון האלחוטי נפרש בערים הראשיות אולם הוא עדיין איטי, יקר ומסורבל ביותר.

1948-שלושה מדענים ממעבדות בל William Shockley, John Bardeen ,Walter Brattain ממציאים את הטרנזיסטור.

המצאת
הטרנזיסטור, מתקן זעיר שמתפקד כשפופרת ואקום ומסוגל להדליק ולכבות את הזרם במהירות גדולה הביא לקפיצת מדרגה מהפכנית במיקרו-אלקטרוניקה וסלל את הדרך לייעול, למזעור ולהוזלה של הטלפונים, הרדיו, מכשירי השמיעה, הפטפונים, הלווינים, הטילים והמחשבים העתידיים.

1957- מערכת הוידיאו-קומוניקציה החלה עם יצירת ה-Picturephone במעבדות AT&T. המותג הראשון היה מגושם מאוד ושידר תמונה אחת בשתי דקות. ב-1970 דגם משוכלל שלו יצא לשוק - אך למרות נבואות ההצלחה המגלומניות של החברה - הוא לא זכה לביקוש. ה-Picturephone היה עדיין מסורבל, יקר וחדר לצנעת הפרט. רק שני עשורים מאוחר יותר, לאחר שעבר מיזעור, הגברת מהירות, שיפור הרזולוציה ומיקום מהוגן יותר על צג המחשב הוא החל לעורר התעניינות בציבור.

Richard Frenkiel-1960 וצוות חוקרים ממעבדות בל של חברת AT&T משכללים את הארכיטקטורה של פעולת הטלפון הסלולרי, את שיטת איתור הנמענים והתקשורת; בין התאים השונים. תגליותיהם פותחות את הדרך להקמת תעשייה של מיליארדי דולרים ומשחררות את התקשורת בין בני האדם מאילוצי חוטי הטלפון.

1967- טלפונים אל-חוטיים - סלולריים יוצאים - וכובשים בסערה את שוק התקשורת.

1974- קו-חם טלפוני מוקם בין הבית הלבן לקרמלין

1996- טלפון-מחשב כיס יוצא לשוק

2001 - ההתפתחויות שחלו בטכנולוגיה של הבנת שפה טבעית Natural language understanding NLU איפשרו את יצירת השירות הטלפוני - ?How May I help You. השיטה מאפשרת ניתוב שיחות טלפוניות על-ידי המכונה וחוסכת זמן וכוח אדם רב. עד סוף שנה זו שיטת ה-HMIHY טיפלה ביותר משני מיליון פניות כל חודש.

2003- הטלפונים הסלולרים מעלים את המחשב והאינטרנט. בטלפון ה-IP ניתן לשדר סרטים.

2004- 1.5 ביליון טלפונים סלולריים ברחבי העולם


.


.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
ערוצי המידע
Copyright ©
פרקעמוד בית