.

 

 


.
.

שודדי הקברים

עם התפתחות לימודי האנטומיה הביקוש לגופות עלה לממדים שמקורות האספקה - המקובלים אם כי אסורים - פושעים שהוצאו להורג, עניים וחסרי בית שאיש לא דרש את גופם - לא הספיקו למלא. מעבדות האנטומיה נאלצו, בלית בררה, לשכור שודדי קברים וחוטפי גוויות כדי לנהל את המחקר המדעי.

הציבור, ובמיוחד אלה שיקיריהם נעלמו מקברם , לא ראו בעין יפה את המקצוע החדש של הסחר בגופות. אחת ההפגנות עקובות מדם נגד שודדי הקברים התרחשה ב-1788 בעיר ניו-יורק.

ילד שעבר ליד בית החולים העירוני של ניו-יורק הציץ דרך חלון המעבדה ללימודי אנטומיה. אחד הסטודנטים שעסק בניתוח גופה ניפנף לשלום לילד הסקרן, בידו של הגופה שהוא ביתר. הילד המבועת רץ לביתו וסיפר להוריו את אשר אירע. השמועה על התקרית התפשטה בעיר ואחד השכנים גילה שגופת אישתו שזה עתה נפטרה נגנבה מקברה. המון רב שלאזרחי העיר - כ-5000 אנשים זועמים - הסתער על בית החולים. הפרעות נמשכו שלושה ימים ונפסקו רק לאחר ששוטרי העיר החלו לירות במפגינים. המעבדה נשרפה עד היסודות ושבעה מפגינים נהרגו מירי השוטרים. שנה לאחר ההפגנה האלימה הזאת עיריית ניו-יורק העבירה חוק נגד שוד קברים והיתר חוקי לרופאים לקבל את גופות הפושעים שהוצאו להורג למחקר המדעי.

גם באנגליה, החקיקה לאישור השימוש בגופות למטרות; מדעיות נוצרה לאחר אירוע טראומטי. אחד מדיירי הפנסיון בבעלות ויליאם הר מהעיר אדינבורו נפטר כשהוא משאיר אחריו חוב של 4 לירות שטרלינג עבור שכר דירה. מעבדה מקומית הציעה תשלום של 7,10 שטרלינג עבור גופה וכך הר וידידו ויליאם בורק החליטו במקום לקבור, למכור את גופת הדייר. הרווח הנאה הביא את השניים לרצח ולמכירת גופותיהם של עוד 16 מדיירי הפנסיון. הפרשה הזאת הביאה לחקיקת חוק האנטומיה של Warburton שהעניק רשות להעברה של גופות שלא היו להן דורשים למחקר המדעי.
.
בשנת 1968 לאחר מותו יצא החוק Uniform Anatomy Gift לפיו אדם רשאי לתרום את גופו - למטרות מדעיות. תרומה זו נתנה מענה לצרכי הרפואה ושמה קץ לשוד הקברים.
.


ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
Copyright ©
ביתפרק