ליקויי למידה
עמוד הבית על האתר המחברת מפת האתר כתבו לי

אגדות ומיתוסים - האלים של הלמידה, החכמה והידעאודין הנודד

יש לו מאות שמות ואינספור תחפושות והוא משוטט בין בני האנוש ואיש לא יכול לזהות אותו.

בניגוד לאלים שמעניקים ידע וחוכמה, אודין האל הבכיר במיתולוגיה הנורדית הוא מלקט כפייתי של הידע.

כדי לזכות בידע אודין יעשה הכל, ירמה, יבגוד, ירצח ויגלה גם הקרבה עצמית עליונה. .

הוא פנה אל 'עץ העולם' וביקש שיגלה לו את תעלומות העתיד והיקום. העץ ציווה על אודין שישפד את עצמו על ענפיו וימתין לתשובה. לאחר תשעה ימים ולילות של המתנה, בעוד חניתו של אודין מפלחת את גופו, 'עץ העולם' העלה את שורשיו ועליהם היו רשומות 24 'רונות' האותיות של האלפבית הסקנדינבי הקדום. אודין פשט את ידיו והאותיות נצרבו - כמו באש - עליהן.

כדי לזכות בתבונה עליונה, ב-wisdom of Ages אודין ביקש ללגום מבאר החוכמה מימיר, הנפיל הממונה על שמירת הבאר דרש בתמורה לעקור את עינו של אודין. מאז אודין זכה בשם נוסף 'מלך האלים שתום העין'


סיפור אחר על מימיר מבליט שוב את חשיבות התבונה במיתולוגיה הנורדית.

בתום המלחמה בין אלי הוניר לאלי האייסיר, כדי לחזק את השלום שהושג היריבים החליטו להחליף ביניהם בני ערובה. אלי הווניר קיבלו את הוניר, אחיו של אודין ואת מימיר, הנפיל שומר באר החוכמה שהרבה לשתות ממימי הבאר וצבר חוכמה רבה.

אחיו של אודין היה נאה ואצילי אך לא הצטיין בתבונה רבה. בכל רעיון שהוא העלה הוא התייעץ תחילה עם מימיר ובהעדרו של זה דבריו היו תפלים וחסרי תבונה.

כאשר אלי הוניר גילו את טפשותו של הוניר, הם חשו מרומים וזעמו מאוד. באחיו של אודין הם לא העזו לגעת אך את ראשו של מימיר הם כרתו והשליכו בחזרה לאלי האייסיר.

אוניד לקח את ראשו של מימיר, עטף אותו בצמחי מרפא כדי לשמרו ולמנוע את מותו. הוא נשא אתו את 'הראש המדבר' של מימיר והתייעץ אתו בכל בעיה שהטרידה אותו.

מכל האלים אודין היה האחד ששאף להגן - בכל מחיר - על הידע. כדי לצבור חוכמה וכוח הוא דיבר עם כל החכמים, נביאים, הוזים, מלכים ופילוסופים.

לאודין דרכים רבות לגייס מידע. אחת מהן היתה באמצעות שני עורבים 'מחשבות' ו-'זיכרון' אשר מקיפים את העולם יום יום ומדווחים לו על המתרחש,

אודין ואחיו בראו את היקום של תשעה עולמות. יום אחד, בעוד האחים מהלכים לאורך חוף הים הם מצאו שני גזעי אילנות מהם הם גילפו גבר ואישה.

אודין הפיח בהם רוח ונשמה, אחיו העניקו להם היגיון ותנועה, נסכו בהם את כוח הדיבור, הראייה והשמיעה. ומשניים אלה נולד גזע האדם כולו.
 
לאודין פנים רבות והפכפכות. המיתולוגיה הנורדית הקדומה מעידן הויקינגים מיחסת לו 'שירה והשראה' אך גם 'טירוף וזעם'

אנו חייבים את מתנת השיכר לאל אודין. האגדה מספרת שהגמדים רקחו את מי הדבש הקסום, הענקים הסתירו אותם אבל אודין מצא ונתן אותם לילדי אנוש. אלה ששתו ממנו הפכו חכמים מאוד וידעו להביע את תבונתם במילים יפות כל כך שכל מי ששמע אהב וזכר אותן.

בבלדה לענק ואתרותניר ' חזק בחידות' מסופר על קרב מוחות טראגי שאודין ניהל כדי לזכות בידיעת אירועי העתיד.

אודין, בעילום שם ומחופש כ'מחפש עצות' מגיע להיכלו של ואתרותניר, 'החזק בעצות' שנחשב לחכם ביותר בקרב הענקים והשניים מחליטים לנהל ביניהם תחרות חידות. זה שלא ידע לענות על שאלת יריבו, ראשו ייכרת.

אודין מציג לענק שורת שאלות בעיקר בדבר ראגנארוק, הקרב של אחרית הימים בין האלים בהנהגת אודין לבין הענקים בראשות לוקי התכסיסן הערמומי. השאלה שהטרידה יותר מכל את אודין היא זו שלפני האחרונה: מה יהיה גורלו של אודין בקרב ראגנארוק?

לאחר קרב אכזרי וממושך, הזאב העצום, פנריר יכריע ויבלע את אודין. עונה הענק החכם.

שאלתו האחרונה של אודין ממלכדת את הענק: מה לחש האל אודין באוזני בנו בדרכו של זה למותו?

הענק 'החזק בעצות' הבין שיריבו המחופש הוא האל אודין ונאלץ להודות בכשלונו לענות על שאלתו.

דת האייסיר, האודיניזם, עדיין קיימת וואף קיבלה תאוצה במאה ה-20 באיסלנד ובדנמרק

יום רביעי בשבוע הדני, השבדי והנורבגי הואOnsdag היום של אודין


שירת הצפון מבחר האדה האיסלנדית תרגום, עריכה ומבואות אריה סתיו


ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
אגדות ומיתוסים
האוניברסיטה העברית
©