עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 


.
.

תולדות הטלגרף

1792- הממציא הצרפתי Claude Chappe מדגים את המצאתו "מערכת סמפורית" המכונה גם הטלגרף האופטי. זאת הייתה שיטת הטלקומוניקציה הראשונה. ההודעה הראשונה הועברה בהצלחה בין פריס לליל. הטלגרף האופטי בנוי על שרשרת של מוקדי סימון שנפרשה בין הערים. התחנות הסמפוריות הוצבו בטווח ראייה והמאותתים שהוצבו בהן איתרו את ההודעות והעבירו אותן בשפה של סימנים סמפוריים מוסכמים ממוקד אחד למשנהו.

המנגנון התקשורתי הזה היה מגושם, איטי ופעל רק כאשר מזג האוויר איפשר ראייה טובה. ממציאים רבים עמלו על דרך פשוטה, מהירה ובטוחה יותר להעברת מסרים.

1801- מערכת סמפורית מוקמת לאורך חופי צרפת

1810- טלגרף אלקטרו-כימי נבנה בגרמניה

1814- במהלך שלטון נפוליאון מערכת הטלגרף של הסימון האופטי נפרשת מבלגיה לאיטליה

1830- הראשון שעלה בידו לאלף את זרם החשמל הוא מדען וממציא אמריקאי, אוטודידקט, Josep Henry שהצליח לשלוח זרם חשמלי לאורך מייל . העקרון של הטלגרף החשמלי נולד.

1837- הממציא והפיזיקאי האנגלי Charles Wheatstone ומהנדס האלקטרוניקה William Fothergill Cooke בונים את הטלגרף החשמלי הראשון שנכנס לשימוש מסחרי באנגליה.

1837-פריצת דרך משמעותית בטלקומוניקציה נעשתה על ידי
Samuel Finley Breese Morse שממציא טלגרף משוכלל יותר אשר שולח הודעות באמצאות קוים ונקודות.

 
-184  Alexander Bainמניח את יסודות הפקס העתידי

1844- לאחר שהקונגרס אישר למורס את המימון של קו טלגרפי ניסויי- ההודעה הטלגרפית הראשונה - בשפת מורס "What hath God wrought" עוברת בהצלחה מבלטימור לושינגטון.

1846- ההמצאה החשובה ביותר של Alexander Bain היא הטלגרף הכימי. המצאה זו הגבירה את קצב השידורים. בהדגמתה, קשר בין פריס לליל, הטלגרף הכימי העביר 282 מילים - לעומת 40 במורס האלקטרומגנטי - בפחות מדקה.

1854- דיווח טלגרפי שוטף ממלחמת קרים

1856- הניסיון הראשון להנחת כבל תת-ימי לקשר טלגרפי בין ארה"ב לבריטניה. הניסיון לא עלה יפה והוא יחודש, הפעם בהצלחה - בעוד 10 שנים.

1861- הטלגרף מחליף ומבטל את ה-Pony Express

1861- מכשיר הפקס הראשון ה-Pantelegraph של Giovanni Casselli יוצא לשוק.

Oliver Lodge -1890, פיזיקאי בריטי מאוקספורד מצליח לשדר אותות מורס למרחק של 150 מטר.ניסוייו נערכים במסגרת מדעית ומבלי לזהות את הפוטנציאל היישומי של עבודתו לודג' לא ממשיך בפיתוחם

1897- מהנדס חשמל איטלקי
Guglielmo Marchese Marconi מתחיל בניסויים לשגר למרחקים אותות אלחוטיים. הוא לוקח את המצאתו לאנגליה ושם, בעידודו של המהנדס הראשי של הדואר, William Preece , הוא הוציא זכויות יוצרים על המצאת הטלגרף האלחוטי.

מרקוני הוא חלוץ התשדורת האלחוטית ששחררה את התקשורת ממגבלות של הכבלים וטווח הראייה. בכיבוש המרחב, בקידום התקשורת ההמונית, המסחרית, הוא יצר את הקשר בין כל חלקי העולם.

1897- מרקוני מקים את Marconi's Wireless Telegraph Company Limited ועורך הדגמות ראווה להמצאתו החדשה.

1899- מרקוני מקים קשר טלגרפי אלחוטי מעל תעלת לאמאנש בין צרפת לאנגליה.

1900- מרקוני מוכיח במפגן ראווה שהשדור ב-"tuned or syntonic telegraphy "פטנט מס' 7777, אינו מושפע מעקמומיות כדור הארץ ומבצע - למרות התערבות חבלנית של סופה אימתנית -את התשדורת הראשונה - נקישות dot ... dot ... dot ... האות S במורס - מעל האוקיינוס האטלנטי, מרחק של 2100 מייל.

