עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 


.
.

תולדות הדפוס

אתר edge מאגד מאות אנשים ממגוון הקשת; הבין-תחומית שמצטיינים בעשייה ובחשיבה מקורית ויצירתית מדי שנה, עורך האתר נוהג "לשלח" שאלה לחלל הסייברספייס ובמהלך השנה הבאה ללקט ולפרסם את התשובות. לשאלת 1998 : מה הייתה ההמצאה החשובה ביותר של 2.000 השנים האחרונות? רוב המשיבים ציינו את הדפוס של גוטנברג.

בתקופה שקדמה להמצאתו של גונטברג, בני-האדם רכשו חדשות כאירוע חברתי. הם התכנסו בכיכרות ודנו בצוותא בחדשות שהובאו אליהם מפי עוברי-אורח מזדמנים. קריאת הספר, העיתון, שברה את המסגרת החברתית הזאת ואיימה בקיטוע ובפירוק הקהילה.

תוך שלושה עשורים הדפוס התפשט באירופה והפך לאמצעי שדרכו הרנסנס, ההומניסטים שהחייו את העניין בלמידה ובספרי המופת, עבר מתרבות לתרבות. לימים, הספר המודפס הפך למתווך בתהפוכות הפוליטיות, הדמוקרטיות, החברתיות והתרבותיות של המאות הבאות.

אליזבט אייזנשטיין, היסטוריונית של המדע ומומחית לתקופת הרנסנס, עוקבת בספרה The Printing :Press as an Agent of Change אחר ההתפתחויות ההיסטוריות שבאו בעקבות המצאת גוטנברג.

התרומה הראשונה במעלה של הדפוס היא ההרחבה עצומה של מגוון המידע הרשמי בר-הבדיקה, אשר המריץ את החברה המערבית לפתח ולמקצע תחומי דעת חדשים. הדפוס הוליד את מהפך הסטנדרטיזציה של מפות,לוחות שנה, לוחות-זמנים, מילונים, ספרים, קטלוגים, עיתונים והעניק לאיש החברה המערבית את היכולת ליצור רציונליזציה, לקטלג ולקודד את המידע.

The Printing Press as an Agent of Change: Communications and Cultural Transformations
in Early-modern Europe by Elizabeth L. Eisenstein Cambridge University Press 1979

לפני האותיות המודפסות, עיקר המידע הוזרם אל האדם על-ידי תמונות ודימויים חזותיים.

לדעת
Marshall McLuhan מהפכת הדפוס חוללה שינוי לא רק בעולם הספרות-היא שינתה את התודעה עצמה."ההמצאה של הטיפוגרפיה הביאה את העקה החזותית החדשה של המידע היישומי, העניקה את המותג ראשון שהוא בר-שכפול אחיד, את פס-הייצור הראשון ואת ראשית הייצור ההמוני" כותב מקלוהן ב- Gutenberg Galaxy

בספרו -הגיבן מנוטרדאם- ויקטור הוגו כותב: "במאה ה-15 הכל השתנה. המוח האנושי מצא אמצעי להנציח את עצמו באופן שהוא לא רק עמיד אלא גם קל ומהיר יותר מהארכיטקטורה. אותיות הנחושת של גוטנברג ניצחו את אותיות האבן של אורפיאוס. הספר ניצח את הבניין. המצאת הדפוס היא אם כל המהפכות, המאורע המשמעותי ביותר בהיסטוריה של האדם .

הדפוס העצים את מספר הספרים ואת יודעי הקרוא במידה שלא שוערה מעולם. הוא צמצם באורח משמעותי את המשאבים; שהיו צריכים להשקיע בכתיבת ספר. בזמן שנדרש לכתוב ספר ביד, ניתן היה להדפיס 1025 עותקים שלו. במשך מאתיים שנה לאחר המצאת הדפוס רוב הספרים המודפסים היו יצירות קלאסיות שהופיעו בכתבי יד.

הדפוס הכניס לתרבות המערב חשיבה רציונלית, דרכי שימור ומיון למכלול אדיר של מידע, יסוד של סטנדרטים ואמצעים לתיעוד ולהפצה של דעות גלויות ומלומדות. Anarchy and hierarchy Amanda Griscom

600- הדפסת ספרים בסין

The Million Dharani Charms of Empress Shotoku -764 הוא הטקסט המודפס העתיק ביותר בעולם השליטה היפנית
Shotoku כאות תודה לסיום מלחמה בת שמונה שנים, מצווה להדפיס - על נייר - מיליון קמיעות  ועליהם תפילה בודהיסטית. הקמיע הוחדר למבנה פגודה קטן מעץ וניתן לאנשים "לזיכרו של המת"

868 - גילוי הספר המודפס העתיק ביותר בעולם Diamond Sutra שהיה חבוי מאות שנים במערה חסומה
בסין.

