ליקויי למידה
עמוד הבית על האתר המחברת מפת האתר כתבו לי 
 
הטעות של פרומתיאוס  
 
 
 
 
 

.
האלים השתעממו... - מספר אייסכילוס, המחזאי היווני בן המאה החמישית לפנה"ס ביצירתו "פרומתיאוס הכבול" - ולכן הם החליטו למלא את הארץ במיני חיות ואנשים. הם הטילו על שני אחים, Prometheus ו-Epimetheus לצייד את היצורים החיים בסגולות קיום.

אפימתיאוס, האח הכסיל שלא הייתה לו "ראיית הנולד" העניק את כל הסגולות הטובות לבעלי החיים. הוא נתן להם פרווה כדי לגונן עליהם מפגעי הטבע, טפרים לצייד ולמאבק באויביהם, חושים מחודדים לאיתור סכנה ולמציאת מזון. לאחדים הוא העניק יכולת תעופה, לאחדים מהירות תנועה ולאחדים הסוואה מושלמת.

את האנשים הוא השאיר לסוף משום שהוא רצה להפוך אותם ליצורים המוצלחים ביותר. רק כאשר הוא זימן אותם אליו גילה אפימתיאוס - כשמו, נעדר תכנון מראש - שכל התכונות אזלו והאנשים נותרו ערומים וחסרי הגנות.

נבוך ומבוהל הוא הזעיק את אחיו החכם - פרומתיאוס -"במחשבה תחילה" וביקש את עזרתו. פרומתיאוס רקם מזימה ערמומית, התגנב באישון לילה למקדש של אתנה, אלת החכמה והפייסטוס, אל האש וגנב מהם את ה-Tekhne, חכמת האומנויות ואת ידע האש.

בזכות סגולת ה-Tekhne בני האדם ידעו לבנות בתים "שפונים אל השמש", לחשב את "הזריחה והשקיעה של הכוכבים", הם רכשו את כוח חכמת המספרים ואת היכולת לצרף אותיות כדי "לשמור כל דבר בזיכרון", הם ידעו לחצות ימים, לרקוח תרופות למחלות, לחצוב מתכות יקרות ממעמקי האדמה, ולהשמיע המכלול של כל נושא מוצפן במילה קצרה אחת...

השליטה באומנויות העניקה לאנשים עדיפות שגברה על כל סגולות הקיום שניתנו לבעלי החיים. זאוס, בכיר האלים לא נשאר חייב. כדי להעניש את האנשים הוא יצר את פנדורהושלח אותה אליהם עם קופסה שהכילה את כל הרוע והמכאובים ופרומתיאוס נכבל לצוק ונידון לייסורי נצח.

* * *
אייסכילוס מייחס את ענישת פרומתיאוס לחטא הגניבה ולהצלת בני האדם שזיאוס חפץ בהשמדתם. אפלטון ראה זאת אחרת.

בדיאלוג Protagoras, דו-שיח שמתנהל בין סוקרטס לפרותגורס, פילוסוף סופיסטי בעל שם, אגדת פרומתיאוס מקבלת הארה שונה. פרומתיאוס לא נענש משום שהוא הציל את האנושות אלא משום שהוא גנב והעניק לבני האדם את ידע האומנויות, את הכישורים שהם זקוקים להם בחיי יום-יום אך לא את החלק המכריע שמשלים אותו את ה-civic wisdom. השליטה הטכנולוגית, ללא תבונה אזרחית, פירושה אסון. ללא civic wisdom בני האדם מהווים סכנה לעצמם, ליצורים אחרים ולכדור הארץ

אגדת פרומתיאוס היא מהמסופרות ביותר באלפיים וחמש מאות השנים האחרונות. רבים רואים במתנת פרומתיאוס את האמצעי לשחרורו של האדם משיעבודו לאיתני הטבע ולגחמת האלים. הסיפור מסמל את נצחון התרבות והקדמה ואת עליונות האדם על הפלנטה.

ידע הטכנולוגיה, טוענים שוללי מתנת פרומתיאוס, אמנם איפשר את הישרדות האדם, אולם המיומנות לא הייתה מלווה בתבונה טכנולוגית וכך הגולם קם על יוצרו.

הטכנולוגיה חדלה להיות כלי המשרת את קיום האדם, רמסה את הביוספירה והפכה אותה לטכנוספירה - לסביבת חיים רעילה שמעצבת את האנשים שלכודים בה.

;מאמצעי, הטכנולוגיה הפכה לדרך חיים, וכדברי אלול
J. Ellul נביא הזעם שלה "גם אם נאמין בה וגם אם לא נאמין בה, גם אם נחשוב שהיא טובה וגם אם נחשוב שהיא רעה, הטכנולוגיה ממשיכה בדרכה ועושה את מה שהיא תמיד עשתה - משעבדת את אנושיותנו".הטיעון שהטכנולוגיה היא מה שאנשים עושים ממנה שוב אינו תקף, אומרים הטכנופובים, משום שהיא השתלטה עלינו ומשנה את הערכים, את הקשרים החברתיים ואת הישות הנפשית שלנו.

* * *ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
הלמידה במאה ה-21
האוניברסיטה העברית
©