לאחר שהטלגרף האלחוטי הוכיח - לשביעות רצונם של כל הספקנים - את יעילותו, הוא נכנס לשימוש בצי, לתקשורת בין האוניות המבודדות ברחבי האוקיינוסים. כל אונייה גדולה צויידה בקשר אלחוטי ולפחות במפעיל רדיו אחד.

Hugo Gernsback -1908 נער בן 18, מהגר טרי מלוקסנבורג, מקים בניו-יורק חברה למכירת מערכת טלגרף אלחוטי שלמה, זולה, לחובבים. הוא החל להוציא לאור שלושה עיתונים - בעלי תפוצה מרשימה - שעניינם הטכנולוגיה התקשורתית החדשה. הוא נודע גם בזכות מאמרו A SERMON TO PARENTS בו הוא פונה אל ההורים, מתאר את הטלגרף האלחוטי ככוח העתידי שיניע את העולם וממליץ להם לעודד את ילדם לגלות בו עניין משום ש-"It Keeps Your Boy At Home".

1909-פרס נובל לפיזיקה מוענק למרקוני ולבראון -יריבו מחברת Telefunken הגרמנית -על פועלם לפיתוח השידור האל-חוטי

1912- את ההצלה של 700 נוסעים מטביעת טיטניק זוקפים לזכות קריאת המצוקה ברדיו האלחוטי שנקלטה באונייה ששטה בסמיכות מקום.

טביעת טיטניק חשפה בעייה קשה מאוד של תוהו ובוהו ששלט בשל שידורים חסרי דיוק ואמינות של חובבי הרדיו הרבים - 400000 באמריקה של הימים ההם - שהצטופפו על גלי האתר. מפעילי רדיו רבים שקלטו שידורים מוקדמים מהאונייה - לפני שהיא התנגשה בקרחון - התעקשו להודיע לאוניות ולשלטונות הצי שלטיטניק שלום והיא מפליגה ללא בעיות ליעדה. בשל אירוע טרגי זה קמה היוזמה להקים פיקוח ולהקצות תדרים מורשים לתקשורת הצי ואסורים לחובבי הרדיו.

בצרוף מקרים מוזר, מרקוני ואישתו היו אמורים להפליג אף הם בטיטניק אך ביטלו את נסיעתם בשל מחלה של אחד מילדם.

1912- תיקון חוק שמגביל את טווח השידורים של חובבי הרדיו ובשנת 1913 הם מחוייבים ברשיון.

הנהירה ההמונית אחר עורק התקשורת החדש משקף את הצמאון האנושי לקשר. עם היוודע דבר השידור האלחוטי, מאות אלפי אנשים החלו לבנות את רדיו החובבים. הוראות מפורטות לבנייה פורסמו כבר בשנת 1902, בעיתונים כמו ה-How to construct an efficient wireless telegraph apparatus at a small Scientific American Supplement, February 15, 1902 cost

How to Become a Wireless Operator Popular Science Monthly, September 1916

ההגבלות של 1912-13 הסדירו מעט את התנועה על גלי האתר אך - למרות החששות שהן יכחידו את חובבנות הטלגרף האלחוטי היא המשיכה, בעזרת תכסיסים שונים, לפרוח ולשגשג. כדי להלחם בפירטיות המתמשכת, ב-1916 השלטונות ערכו משפט ראווה והעמידו לדין וקנסו נער בן 17 באשמת פריצה לשידורי הצבא.

לעומת הנזקים שהפירטים של הטלגרף האלחוטי גרמו, העיתונות דיווחה על מקרים רבים מספור בהם השידורים הפרטיים של החובבנים הזעיקו עזרה והצילו חיי אדם. שום ממשל לא הצליח לכבות את התיאבון לדעת ולתקשר של החלוצים האלה ואילו הם עוד היו בינינו הם היו מתמוגגים למראה הנכדים והנינים שלהם מצטופפים ומחליפים ידיעות וחוויות בלוגוספירה הכאוטית של ראשית המאה ה-21.

1917- כאשר הנשיא ווילסון חתם על הכרזת מלחמה נגד גרמניה כל תחנות השידור שלא היו חיוניות לממשל נסגרו. פנייה רשמית אל כל חובבי הרדיו שהושתקו קראה להם להתגייס ולהעמיד - כפטריוטים - את כישוריהם בהפעלת התשדורת לרשות המאמץ המלחמתי.

1919- בתום המלחמה ההגבלות על שידורי החובבים הוסרו ובשנים הבאות - לאחר אימוץ טכנולוגיות חדשות כמו שפופרות ריק ושידור על גלים קצרים חלה עלייה משמעותית בטווח ובאמינות של ערוץ תקשורת זה.

1937- ביום מותו של מרקוני, כל תחנות השידור השתתקו ודממה גדולה נפלה על העולם.

.
ד"ר אילנה מודלינגר
ערוצי מידע
מסע בעידן הטכנולוגי
האוניברסיטה העברית
Copyright ©
פרקעמוד בית