עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 


.
.

תולדות הרדיו

הטלגרף והטלפון שנוצרו בסוף המאה ה-19 סללו את הדרך לעורק תקשורתי חדש - הרדיו. מיד לאחר השידורים - הניסויים והחובבניים - הראשונים הרדיו זינק והפך אמצעי המוני ועממי שהביא למיליוני מאזינים חדשות, מידע ובידור.

1920- 1900-
בעשרים השנים הראשונות של המאה ה-20 המחקרים התמקדו בטכנולוגיות של העברת קולות ולא בשידורי רדיו.

המאבק על זכות האבהות על הערוץ התקשורתי החדש הוא סיפור טרגי, ממושך ומייגע שרושש, כלכלית ונפשית את גיבוריו. בראשית המאה ה-20 בא קץ על עידן הממציאים הבודדים ומתחילה ההשתלטות של תאגידי הענק עם סוללת עורכי הדין שלהם, על זכויות היישום והשיווק של התגליות.

Lee de Forest איש מדע וממציא אמריקאי משכלל את המצאתו של Fleming ויוצר את ה-audion שפופרת אלקטרונית בעלת שלוש אלקטרודות. הוא מוכר לחברת AT&T את הזכות להשתמש במגבר הטלפונים שלה. מעבדות בל של החברה, לאחר שנים אחדות של מחקר, יוצרים את השילוב בשפופרת ומגברים הבנויים על השפופרת האלקטרונית פותחים את הדרך לטכנולוגיות החדשות של רדיו, תמסורת מיקרוגל, טלוויזיה, מכ"ם ועוד.

1912 - המתחרה של דה-פורסט על תואר אבי הרדיו הוא 
Edwin H. Armstrong מהנדס חשמל אמריקאי שהמציא - ב-Regenerative Circuit 1912 ב-Superheterodyne Circuit 1918 ב-1922 Superregenerative Circuit - את שלושת המעגלים האלקטרונים הבסיסיים שמונחים ביסוד פעולת הרדיו, הרדאר והטלוויזיה.

דה-פורסט, ממציא מוכשר אך איש עסקים גרוע, ניהל במשך עשרות שנים מאבק - והוציא מיליוני דולרים בבתי-משפט - כדי להוכיח שהוא - בזכות המצאת האודיאון, הטריאוד -"אבי הרדיו". בית המשפט הכריע, בסיום העירעור ה-13, לטובתו ואישר את זכות היוצרים שלו אך קהיליית המדענים סברה אחרת. דה-פורסט אומנם המציא את האודיון אך למעשה לא הבין כלל את תגליתו ולכן התואר המיוחל מגיע לארמסטרונג.

כמו דה-פורסט כך גם ארמסטרונג הצטיין בהמצאות מבריקות אך לא בניהול עסקיו. בנוסף למאבק המתמשך עם יריבו, ארמסטרונג ניהל התמודדות משפטית שוחקת ומייגעת עם המעצמה המונופוליסטית של חברת AT&T והשקיע את כספו במחקרים שלא עלו יפה. תשוש ומרושש, בסוף ינואר 1954, ארמסטרונג לבש את חליפתו המהודרת ביותר וקפץ - מחלון דירתו - אל מותו.

1921-האיש שקטף את התהילה - ואת מיליוני הדולרים - על הערוץ התקשורתי החדש הוא - David
Sarnoff "הגנרל של המדיה ההמונית". סרנוף זיהה את הפוטנציאל העצום הגלום בערוץ החדש, יותר משידורי הצי אל אוניותיו, והחל לפרוס רשת של שידורי רדיו - מאוחר יותר של טלוויזיה - בכל בית ובית ברחבי ארה"ב.

בשנים אלה מחצית מאזרחי ארה"ב חיו בעיירות קטנות, מרוחקות זו מזו והרדיו - אמצעי התקשורת העממי והזול - היה הראשון שהביא אליהם חדשות, מידע ובידור אותנטים ומעודכנים

חייו של דייויד סרנוף היו התגלמות "החלום האמריקאי". בן של משפחה יהודית חרדית, את ילדותו הוא בילה ב"חדר". כאשר הוריו היגרו לארה"ב - סרנוף בן ה-9 עבד כמוכר עיתונים ועד מהירה הוא הקים דוכן עיתונים משלו. בהיותו בן 15 אביו חלה ופרנסת כל המשפחה נפלה עליו. נער שליח בחברתו, מרקוני זיהה את כישורי הנער ועודד אותו ללמוד - בשיעורי ערב ובהתכתבות - ולפלס את דרכו מעלה מעלה בסולם המדיה החדשה המתהווה. בגיל 39 סרנוף הוא הנשיא של Radio Corporation of America RCA חברת התקשורת הגדולה ביותר בעולם.

1922- שידור הרדיו שנחשב לראשון מסוגו נשלח מתחנת KDKA בפיטסבורג וכיסה את מהלך הבחירות לנשיאות של Harding-Cox. ההצלחה הייתה מיידית ובתום שנה זו היו בארה"ב 563 תחנות שידור מורשות.

1922- תחנת הרדיו של ה-BBC עולה לאתר.

1922- כדור השלג במלוא תנופתו :מאה אלף מקלטי רדיו מיוצרים בארה" ב 1923- חצי מיליון מקלטי רדיו נמכרים בארה"ב 1924 - 1.400 תחנות רדיו משדרות לשלושה וחצי מיליון מאזינים ברחבי ארה"ב.

