.

 
 
 
הלמידה לאורך הדורות
 
 
 
 
 


 

.
.
The Ageless Wisdom Teaching, or esotericism as it is often called, is not a religion.
It is not, strictly speaking, a philosophy; it is not an art or a science, but it has
something of all of these

חכמת הנסתר

משחר האנושות, בכל האתרים שיושבו על ידי האדם, ביערות, במערות, בפירמידות, במקדשים, בכנסיות התנהל פולחן מיסתורי, סודי, של הנחלת חכמת הנסתר. בראשיתה החכמה הקדומה ניתנה לכל, אולם לאחר שהיא נוצלה למטרות שטניות, כמו המגיה השחורה, היא; הוגבלה לתלמידים נבחרים, ראויים לאמון.

גילויים של שרידים פרהיסטוריים, ציורי מערות במקומות שונים בעולם מעידים על קיום ועל הוראה של תורות הנסתר על ידי מורי חכמה שחיו לפני עשרות אלפי שנים. ההיסטריונים, מומחי המיתולוגיות, האנטרופולוגים - נבוכים לנוכח גילויי החשיבה הארכאית הזאת - נטו להסביר אותה כניסיון של האנושות הפרימיטיבית ליחס לשדים, לכוחות עליונים, לרוחות רפאים, לאלילים את האחריות על אירועי הטבע הלא-מובנים, המחרידים.

הפרשנות הזאת של תפקיד המסורת האזוטרית איבדה את תוקפה לאחר שהמדע נתן הסבר הגיוני והיה אמור לשכך את החרדה מפני הבלתי ידוע, מפני הנסתר אך שלא כמצופה תורות קדומות אלה המשיכו - לאורך כל ההיסטוריה ובכל המקומות בתבל - לשגשג ולכבוש קהל סוגדים ומאמינים.

מכיוון שהשפה דלה ואין בכוחה להעביר את כל עושרה של חכמת הנסתר, טקסי ההנחלה הם מכלול של סמלים צבעוניים, ציוריים, של מזמורים, מנטרות, בפולחן שמערב את כל התחושות - ראייה, שמיעה, ריח, טעם, מגע, תנועה - ליחידה אקסטזית אחת.

תורות המסתורין שומרות בסוד את תוכנן אך מטרת-העל של רובן גלויה - ההארה והתחייה הרוחנית של האנושות.

"בבתי הספר האזוטרים החניך נוטל על עצמו מסע ארוך ומייסר של גילוי עצמי במהלכו הוא מזדהה בהדרגה עם התעלומה הנשגבת, עם חכמתה וחמלתה חסרת הגבולות שממנה אלים ואטומים, עולמות ובני אדם נולדים."

אגדות שנוצרו בכל רחבי תבל מספרות שאת חכמת הנסתר בני האדם למדו מאלים וממלאכים. החוקרים איתרו את מקורות חכמת הנסתר בתקופת הקדם וודה - באלף השניה לפני הספירה - בהודו.

הרודוטוס מספר שהתורה הארכאית הובאה ליוון העתיקה על-ידי אורפיאוס, בנו של אפולו, שהפך למוזה האלוהית של הומרוס, עמד מאחורי התיאולוגיה הנשגבת של האחווה הפיטגוריאנית והיה מקור ההשראה של אפלטון.

ביוון העתיקה, הנאורה, החכמה הקדומה לא נועדה למתי מעט של נבחרים שיוכנסו לסודות הטבע שירחיקו אותם משאר בני האדם. ה"אמיתות" ניתנו לכל "אוהבי החכמה", לכל הפילוסופים כדי שיעבירו אותם לאחרים, לאלה שמוכנים להתחייב בשבועה ההירואית "אני נשבע לתת את חיי לגאולת האחים שלי, שהם האנושות כולה, ואם אני נקרא לכך, למות למען ההגנה על האמת"

מאזור הדמדומים של האלכימיה, האסטרולוגיה ושאר תורות הנסתר בקעו מדי פעם מוחות כבירים שהגו והניחו את היסודות לראשית החשיבה והחקירה המדעית.

