ליקויי למידה
עמוד הבית
אודות המחברת
אודות האתר
מפת האתר
מה חדש באתר?
כיתבו לי

ממרומי "האדם חושב, משמע אני קיים - אמר היקום" ועד ל"עיסה אפורה של כימיקלים שלוקה בשגעון הגדלות"

ספרים על המוחהמצאת המחר
דניאל ש. מילוא

גוף הנפש
צבי עצמון

מהפכת המוח
רמי רחמימוב

המוח המתבהר
ו.ס.רמצ'אנדראן


תעתועי המוח
ו.ס.רמצ'אנדראן

ראש פתוח
סטיוון ג'ונסון

המוח הגמיש
נורמן דוידג'

אינטליגנציות מרובות
הווארד גרנר

מדריך למשתמש במוח
ג'ון רייטי

המוח הרגשי
ג'וזף לדו

המוח הנשי
לואן בריזנדיין

כיצד פועל המוח
סטיבן פינקר

שבעת החטאים של הזיכרון
דניאל. ל. שכטר

ההבדל המהותי
סיימון בארון-כהן

להבין את המוח
א.ס.בארד מ.ג. בארד

 • דניאל ש. מילוא המצאת המחר הוצאת הקיבוץ המאוחד 2009
"במשך 99% מתולדותיו חי האדם הקדמון על בלימה, בין הישרדות להכחדה. הומו סאפיינס המודרני היה הולך גם הוא בדרך כל הומיניד אלמלא אירע לו נס: שפתו הולידה את העתיד. איש מערות אחד, אי שם על גבול קניה-אתיופיה אמר לאיש מערות שני "להתראות מחר", ופני כדור הארץ השתנו לנצח. ואולי גם פני הקוסמוס"

האדם נמלט מגורל חסר כל סיכוי שארב לו בברירה הטבעית והפך לזן דומיננטי, לא בשל מוחו הגדול כי אם בזכות המצאת המחר, בזכות יכולתו לתכנן את העתיד.

המונופול על העתיד רומם את האדם אך גם הרעיל אותו. "מאז שברא האדם את העתיד הוא שרוי באי-שקט כרוני. שוב אין הוא מסוגל לקבל את המציאות כמות שהיא. גם לא את זולתו. קל וחומר את עצמו. הוא מתערב בנוף, מביית
חיות, משפץ ילדים, מעצב מחדש גוף ונפש, אף פולש לקודש הקדשים: הדנ"א."

ספר מרתק, עשיר ומטריד שנכתב; לכבוד מאתיים שנה להולדת דרוין. דניאל ש. מילוא הוא פרופסור בבית הספר ללימודים גבוהים במדעי החברה בפריס. תחום התמחותו: העודפות בטבע ובתרבות. האתר של הסופר

 • צבי עצמון גוף הנפש נפלאות מוח האדם הוצאת מפה 2003
צבי עצמון הוא העורך המדעי של "גליליאו" וחתן פרס שר המדע לכתיבה מדעית פופולרית
 • רמי רחמימוב מהפכת המוח תקשורת, מחלות נפש וסמים הוצאת הקיבוץ המאוחד 2004
הספר בנוי על שתי סדרות של הרצאות שפרופסור רמי רחמימוב העביר לקהל הרחב. החלק הראשון של הספר עוסק בתפקוד המוח ברמה הבסיסית של התקשורת בין תאי העצב. החלק השני בוחן כיצד הפגיעה בתהליכים תקשורתיים אלה משפיעה על מחלות כמו דיכאון, סכיזופרניה, פרקינסון, אלצהיימר וכד'. החלק השלישי דן בהשפעת סמים רשתות התקשורת האלה של המוח. פרופסור רמי רחמימוב היה המדען הראשי של משרד הבריאות וחתן פרס ישראל במדעי החיים.
 • ו.ס. רמצ'אנדראן המוח המתבהר הוצאת כתר 2008
הספר מבוסס על סדרת הרצאות שרמצ'אנדראן נשא בכינוס רית בשנת 2003. רמצ'אנדראן הוא חסיד שיטת "מחקר המקרה הבודד" ולדבריו, רוב הממצאים שנתגלו בדרך זאת עמדו במבחן הזמן ואומתו במחקרים מקיפים ויסודיים.

לאחר המהפכה הקופרניקית שבה האדם "פונה" ממרכז היקום לכדור קטן שנע סביב שמש אנונימית אי-שם בשולי גלקסיה סתמית, לאחר המהפכה הדרויניסטית שהשאירה אותנו "קופים ערומים", לאחר המהפכה הפרוידיאנית של גילוי התת-מודע שמוטטה את האשליית שהאדם אדון לגורלו ושולט בחייו מגיעה המהפכה הגדולה מכולן שתהווה מפנה בהיסטוריה של המין האנושי - הבנת מוח האדם.