1045-המצאת מכבש הדפוס עם אותיות מיטלטלות על-ידי Bi Sheng בסין. הכתב הסיני מכיל אלפי אותיות והדפוס הסיני לא מיעל את תהליך הכתיבה באותה מידה של הדפוס שיומצא בעוד 300 שנים על-ידי גוטנברג שזקוק ל-26 אותיות בלבד.

1440- צורף גרמני
Johannes Gutenberg ממיר מתקן לדריכת ענבים מכבש דפוס ומשנה את פני העולם.

Johann Muller Regiomontanus -1474 מתמטיקאי ואסטרונום גרמני מקים בית דפוס משלו לפרסום עבודותיו. ספריו הם ספרי המדע הראשונים שיוצאים בדפוס.

William Caxton -1476 מביא את המצאתו של גוטנברג לאנגליה. הוא מדפיס כ-100 ספרים ביניהם את
The Canterbury tales של Geoffrey Chaucer.

1488- אחד מבתי הדפוס המצליחים ביותר באיטליה היה בית הדפוס של משפחת Soncino היהודית. בית הדפוס הוציא לאור יצירות בשפה היוונית הלטינית האיטלקית והעברית. אחד המפעלים המפורסמים של בית הדפוס הוא ההוצאה לאור של ספר התנ"ך בניקוד מלא.

Aldus Manutius-1493 מורה והומניסט הופך למוציא לאור המפורסם ביותר בתקופת התחייה. המוטו של מפעלו "העוגן והדולפין" הוא סמל של פתגם עתיק )Festina lente" (Hurry up slowly"

1500- הודפסו עד כה כ-35000 ספרים ב-10 מיליון עותקים

1501- המו"ל Aldus Manutius מעצב ספר קטן במקום הקודקס המסורבל. תוך זמן קצר, ספר הכיס זוכה להצלחה ולתפוצה גדולה. מנוטוס היה איש משכיל מאוד ובית הדפוס שלו שהתמחה בפרסום היצירות הקלאסיות של תרבות יוון ורומא היה בין החשובים במאה ה-15 וה-16.

Martin Luther-1517  נזיר ותיאולוג גרמני מדביק על דלת כנסיית  Wittenberg את The Ninety-Five" Theses" שלו ומיסד בכך את זרם הרפומרציה הפרוטסטנטית. המנשר נכתב בכתב יד ואלמוני זריז דאג להעתיק, להדפיס ולהפיץ אותו. שבועיים לאחר מכן המנשר נקרא על-ידי אנשים בכל גרמניה, וימים ספורים לאחר מכן הופץ בכל אירופה. שלוש שנים לאחר הדבקת המנשר - שכל כוונתו הייתה לקיים דיון על שינויים שיש לעשות בנוהלי הכנסייה הקתולית - פורסמו באירופה 300.000 עותקים של מצע לותר לשינויים שיש לחולל.

Juan Pablos-1561 מדפיס את הספר הראשון ב-Mexico City בעולם החדש.

1814- דפוס שפועל על מנוע קיטור מדפיס את עיתון ה-טיימס. 1100 עותקים בשעה

1832- בית ההוצאה לאור Houghton, Mifflin נוסד

1839- דפוס חשמלי ראשון

1846 - המצאת ה-Cylinder Printing Press על-ידי Richard M. Hoe. הדפוס החדש מיעל ומפשט באורח מהפכני את תהליך ההדפסה.

1860 - הוצאות לאור כמו Erastus ו-Beadle מייסדים ז'אנר ספרותי חדש ה-
dime novels. ספרות זו - חוברות צבעוניות מודפסות על נייר זול שנמכרו ברחובות בפרוטות - הביאו את המיתוסים של המערב הפרוע, של מלחמת האזרחים, דמויות שהפכו לאגדה, סיפורי גבורה פטריוטיים ואת הרומן הרומנטי המכונה היום אופרת סבון. ספרותה- dime novels שגשגה והסדרות נמכרו בעשרות אלפי עותקים. הז'אנר הספרותי כבש גם את אנגליה וסדרות של "Penny Dreadfuls" ו-"Shilling Shocker" הפכו לפופולרים בקרב בני הנוער.

הספרון הראשון שיצא לאור Malaeska; the Indian Wife of the White Hunter של Anne Stephens נמכר ב-300.000 עותקים בשנה הראשונה לאחר פרסומו.

1865-דפוס האופסט - שמשתמש בגליל נייר ומסוגל להדפיס על שני צדדיו - המצאתו של William Bullock יוצא לשוק והופך לסטנדרט האמריקאי של בתי-הדפוס.

1891- מכונת הדפוס מדפיסה 90.000 עיתונים בני 4 עמודים בשעה.

1989- פרסום ספרם של Henri-Jean Martin ו- The Coming of the Book Impact: Lucien Febvre of Printing 1450-1800, Verso Editions

.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
ערוצי המידע
Copyright ©
פרקעמוד בית