.

  .
.

הסמים

הסמים מסווגים לפי המבנה המולקולרי, הפעילות הביו-כימית וההשפעה שלהם על האדם

סמים מעוררים - stimulants סמי הרגעה - sedatives סמי הזיה -halluciogenes וסמים אנטי-דכאוניים - antidepressants

הסמים המעוררים מזרזים את פעילות מערכת העצבים המרכזית ומגבירים את קצב הירי של תאי- העצב.

סמי ההרגעה מדכאים את פעולת מערכת העצבי םהמרכזית וגורמים לתחושת נינוחות ורוגע.

סמי ההזיה הפסיכודליים כמו ה-lsd והפטריות של "המחשבות המשוטטות" מתעתעים בחושים ויוצרים שינויים בתפיסת המציאות, הצבעים, הצלילים, תמונות flash back זיקוקי- די-נור חושיים.

הסמים האנטי-דכאוניים ממתנים תחושות של חרדה ומועקה דכאונית.

הכימיקלים הטבעיים של המוח הבריא מווסתים ופועלים במינון שתואם את נסיבות הפקתם שימוש רפואי בסמים בא למלא את החסר במערכת עצבים פגומה, אולם החדרת סמים למוח בריא כרוכה בסיכונים ועלולה לגרום לנזקים מבניים ותפקודיים.

ההתמכרות לסמים מתרחשת בתהליך הדרגתי. תחילה נוצרת תלות, המוח מתרגל להשפעות הסם. בשלב השני מופיעה הסבילות (tolerance). המוח מתחיל להלחם בסם ומנסה לצמצם את השפעותיו. כדי לגבור על ההתנגדות הזו ולהגיע לאותן תחושות עונג יש להעלות את המינון של הסם. לאחר שלב הסבילות והסלמה ההולכת וגוברת בכמויות הסם הנדרשות חלה ההתמכרות ונגרמים הנזקים הקשים, תופעות הלוואי הנוראות של הסמים.

הגמילה מסמים מלווה בסבל גופני ונפשי קשה. כאשר הסם שוב לא חודר למוח, תאי-העצב שלא הופעלו במשך תקופה ממושכת מתחילים לשגר שליחים -חומרים כימיים. הפרת האיזון הכימי שנוצרת יוצרת את התמונה הקלאסית של opiant withdrawal - בחילה, הקאות, שלשול, התכווצות שרירים, עוויתות, חום וחרדה.

מטרות היעד של סמים רבים הם מרכזי התגמול/ההנאה החבויים במעמקי המערכת הלימבית בגרעין הנסמך- nucleus accumbens - ובהיפוקמפוס.

כדי לגרום להנאה, לתחושת איפוריה, להפגת מתחים וחרדה הסמים נוקטים בתכסיס ההתחזות לשליחים העצביים שממלאים תפקידים אלה באורח טבעי במוח. טקטיקה אחרת שמופעלת על- ידי הסמים היא חסימת הספיגה (reuptake) של השליח העצבי. הסמים לוכדים את החומרים מעוררי ההנאה בסדק הסינפטי ולא מאפשרים את סילוקם ומחזורם ומשבשים בכך את האיזוןהביו-כימי של מערכת העצבים המרכזית.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
  ליקויי למידה
Copyright ©
ביתפרק