הסיכוי שחקר המוח ימצא מענה לשאלות על מהות האדם "מרומם את הנפש ומטריד כאחד, אבל אין ספק שזוהי ההרפתקה הגדולה ביותר שהמין האנושי יצא אליה אי-פעם" רמצ'אנדראן מונה ומנתח בהרצאותיו שורה ארוכה של מוזרויות - תעתועי שווא - שהמוחות הפגומים מעוללים לקורבנותיהם. תסמונת הראייה העיוורת, הזנחה חד-צדדית, עיוורון להכרת פנים, סינסתיזה, כאב איבר הפנטום וכד'. שיטת העבודה של צוות החוקרים שלו -שהוא מכנה נירולוגיה קוגניטיבית או חקר המוח בפעולה - היא בחירה של "תופעה בלתי נתפסת" ובדיקת הסברים פשוטים למקורות הסיבתיים שלה במונחים של המסלולים הנירולוגיים במוח שמעורבים ביצירתה.
 • ו.ס. רמצ'אנדראן תעתועי המוח מסע אל מסתרי המוח האנושי הוצאת מעריב הד ארצי
"יש משהו מוזר מאוד בקוף-האדם העירום, שהתפתח ליצור שיכול להביט אחורה מעבר לכתפו ולתהות על מוצאו. מוזר אף יותר שביכולתו של המוח האנושי לא רק לגלות כיצד פועלים מוחות אחרים, אלא אף לשאול שאלות על עצמו: מי אני? מה משמעות קיומי? מדוע אני צוחק? מדוע אני חולם? מדוע אני מפיק הנאה מאומנות, ממוסיקה, משירה?"

הספרות המקצועית שמגיעה אלינו ממרומי הנירולוגיה מציגה את המוח מבעד למיקרוסקופ, או כפרוסות של מבחן רושאך על צג המחשב, במינוח מקצועי מורכב שרק נאמני אחוות הנירולוגים מסוגלים להבין.

Vilayanur S. Ramachandran - מנהל המרכז לחקר המוח וההכרה ופרופסור לפסיכולוגיה ולמוח באוניברסיטת קליפורניה בסן דיאגו - הוא דמות ססגונית שהופיעה כמטאור זוהר בשמי הנירולוגיה. רמצ'אנדראן מנסה ליצור שקיפות ולפתוח צהרים אחדים אל רזי "הקופסה השחורה". ממצאי מחקריו על איבר הפנטום והנירונים של המראה אינם ישימים ישירות לפרקטיקה החינוכית אך עבודותיו הראשונות על התפיסה החזותית הניבו כלי אבחון לסוגים מסויימים של דיסלקציה.

רמצ'אנדראן מצטיין בפשטות האלגנטית של ניסוייו ובמאמציו לקרב את מדעי המוח - בסדרות טלוויזיה, כמרצה על במת TED וכחבר בקהיליית egde - לקהל הרחב. האתר של Vilayanur S. Ramachandran

 • סטיוון ג'ונסון ראש פתוח מסע אל תוך המוח הוצאת כתר 2007
 • הוארד גארנר אינטליגנציות מרובות התיאוריה הלכה למעשה הוצאת ברנקו וייס 1996
התיאוריה של הפסיכולוג Howard Gardner לפיה קיימות דרכים מובחנות רבות ללמוד ולהבין את העולם. גרדנר מציע שמונה אופנים לחשיבה ולעיבוד מידע:

אינטליגנציה מילולית לשונית Verbal-Linguistic היכולת להשתמש במילים ובשפה.

אינטליגנציה לוגית-מתמטית - Logical-Mathematical - היכולת להסקת מסקנות, לחשיבה אינדוקטיבית ודדוקטיבית, לשימוש במספרים ולזיהוי תבניות מופשטות.

אינטליגנציה חזותית מרחבית - Visual Spatial- היכולת ליצור דימוי רוחני של תמונות, חפצים ושל ממדים
מרחביים.

אינטליגנציה ריתמית - מוסיקלית - Musical- Rhythmic היכולת לזהות תבניות צליליות ורגישות למקצב.

אינטליגנציה גופנית - תנועתית - Body  Kinesthetic תבונת הגוף והיכולת  לשלוט  בתנועה.