במאה השישית לפנה"ס ביוון הקדומה העולם ובני האדם "נבראו ונוהלו" על-ידי חבורה של אלים מאונשים, גחמנים, מסוכסכים ונקמנים. שלושה אנשים העזו למרוד בשליטי האולימפוס תלס, ידידו אנכסימנדר ותלמידו אנכסימדס שהקימו את המכונה בפינו היום האסכולה המילטית.

תלס טען שהשמש אינה המרכבה של אפולו כי אם גוש ענק של אש, ומכיוון שהארץ צפה על פני מים, רעידות האדמה לא נגרמות מזעמו של פוסידון - אל הים  - כי בשל טלטולים - שסיבתם טרם ידועה - במצע זה של המים. אנכסימנדר העלה את הרעיון שהברקים נוצרים משום שהרוח קורעת את העננים ולא בגלל התפרצות הכעסים של זאוס

לדעתו של אנכסימנדר, בני האדם לא נוצרו משום שהאלים השתעממו כי אם באו בדרך התמרה מבעל חיים כלשהו שחי כנראה במים.  רעיונות אלה של הפילוסוף נחשבים לתיאוריה הקדומה ביותר של הברירה הטבעית והראשונה מבין "השערת קוף המים"  שעלו במחצית השנייה של המאה העשרים

הפילוסופים הפרה-סוקרטים זכו להערכה גדולה מבני דורם בעיקר בשל יכולתם לפתור בעיות מעשיות כמו ניווט אוניות בלילה, הובלת הצבא אל מעבר לנהר, חישוב המרחק של ספינה מהחוף וקביעה של מועדי עונות השנה.

דמות צבעונית אחרת שעבורה תורות הנסתר היו קרש קפיצה לחשיבה המדעית ...

Many have said of Alchemy, that it is for the making of gold and silver. For

me such is not the aim, but to consider only what virtue and power may lie in
medicines

פרצלזוס, אלכימאי, מכשף ורופא-אלילים נחשב למבשר הטיפול התרופתי הכימי וההוגה המקורי ביותר של הרפואה בתקופת התחייה. הרעיונות של פרצלזוס התפשטו בכל רחבי אירופה ולאחר מאה שנים של דיונים ומחלוקות, קהיליית המדענים קיבלה את חלקה של הכימיה ברפואה ואת העקרונות הטיפוליים של פרצלזוס.

וגדול המדענים של כל הזמנים...

סודו של ניוטון
לאחר מותו של ניוטון, בין עזבונותיו נמצאה תיבה מיסתורית גדושה בעשרות אלפי דפים כתובים בידו. התיבה הועברה להגמון של לונדון שהתבקש לבחון - במטרה לפרסם - את תוכנה. ההגמון עיין בכתובים וטרק באימה את המכסה של התיבה.

התיבה שניוטון הסתיר מעיני כל, במשך עשרות שנים, הכילה את כתביו שהסגירו את עיסוקו האסור הסודי, באלכימיה ובתורות מיסטיות. ניוטון הטיל ספק בשילוש הקדוש הנוצרי ושלל את אלוהותם של ישו ושל רוח הקודש. הוא הצטייר - מספר John Maynard Keynes הכלכלן האנגלי - "כמונותיאיסט יהודי מבית מדרשו של הרמב"ם."

המאמרים המדעיים הופקדו בספרייה של קמברידג' והכתבים האיזוטרים הוסתרו שוב בתיבה הסודית והמסוכנת. בשנת 1936 אחד הצאצאים של אחיניתו של המדען העמיד למכירה פומבית את אוסף הכתבים הסודיים של ניוטון האלכימאי. John; Maynard Keynes הכלכלן האנגלי הנודע הזדעזע ממעשה הבגידה ויצא במסע לאיתור ולרכישה של הכתבים התיאולוגים והמיסטיים. הוא הצליח לשים יד על קרוב למחצית מהכתבים. קיינס, מהראשונים שקראו את כתבי היד כתב חיבור Newton, the Man שבו הוא חולק כבוד רב לפועלו של ניוטון גם בתחום האלכימיה והדת משום שהבין שיצירות אלה היו חשובות בעיניו לא פחות מעבודתו בסוגיות המדעיות של הפיזיקה והמתמטיקה.


.
ד"ר אילנה מודלינגר
Copyright ©