1936- 33 מיליון מקלטי רדיו בארה"ב. 1938- 50 מיליון מקלטי רדיו בארה"ב

1925- שידור רדיו מאנגליה נקלט בארה"ב

Joseph Goebbels -1933, שר התעמולה של היטלר מגייס את הרדיו להפצת המסרים של הנאצים.

1933-ארמסטרונג ממציא את שידורי ה-frequency modulation FM. הוא מציע את רעיונו לסרנוף אך "הגנרל של המדיה ההמונית" עסוק בפיתוח הטלוויזיה ולא מגלה עניין בהמצאתו של ארמסטרונג.

1934- הקונגרס האמריקאי מקים את ה-Federal Communications Commission על-מנת לפקח ולהסדיר את פעילות חברות הרדיו, הטלפון והטלוויזיה. הועדה הוקמה במסגרת ה-"New Deal" המערך המדיני שהנשיא רוזוולט יזם לפתרון משברהשפל הכלכלי הגדול שפקד את המדינה. ה-F.C.C העניקה עדיפות לשרותי חירום, סוכנויות ממשלתיות, חברות של שרות ציבורי וצמצמה במידה רבה את טווח השידור לציבור הרחב.

1935- בתקופת השפל הכלכלי בארה"ב הרדיו - בשל עלותו הנמוכה - הופך לאמצעי התקשורת העיקרי.

1936- שדרן הרדיו H.V. Kaltenborn מעביר בשידור חי דיווח על קרבות במלחמת ספרד

1937- שידור מחוף לחוף של התפוצצות גאוות  גרמניה - הצפלין - ספינת האוויר הענקית Hindenburg. ספינת האוויר Hindenburg העבירה נוסעים ודואר בין גרמניה לארה"ב. לאחר האסון היא כונתה הטיטניק של השמיים.

1938- תסכית רדיו של "מלחמת העולמות" מפי אורסון וולס מעוררת בהלה רבה בקרב המאזינים. התסכית בוימה כאירוע מציאותי, בדגם של חדשות מיוחדות - שקטעו שידור שגרתי של מוסיקה ובישרו על נחיתה של חייזרים ממאדים על כדור הארץ.

1939- לורד צ'מברליין, ראש ממשלת אנגליה מכריז מלחמה - מעל גלי האתר - על גרמניה הנאצית

1939-"לורד האו-האו", התעמולן האמריקאי בשרות הנאצים מתחיל לשדר דברי נאצה אנטישמיים ברדיו. Joyce William - אמריקאי עם דרכון בריטי - התגייס לתעמולה הנאצית ושידר במסגרת התכנית 'Germany Calling' למאזיני אנגליה וארה"ב מראשית המלחמה ועד סופה. בתום המלחמה הוא נתפס, נידון למוות והוצא להורג בתלייה.

1941- 90 מיליון מאזינים שומעים ברדיו - מפי רוזוולט - את הודעת ההצטרפות של ארה"ב למלחמה.

Ed Murrow-1943 האחראי על תיעוד מהלך המלחמה ב-CBS מבצע גיחה לשדה האירועים ומשדר לילה של הפגזות בלונדון. השידור שזוכה לכינוי !Orchestrated Hell מביא את המלחמה לסלון של המאזינים.

D-Day 6/6/44- "בפיקודו של גנרל אייזנהאור, הכוחות הימיים של בעלות הברית - בגיבוי של חיל האוויר - החלו הבוקר את הפלישה לחופי צרפת".

1945-אחד השידורים הקשים ביותר שנשמעו ברדיו הוא תיאור שחרור מחנה הריכוז בוכנוולד על ידי Ed Murrow. התיאור האותנטי והמזעזע עורר ביקורת רבה בקרב חלק מהמאזינים. תשובת השדר לתלונותיהם הייתה: אני מבקש שתאמינו למה שסיפרתי על בוכנוולד. דיווחתי על מה שראיתי ושמעתי אך לא על הכל. לגבי רוב הדברים שראיתי אין לי מילים. אם הדיווח המתון שלי זיעזע אותכם, אני כלל לא מצטער על כך.

1952- חברת סוני מתחילה לשווק רדיו טרנזיסטור קטן.

1956- אונית נוסעים שוודית פוגעת ומטביעה במי הקרח של האוקיינוס האטלנטי אוניית נוסעים איטלקית. שידורי הרדיו של הקריאה לעזרה מגייסים את האוניות שנמצאות בקרבת מקום וכמעט כל נוסעי האוניה הטובעת -1.700 איש - ניצלים. שדרן רדיו מוטס למקום ומשדר ברדיו - מעדות ראייה - את רגעי הטביעה של האוניה האיטלקית.

1960- מעבדותAT&T משלחות לאוויר את Echo, כדור פורח ניסיוני ענק שמחזיר אותות שנשלחים אליו.

Telstar-1962 לוויין התקשורת הפעיל הראשון משוגר למסלולו באוויר.

1962- הנשיא קנדי פונה אל האומה מעל כל רשתות הטלוויזיה והרדיו ומבשר על משבר הטילים בקובה.

1964- אוניות פירטיות משדרות מחופי אנגליה ומאיימות על המונופול של ה-BBC

1972- פרדיננד מרקוס נשיא הפיליפינים מכריז על משטר צבאי ומשתק תוך שעות אחדות את כל תחנות הרדיו והטלוויזיה שהעיזו לשדר דברי ביקורת על שלטונו המושחת.

1994- תחנת רדיו שמשדרת 24 שעות קמה באינטרנט

1998- הרדיו הדיגיטלי - DAB - המהפכני מתחיל להחליף את השידור האנלוגי ה-AM וה-
FM
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
ערוצי המידע
Copyright ©
פרקעמוד בית