אינטליגנציה של המגע עם הטבע Naturalist Intelligence ההכרה, ההערכה וההבנה של הטבע

אינטליגנציה בין-אישית - Interpersonal היכולת ליצור קשרים ותקשורת עם הזולת

אינטליגנציה תוך אישית - Intrapersonal מצבי ההוויה הרוחנית, ההגות והמודעות
 • ג'ון רייטי מדריך למשתמש במוח תפיסה, קשב וארבע זירות המוח זמורה ביתן 2005
"מדע המוח הוא כת סודית בפני עצמה, מסדר דתי מסתורי הסגור בפני כל מי שלא הוכנס בסוד ענייניו" כותב ג'ון רייטי בספרו "מדריך למשתמש במוח". ספר זה הוא בעל התרומה המשמעותית ביותר לפרקטיקה החינוכית.
 • ג'וזף לדו המוח הרגשי התשתית המסתורית של חיי הרגש עם עובד 2005
כבר במאה החמישית לפני הספירה טען היפוקרטס "אבי הרפואה המערבית" כי המוח אינו רק משכן המחשבות כי אם גם מקור הרגשות. לדבריו,"האנשים צריכים לדעת שמהמוח, ורק מהמוח באות ההנאות, השמחות, ההתלוצצות, כמו כן הצער, המכאוב, המרירות והבכי. באמצעותו אנו חושבים, שומעים, רואים ומבדילים בין המכוער ליפה, בין הרע לטוב, בין הנעים לבלתי-נעים."

המדענים נרתעו לאורך כל השנים מחקר הרגשות משום שהרגש הוא אישי, קשה למדידה ולכימות
 • לואן בריזנדיין המוח הנשי מטר הוצאה לאור   2008
 • סטיבן פינקר כיצד פועל המוח מבט חדש על נפלאות החשיבה האנושית מטר הוצאה לאור 1999
"המוח הוא מערכת של איברי מחשוב שעוצבה על-ידי הברירה הטבעית כדי לפתור בעיות כמו אלו שניצבו בפני אבות- אבותינו בדרך למציאת מזון, ובמיוחד בעיות של הבנה ותמרון הנוגעות לאובייקטים, לחיות, לצמחים ולבני-אדם אחרים."
א.ס. בארד מ.ג. בארד להבין את המוח הוצאת אופוס 2008
 • סיימון בארון-כהן ההבדל המהותי גברים, נשים והמוח הגברי הקיצוני עם עובד 2006
סקירה על הספר בידען
 • נורמן דוידג' המוח הגמיש סיפורים מקו החזית של חקר המוח הוצאת כתר 2009
ראיון עם הסופר
 • דניאל ל. שכטר שבעת החטאים של הזיכרון איך המוח זוכר ושוכח אריה ניר הוצאה לאור 2005
דניאל שכטר הוא ראש המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת הרוורד ואחד החוקרים המובילים של סוגיית הזיכרון. בספרו הוא מונה, מנתח וממקד את הכשלים העיקריים של הזיכרון.

חטא הדעיכה - הדעיכה פירושה איבוד מוחלט של הזיכרון או היטשטשותו במרוצת הזמן. הדעיכה היא אחד המאפיינים המרכזיים של פעולת המוח. הקשרים העצביים שמקדדים את הזיכרון נחלשים עם חלוף הזמן ואם הם לא מחוזקים מעת לעת באמצעות חשיבה ודיבור הם נמחקים ונעלמים מהמפה המוחית.

חטא פיזור הנפש -הוא תוצאה של נתק בחיבור המקשר בין הקשב לזיכרון, מחדל שמקורו בפיזור הדעת. כאשר הקשב לא ממוקד בנושא שמעוניינים לזכור, המידע לא נכחד, הוא לא נרשם בזיכרון מלכתחילה.

חטא החסימה - בחטא החסימה המידע שאנו מעוניינים לשלוף קיים בזיכרון - הוא אף נמצא על קצה הלשון - הקושי מתבטא בשליפתו. קורבנות החסימה הם זכרונות שנרשמו ללא רמזים מסייעים לזכירה, כמו שמות ש למכרים או במקרים פחות שכיחים זכרונות שלא מעוניינים להעלות לתודעה.

חטא היחוס המוטעה - מתרחש כאשר זיכרון כלשהו מיוחס למקור שגוי.

חטא ההשאה - חטא ההשאה הוא המסוכן ביותר - טוען שכטר - משום שהוא מכיל זיכרונות שהושתלו בתודעה באמצעות שאלות מנחות, בתכסיסים של סוגסציה.

חטא ההטיה - מקורו בהשפעה העצומה של האמונות והידע הקודם של האדם שמשנים, מסלפים את האופן בו הוא זוכר דברים שקרו בעבר.

חטא ההתמדה - משמעו העלאה חוזרת ונשתית של זיכרונות מטרידים שמעדיפים לשכוח.

שכטר לא רואה בשבעת החטאים מערכת פגומה של זכירה כי אם "תוצר לואי של תכונות ההסתגלות של המוח,שהן חיוביות מעיקרן"


.
ד"ר אילנה מודלינגר
בית הספר לחינוך
 ©