.

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

 
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
Sarah Williams,The Old Astronomer to His Pupil

על השינה

לפני הופעת פנסי הרחוב, חשכת הלילה הטילה אימה משתקת על בני האדם. הלילה היה החלק הטפל של הקיום והשינה נתפסה כ"דילוג" רחום על פרק אפל, מיסתורי ומאיים זה.

בעוד חשכת הלילה והשינה היוו השראה עשירה לאמנים, לסופרים ולמשוררים, אנשי המדע - בתרבויות המזרח והמערב - נרתעו מלגעת בהן

המיתולוגיה היוונית מספרת שלאלת הלילה ניקס היו שני בנים תאומים, תנטוס, המוות השליו והיפנוס, אל השינה. היפנוס שכן בארבוס, ארץ החשיכה הנצחית, מאחורי שערי השמש העולה. משם הוא היה ממריא אל שמי הלילה על ערפילי אמו עד אשר אחותו, המרה, הייתה פורשת את השחר ומכסה את הארץ באור יום.

החידתיות שאפפה מאז ומעולם את השינה הניבה פרשנויות מגוונות באשר למהותה ותפקידה. היא הוסברה כפרק חיים של חידוש הכוחות והחיוניות

'O, Somnus - divine repose of all things! - Gentlest of the deities! Peace to the troubled mind, from which you drive the cares of life, - Restorer of men's strength when wearied with the toils of day'
פובליוס אובידיוס 'מטמורפוזות'

כחוויה שלא יודעת סבל, היא נועדה לשמח ולרפא

Divine Hypnos, god who knows no pain - Hypnos, stranger to anguish -
come in favor tous,- come happy ,and giving happiness, great King!-
Keep before his eyes such light - as is spread before them now -.
Come to him, I pray you, - come with power to heal!'
סופוקלס 'פילוקטטס'

אגדות העמים ראו בשינה המתנה סבלנית למימוש מטרה מיוחלת, היפהפיות הנמות לנשיקה הגואלת שתסיר את הקללה ותביא את האהבה ובסיפורת הגבורה הלוחמים האגדיים שקעו בשינה בהמתנה לשעת כושר לקום על אויביהם ולהשמיד אותם.

בבודהיזם הטיבטי השינה היא מעין מזון שמשקם ומרענן את הגוף. במסורת היהודית הלילה והשינה הם חלק טבעי של מעגל הקיום. "השינה היא אחד משישים במיתה" ובמהלכה - "בידיך אפקיד רוחי" - ניתן לחרוג מעבר לתודעה ולפרוץ למקומות הנאורים של הנפש.

Roger Ekirch היסטוריון אמריקאי שבר את השתיקה של המדענים ולאחר 20 שנות מחקר פרסם ב-2005 את ספרו At Day's Close: Night in Times Past. הספר מתעד את תולדות הלילה במערב אירופה מסוף ימי הביניים עד המהפכה התעשייתית.

לפני התקופה המודרנית - כותב אקירש - הלילה השפיל אך גם שחרר את האנושות. עם רדת הלילה ממלכת השטן נפרשה על הארץ, הוציאה ממחבואם את הסהרורים מוכי הירח, את הסיוטים, את השודדים, את החרדות הארכאיות ביותר של האדם. בחסות חשכת הלילה האנשים התירו את כבלי המוסכמות החברתיות ומימשו את הדחפים ואת המאוויים האסורים שלהם. כדברי הסופר-המטיף האנגלי Thomas Tryon

'Let the night teach us what we are and the day what we should be'

תגלית שנת Rapid eye Movementעל-ידי N. Kleitman ו- E. Aserinsky מאוניברסיטת צ'יקגו שמה קץ לסברה שהמוח נח בשעת השינה. אסרינסקי, תלמידו של קלייטמן הבחין, בשעה שערך תצפיות בשנת תינוקות שבמהלכה התינוק הניע מדי פעם את גלגלי עיניו. השניים החלו לחקור את התופעה וגילו אותה גם בקרב מבוגרים ישנים. כאשר באפיזודות של תנועות העיניים הם העירו את הנבדקים ושאלו למה הם עושים זאת, הנבדקים ענו שהם היו באמצע חלום.

במחצית השנייה של המאה העשרים המכונות המשוכללות - ה-NMR, ה-EEG, סריקת ה-CATהצטרפו לחקר השינה ויצרו מהפך בהבנתה, באבחון ובטיפול בבעיות שינה. בשנת 1996 האיגוד הרפואי האמריקאי הכיר ברפואת השינה כתחום התמחות עצמאי. רפואת השינה מהווה היום ענף רב-תחומי שמערב את מדעי הנירולוגיה, הפסיכולוגיה, הקרדיולוגיה, רפואת אף אוזן וגרון ועוד.

שנת הלילה, כחטיבה אחת נוצרה בתקופה המודרנית, כותב אקירש. בתקופה קדומה יותר היא נקטעה בהפסקות של ערנות במהלכן האנשים השלימו את עבודות הבית, שוחחו, עשו אהבה וחזרו לישון. בעידן הטכנולוגיה - הגלובליזציה, הכלכלה של 24 שעות והתקשורת הכלל עולמית - ההבדל בין יום ללילה הולך ומיטשטש. הפעילות החברתית, הכלכלית, שבעבר היו נחלת היום, חודרות, מעירות ומאירות את הלילה, את 'הצד האפל של החיים'..
ד"ר אילנה מודלינגר
Copyright ©
הבאביתפרקקודם