.
הפרוזאק
1987
.

הפרוזאק

"גלולת האופטימיות" ה- Fluoxetine הידועה בשמה המסחרי "פרוזק" יצאה לשוק בשנת 1987. התרופה פותחה בחברהEli Lilly and Company אחד מתאגידי התרופות הגדולים בעולם.

התרופה שייכת למשפחת ה- SSRI תרופות נוגדות דיכאון שפועלת  על עיכוב ניצול מחדש של הסרוטונין.

התרופה ניתנת לטיפול בבולמיה נרבוזה, הפרעות כפייתיות אובססיביות ודיכאון קשה. תרומה חשובה ומבורכת נוספת של הפרוזאק היא העובדה שהיא "הוציאה מהארון" ונתנה לגיטימציה לטיפול תרופתי בתחושת הדיכאון ה"אסורה והסודית" שעשרות מיליונים של אנשים סובלים ממנה.

בחברה הישראלית שחרטה על דגלה את "כוח הרצון" כערך עליון וגידלה את בניה על "קח את עצמך בידיים", הישברות נפשית נחשבה אות לחולשה ולכישלון. חיילים מוכי הלם קרב, אנשים שאיבדו את טעם החיים או את שפיותם היוו כתם שיש להסתיר או להתכחש לו. בשנים האחרונות מסתמן מהפך בסגידה לחוסן הנפשי ועזרה רפואית ניתנת - סוף סוף כמובנת מאליה - גם לפגועי הלם וחרדה.
העשור של המוח
1 בינואר 1990הכרזה נשיאותית על העשור של המוח

הנשיא בוש מכריז על העשור הבא, המאה העשרים, כעשור של המוח.

Now, Therefore, I, George Bush, President of the United States of America, do hereby proclaim the decade beginning January 1, 1990, as the Decade of the Brain. I call upon all public officials and the people of the United States to observe that decade with appropriate programs, ceremonies, and activities
Oliver Wolf Sacks
1995אוליבר סאקס הוא ללא ספק הנירולוג המוכר ביותר בציבור הרחב. מאזור הדמדומים, מהמחוזות שבין מציאות לבדייה, סאקס מביא לקהל הרחב את ספורם האישי המבעית, המצמרר, של אנשי השוליים הלכודים בעולמות מסויטים, של אנשים שהמוח שלהם מתעתע בהם באכזריות גרוטסקית.

סאקס מנוסה בבדידות ובמצוקה. בן של רופאים, מסורים לעבודתם ומנוכרים לילדיהם, בהיותו בן שש הוא פונה מלונדון המופגזת לפנימייה מפלצתית בה הוא חווה ארבע שנים של התעללות, מכות, קור, ורעב.

בתום לימודיו, מצוייד במענק מחקר בנירופתולוגיה הוא יצא לחפש אתגרים בניו-יורק. "זה היה הניסיון האחרון שלי להיות איש מדע אמתי. זה היה אסון, הכל השתבש, איבדתי דוגמיות, שברתי מכונות. לבסוף הם אמרו לי 'סאקס אתה מסוכן, צא מכאן, לך תחפש לך חולים, הם פחות חשובים" הוא יצא אל החולים, הקשיב להם וסיפר לכל את סיפוריהם.

בשנות השלושים של המאה העשרים מגיפה נוראה Encephalitis Lethargica שטפה את העולם. איש לא ידע מה גרם לה וכיצד לטפל בה. המחלה תקפה את המוח, הפכה את קורבנותיה לפסלים חיים, מוכי אלם ומשותקים. המגיפה הרגה מיליון בני-אדם והשאירה מיליונים בבתי חולים לחולי נפש - קפואים בגופם חסר התנועה, חסר החיים.

סאקס הגיע ל"בית אברהם" בברונקס ובו חולי השינה, אנשים זקנים שנשכחו, ננטשו מזה עשרות שנים על -ידי קרוביהם.

