ליקויי למידה
עמוד הבית על האתר המחברת מפת האתר כתבו לי 
cyberpunk
 
 
 
 
 
 

.
Cyberpunk is a combination of high tech and low life

בפרברי המהפך הדיגיטלי קמה תרבות שוליים שזכתה בכינוי סייבר- פאנק. הסייבר הושאל משמה של התנועה הקיברנטית והפאנק נגזר מתנועת המחאה הזועמת של צעירי שנות השבעים.

ההשקה של הזרם הספרותי החדש החלה בשנות השמונים המוקדמות של המאה העשרים ע"י חמישה סופרים של מדע בדיוני, Rudy
Rucker ,John S hirley ,Lewis Shiner ,Bruce Sterling  ו-William Gibson.

אות הזינוק ניתן ע"י ספרו של גיבסון Neuromancer שבו מופיע לראשונה ה-cyberspace, עולם תזזיתי, מסוחרר ועגום שנשלט ע"י תאגידי ענק אומניפוטנטים.

.The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel

ספרות הסייברפאנק שונה מהז'נרים הקודמים של יצירות המדע הבדיוני בכך שהיא דנה במתרחש "על הסף". המדע הבדיוני המהוקצע, המסורתי מתאר תרחישי עתיד רחוק שבזכות חומת המגן של אלפי שנים, לא מדירים שינה מקוראיו. הסייבר-פאנק מתנהל ב"כמעט הווה". כל הנפשות הפועלות בו מוכרות.

Cheap Truth
"האמת הזולה" היא כלי תעמולה נגיש לכל מי שחפץ בו. על המידעון אין איסור של "זכויות יוצרים" והעתקה פירטית שלו מומלצת. האמת הזולה שמה ללעג את ה"גורואים" של המדע הבדיוני הממוסד וקוראת לכל מי שנמצא בטווח שמיעה לפתוח מעבד תמלילים ולהצטרף אל המחאה".

18 דפי מחאה מפולפלים ורעילים יצאו ביוזמת ברוס שטרלינג ועמיתיו בין השנים 1983-1986.

information
המטבע העובר לסוחר של הסייברספייס הוא המידע. המידע הוא כוח ... והכוח משחית.

"cybernetic organism" אזרחי הסייברספייס הם סייבורגים -הכלאה, מיזוג בין אדם למכונה. טכנולוגיית-העל המערבת רקמות אורגניות עם שתלים, עם תותבות ממוכנות מוחדרת - משובטת - בגופם, במוחם -של אזרחי מרחב הסייבר.

ה- policorporation היא ישות פוליטית עסקית כל-יכולה ששולטת במחשבות, ברגשות, בחיים של אזרחי הסייברספייס. אנשי השוליים, הסייברפאנק נלחמים על חירותם ועל זהותם ומנהלים מאבק נואש בתיד האימתני.

* * *ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
הלמידה במאה ה-21
האוניברסיטה העברית
©