עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


ארגון הזמן .

What then is time? If no one asks me, I know what it is. If I wish to explain it to"
.him who asks, I do not know". St. Augustine The Confessions

"היום והלילה, החודשים ותמורות השנים חוללו את המספר והעניקו לנו את התפיסה של הזמן ואת
היכולת לתהות על טיבו של היקום... טובה גדולה ממנה לא העניקו האלים לבני התמותה" אפלטון

הניסיון לארגן את הזמן, למדוד את מחזורי הטבע, לקבוע את השנים, החודשים והימים התחיל הרבה לפני המצאת הכתב, הרבה לפני הופעת "ההיסטוריה" בתולדות האדם.

מחזורי הירח ומחזורי השמש אינם תואמים והאדם נדרש למאות שנים של חקר השמיים והמתמטיקה כדי לבנות לוח שנה שיכוון את דרכו בין העונות.

העדויות הראשונות לתיעוד חילופי העתים מתוארכות לשלהי תקופת האבן והן הופיעו כסימנים חרוטים על לוחות עצם. החברות החקלאיות העתיקות יצרו "לוחות שנה" על יסוד תנועות גרמי השמיים - השמש, הירח והכוכבים.

3100 -המצרים הקדומים גילו שזריחת סיריוס -הכוכב הבהיר ביותר ברקיע- בקו ישר עם השמש העולה קודמת לגאות השנתית של הנילוס. החקלאות המצרית - מועדי הזריעה והקציר - נבנתה כולה על מצב הנהר ובזכות מופע סיריוס הם יצרו את לוח החמה - שנת הנילוס - המדויק הראשון בן 365 הימים.

התרבויות העתיקות סגדו לגרמי השמיים והקימו אתרי פולחן -"מקדשים קלנדריים" - מגושי אבן ענקים בהם הם חגגו את חילופי העונות. המקדש המפורסם ביותר
Stonehenge נמצא בחבל Wiltshire באנגליה.

אתר מגליתי דומה שהיווה - כך משערים - מבנה פולחני או מערכת לתצפיות ארכיולוגיות ולחילופי העונות נמצא ברוג'ום אלהירי במרכז רמת הגולן.

3000- שעוני המים הראשונים מופיעים בסין

2687- לפי האגדה, לוח השנה הסיני נוצר בתקופת שלטונו של השליט הצהוב המסתורי. הלוח הסיני, כמו העברי, את מחזור השמש והירח. לוח השנה הסיני קדום משמש למטרות דתיות -כמו קביעת מועדים - משלב ועומד על מחזוריות של 60 שנים. למטרות אזרחיות הסינים משתמשים בלוח השנה הנוצרי.

1500-שעון המים הקדום ביותר במזרח התיכון נמצא בקברו של הפרעה Amenhotep I. שעוני המים הם מדי הזמן הראשונים שאינם תלויים בגרמי השמיים.

1500-שעון הצל הראשון - ה-
gnomon- מהמילה היוונית "לדעת" - נמצא בשימוש במצריים

Meton of Athens-423 האסטרונום מחשב ש-235 חודשי לבנה יוצרים 19 שנים. "עיבור השנים" על בסיס המחזור המטוני מאפשר לבבלים לשפר את לוח שנת הלבנה שלהם.

326- שעוני המים נכנסים לשימוש ביוון.

Hipparchus-150 מתמטיקאי ואסטרונום יליד תורכיה מחשב את אורך השנה

המקור ליחידת הזמן של השבוע - שבעה ימים - אינו ידוע. לסיפור הבריאה שלנו יש בודאי חלק בבחירה זאת. לעומת השנה והחודש שנקבעים על ידי גרמי השמיים, השבוע הוא קביעה שרירותית, בחירה חופשית של האדם שמארגן את עולמו. החל מהמאה השלישית, השבוע, עם יום מנוחה, זכה להסכמה כללית וקנה לו אחיזה בכל התרבויות. העמים הקדומים - פרט העברי - טרם העזו להתנער מכוחות הטבע ולכן הם כינו את ימי השבוע בשמות של הממלכה הפלנטרית ושלטון הכוכבים של השיטה האסטרולוגית הוחל עליהם.

100-אסטרונום מקדוני - Andronicos - בונה את ה-Horologion "מגדל הרוחות", מגדל גבוה, מתומן שעל קירותיו שעוני שמש ובתוכו מתקן מורכב של שעון מים.