"בשוטטי שם ביום הראשון, בראותי במסדרונות את האנשים הקפואים, המשותקים האלה עלתה בי מחשבה "These are my people" סליחה זה נשמע כדברי משה, זה יצא לי לא נכון "ואני אשאר אתם עד שהמוות יפריד בינינו. וכך עשיתי. רובם היו מבוגרים ממני, כפליים מגילי, ולמרות זאת הפכתי עבורם, אני חושב, למעין דמות הורית"

ואז הופיע ה-L-dopa התרופה הניסיונית החדשה שעשתה נפלאות בטיפול בחולי פרקינסון. סאקס נתן את התרופה לחוליו ותוך ימים אחדים האנשים המשותקים כמעט חצי יובל התעוררו, יצאו ממיטותיהם, מכסאות הגלגלים, מקפאונם משנתם וחזרו לחייהם.

המחזה של האנשים שהופשרו - צוחקים, שרים, רוקדים - המתוארים בספרו של סקס "התעוררות" ובסרט שנוצר בעקבות הספר - מזעזע ומרגש עד דמעות. ההתעוררות לא האריכה ימים. לתרופת והפלא היו תופעות לוואי. האנשים שזה עתה התעוררו לחיים נתקפו בעוויתות נוראות ובתגובות פסיכוטיות קשות.

בשנות השישים של המאה ה-20 המוח נתפס כמנגנון הבנוי מרכיבים המתמחים בתפקודים שונים. תפקיד הנירולוגים היה למפות את האזורים והתהליכים שהפעילו את המכלול ולהצביע על החלק שיש לתקו כאשר המערכת קרסה. מאידך, חקר "נפש האדם" היה מוטל על הפסיכולוגים והפילוסופים וריפויה על הפסיכותרפיסטים. בשנים אלה הפסיכוזות, ההפרעות הדו-קוטביות וגם העוויתות נחשבו לבעיות נפשיות טהורות. חקר הכימיה של המוח היה עדיין בחיתוליו וכאשר המתעוררים של 'בית אברהם' בברונקס החלו לגלות התנהגות פסיכוטית סאקס ייחס זאת למקורות נפשיים ולא העלה על דעתו שהיא עלולה להיות תוצא לוואי של אותה תרופה שהוציאה את האנשים משיתוקם.

הספר שהביא לסאקס מוניטין עולמי הוא "האיש שחשב שאשתו היא כובע", קובץ של 20 סיפורי חיים של אנשים לכודים ללא מוצא בעולמות הזויים, אנשים שאבדו את זכרונם, את זהותם, את הקשר שלהם עם סביבתם. סאקס לא מבקש לאבחן אותם והם חשוכי מרפא. הוא מנסה לתאר את המאמצים הנואשים של האנשים לשמור על אנושיותם, על הערך העצמי שלהם, על שבבים של זהות בעולם שהמוחם עיוות בגרוטסקיות אכזרית.

סאקס מתאר את עצמו כ"singleton", הוא חי לבד ומקדיש את כל זמנו לכתיבה ולמטופליו."כל מה שאני כותב" - אומר סאקס - "נמצא על צומת הדרכים בין גוף ראשון לגוף שלישי, בין אוטוביוגרפיה לביוגרפיהאיתור קולטני הריח
2004איתור קולטני הריח

התרבות שלנו מיחסת חשיבות זניחה כל כך לחוש הריח - כותבת Diane Ackerman בספרה A Natural History of the Senses שהיא אפילו לא פיתחה אוצר מילים לתיאורו. המשוררים מציינים שבעוד שלכל גוון צבע שם משלו, כמעט בלתי אפשרי להסביר ריח של דבר למישהו שטרם התנסה בו.

פרס נובל לרפואה של שנת 2004 העונק לצוות חוקרים בראשות Linda B. Buck Richard Axel על איתור קולטני הריח והסבר הארגון של מערכת חוש הריח.
blue gene
2995
הדמיית פעילות המוח

בשנת 2005; חברת IBM וצוות מדענים משויצריה השיקו מיזם משותף ליצירת הדמייה של פעילות
המוח האנושי באמצעות מחשב העל - Blue Gene - מהגדולים ביותר שקיימים היום בעולם.

החוקרים מתכננים להשלים, עד שנת 2015, את המודל המחשבי של המוח השלם.
ד"ר אילנה מודלינגר ליקויי למידה Copyright הבאפרקביתקודם