.

 
 
הבסיס הביולוגי של להיות רצוי ונאהב
 

 
 
 
 
  

.


We need 4 hugs a day for survivals. We need 8 hugs a day for maintenance. We need 12 hugs a day for growth. Virginia Satir

נפלאות המגע

כמו היכולות הקוגניטיות העתידיות, כך גם עולמו הרגשי של הילד נבנה על בסיס גרייה והתנסות מוקדמות. מוחו ונפשו של ילד שלא חווה מגע, התייחסות וחום אנושיים יהיו פחות מפותחים מילד שזכה "לקבלת פנים אוהבת, דואגת ומגינה" מצד הוריו.

במונחים של מדעי הטבע - גרייה של מערכת החישה - במונחים "ידידותיים" יותר - חיבוק, גיפוף, ליטוף של התינוק הם מסרים הכרחיים לצמיחה הגופנית והנפשית הבריאה שלו.

המגע הוא בעל חשיבות מכרעת להישרדות. בקרב תינוקות שגדלו בבתי יתומים, שהצרכים הבסיסיים שלהם - פרט למגע אנושי - סופקו כראוי, נרשמה תמותה גבוהה ביותר. 90% מכלל ילדי המוסדות האלה לא שרדו והמעטים שנשארו בחיים סבלו מפיגור התפתחותי קשה. כאשר עובדי המוסדות החלו להעניק את המגע הפיזי, האנושי, חלה ירידה דרמטית בתמותת הפעוטות.

מערכת החישה היא הראשונה שמתפתחת ומגיבה לגרייה כבר בשבוע החמישי של העוברות. במשך כל תקופת ההיריון, העובר חווה את המגע; המלטף של מי השפיר אך גופו עטוף במעטה מגן של שכבת vernix Caseosa ובבואו לעולם הוא זקוק לגרייה אינטנסיבית של קצות העצבים על פני עורו. היונקים בטבע 'יודעם זאת' והם נוהגים ללקק את גוריהם בשעות ובימים שלאחר הלידה. עיסוי התינוקות - מלבד בחברה המערבית - הוא נוהג מקובל בגידול ילדים בכל העולם.

מערכת המגע היא הדומיננטית ביותר בחודשי החיים הראשונים של הפעוט והיא גם הנרחבת ביותר על פני גופו ולכן להפעלתה מיוחסת חשיבות ממעלה עליונה.

המומחים תהו מה מבין הגורמים שמרגיעים את הילד הנסער, הנוכחות הקרובה של המבוגר או מגעו משפיע יותר ומצאו שמיתון החרדה נגרם בעיקר בשל המגע הפיזי שמוענק לפעוט.

למגע סגולות רבות: הוא מרגיע - מפחית את ההורמונים של הדריכות - משכך חרדה ומתח, נוסך ביטחון, מתחים את גבולות גופו של התינוק וכך מסייע לו להשתחרר מהסימביוזה עם האם ולבנות את הגרעין של זהותו העתידית.

ותרומות פרוזאיות יותר: תינוקות שהתנסו בעיסוי הקדימו בהתפתחות התנועתית, בכו פחות, ישנו טוב יותר וסבלו פחות מכאבי בטן מאשר תינוקות שלא קיבלו טיפול דומה.

"The easiest and quickest way to induce depression and alienation in an infant
or child is not to touch it, hold it, or carry it on your body."- James W. Prescott
ד"ר אילנה מודלינגר
Copyright ©
הבאפרקביתקודם