45- לוח השנה היוליאני הונהג על-ידי יוליוס קיסר והיה בשימוש עד המאה ה-15 כאשר הוא הוחלף בלוח הגרגוריאני. אומדן אורך השנה היוליאני לא היה מדוייק דיו ועד הופעת הלוח הגרגוריאני הוא צבר פער של 10 ימים.

359- תיקון לוח השנה העברי מיוחס לר' הילל בן יהודה נשיאה ובית דינו. התקנה מעבירה את קביעת החודשים  ואת עיבור השנים על דרך החישוב המתמטי ולא על דרך עדות הראייה של מולד הירח וסימני האביב. זהו לוח משולב שמשי-ירחי, השנה מותאמת למחזור החמה והחודשים נקבעים לפי מחזור הלבנה. החגים היהודים קשורים קשר הדוק עם עונות השנה ולכן היה חשוב שהחודשים יחפפו לעונות אלה.

Aryabhata-500 אסטרונום הודי מחשב את pi ואת האורך של השנה כמעט במדויק. האסטרונומיה הייתה מפותחת מאוד בהודו. בשעה שהמערב היה כלוא באמונת הכנסייה הנוצרית שהעולם קיים מזה כמה אלפי שנים, האסטרונומים של המאיה דיברו על מיליונים וההודים על ביליונים. Carl Sagan

622- מניין השנים המוסלמי מתחיל עם הגירתו - "הג'רה" - של מוחמד אל העיר יתר'ב.

840- השלמה וחתימה של לוח השנה העברי. "סוד העיבור", היינו ידע השנה והמועדים היה בידי "מוסד העיבור" והתגלה ברבים רק לאחר 70 שנה עם פרסום "ספר המועדים".

1131- מותו של
עומר כיאם -Ghiyath al-Din Abu'l-Fath Umar ibn Ibrahim Al-Nisaburi al Khayyam עומר כייאם הפרסי - המוכר לנו יותר כמשורר של Rubaiyat - המרובעים -היה מתמטיקאי ואסטרונום מבריק. במסגרת עבודתו המדעית הוא פיתח לוח שנה שהגיע כמעט עד לדיוק של הלוח הגרגוריאני.

1280- שעונים מכניים מתחילים להחליף את שעוני המים.

1310-שעונים מכניים מוצבים במגדלי הפעמונים של
הקתדרלות בכיכרות של ערי אירופה.

לאחר הניסיונות לקצוב את יחידת היום למנות קבועות באמצעות צלו של השמש, טפטוף המים וזרימת החול החלו להיבנות השעונים המכניים. השעונים המכניים הראשונים לא הראו את השעה כי אם השמיעו אותה. הם נבנו בידי נזירים בנקדיקטים במטרה לכנס אותם לשבע התפילות היומיות. מאוחר יותר השעונים עברו ונקבעו במרומי הקתדרלות המפוארות.

מגדלי הפעמונים הפכו לתחנות השידור של ערי ימי הביניים. הפעמונים צלצלו להורות את השעות, לכנס את המאמינים לתפילות, להזעיק עזרה לכיבוי שרפות, לבשר על מלחמות, על שמחות ועל אבל ועל אירועים מיוחדים בחיי העיר.

1582- לוח השנה הגרגוריאני מחליף את היוליאני. כדי לתאם בין לוח השנה לבין הזמן של הקפת כדור הארץ את השמש, ולסגור על הפער של 10 ימים שהיה קיים בשל הלוח היוליאני, האפיפיור גרגורי ה-13 נתן הוראה שלמחרת ה-4 באוקטובר 1582 התאריך יהיה ה-14 באוקטובר 1582.

בלוח השנה הגריגוריאני יש שנה מעוברת - כלומר יום נוסף בסוף חודש פברואר - בכל שנה שמתחלקת ב-4, פרט לשנים שמתחלקות ב-100 ולא ב-400. הארצות הקתוליות אימצו את לוח השנה החדש אך הפרוטסטניות גילו התנגדות והאורטודוקסיה היוונית סירבה לקבל - עד המאה ה-20 - את לוח השנה של האפיפיור.

1602- המתמטיקאי השוויצרי Joost Buergi בונה שעון עם דקות ושניות

1609- האסטרונום הגרמני
Johannes Kepler מעלה את הרעיון שכוח מסוים - שיכונה כוח הכבידה - שבא מהשמש גורם להאצה של תנועת כוכבי הלכת כאשר הם חגים בקרבתה והדבר יוצר שוני בין זמן השמש האמתית - הנתון האסטרונומי - לבין זמן השמש הממוצע - החישוב המכני. ההבדל בין זמן השמש לבין זמן השעון נקרא the equation of time

1650- הארכיבישוף האירי James Ussher מתארך את תולדות העולם. הבריאה: יום ראשון 23באוקטובר 4004- לפניה"ס, הגירוש מגן העדן ב-23 בנובמבר 4004, ואילו תיבת נוח עגנה על הר אררט בחודש מאי 2348

Christiaan Huygens -1656 יוצר את שעון המטוטלת הראשון. שבעים שנה לפני כן, גליליאו הצעיר בהיותו בכנסייה, זיהה לפי תנועת טלטולי מנורת המזבח את מאפייני המטוטלת - שאת המקצב האחיד שלה הוא מדד לפי הדופק שלו - ושרטט -אך לא מימש -את שעון המטוטלת. שעון המטוטלת של היוגנס מגיע לרמת
דיוק גבוהה ביותר - טעות של פחות מדקה ביממה.

1707-היעדר אמצעים לחישוב קו-האורך גורם לאבידות כבדות בקרב אוניות בלב ים. הממשלה הבריטית ולאחר מכן הצרפתית מציעות פרס גבוה לפתרון בעיית חישוב קו-האורך. ב-
John Harrison 1759 נגר ושען משלים את השעון הימי "No. 4" מד-זמן ימי וזוכה בפרס קו-האורך.

1829- השעון האלקטרו-מכני הראשון מופיע באירופה

1840- מצפה הכוכבים של הצי האמריקאי בוושינגטון משלח כל יום בשעת הצהריים כדור פורח Time ball כדי שהאוניות יוכלו לכוון את השעונים שלהם.

Alexander Bain-1841 ממציא סקוטי רושם זכויות יוצרים על השעון החשמלי.

1852- מצפה הכוכבים המלכותי ב-Greenwich מתחיל בשידורים טלגרפיים של השעה.

1883-חברת הרכבת של אמריקה הצפונית- כדי שיתאפשר לה להציג לוח שעות עקבי לכל אורך נסיעתה - החלה להשתמש בחלוקה ל"אזורי זמן". תוך תקופה קצרה הרעיון מתפשט ומייושם בכל העולם.

1884-נשיא ארה"ב מזמין נציגים של 25 מדינות ל-International Meridian Conference, לקביעת סטנדרט לקווי אורך. Greenwich באנגליה נקבעת ל-prime meridian קו אורך 0 והופכת לבסיס של חישוב הזמן בכל העולם.

1916-תורת היחסות הכללית של 
Albert Einstein מערערת את כל מה שחשבנו שאנו יודעים על זמן ומרחב. שדה כבידה מעקם את המרחב ואת הזמן.מחוגי שעון במרומי הר האוורסטחגים מהר יותר- ב-30 מיליונית השניה - ממחוגי שעון שנמצא בגובה פני הים.

W.A. Marrison-1928 ממעבדות Bell בונה את שעון הקוורץ הראשון. הוא מדויק יותר מכל השעונים הקודמים. כאשר הגביש של הקוורץ נחשף לשדה חשמלי נוצרת תופעה הקרוייה piezoelectric effect, היינו אפקט של רטט קבוע ואחיד שמעניק למנגנון המכני של השעון קיצוב זמן מדויק ויציב.

1945- הפיזיקאי האמריקאי, Isador Rabi, מעלה את הרעיון של השעון הבנוי על התהודה של האטום. האטום - כמו זה של הצזיוס - פולט אנרגיה בקצב קבוע שאינו מושפע מטמפרטורה או מכל גורם אחר. התהודה הזאת היא "המטוטלת" האידאלית שאין מדוייקת ממנה למנגנון השעון. הפיזיקאי Norman F. Ramsey מממש את ה-cesium atomic clock וזוכה ב- 1989 בפרס נובל על המצאתו.

1967- הגדרה חדשה של שנייה סטנדרטית -9,192,631,770 ריטוטים של אטום הצזיוס. קיצוב הזמן מתנתק - לראשונה - מתנועת גרמי השמיים.

Date Atomic Time -1972 הופך לזמן הרשמי הסטנדרטי - המדעי - של העולם

1998- בכל שנה נמכרים חצי מיליארד שעונים בעולם.

1999- השעון המדויק ביותר שנוצר עד כה ה-NIST-F1 atomic fountain נכנס לשימוש. טווח הטעות שלו הוא שנייה אחת ב-30 מיליון שנים.

1 בינואר 2000- האתר US Timekeeper ואחרים מודיעים שהתאריך הוא 1 בינואר 19100

.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©