ליקויי למידה
עמוד הבית על האתר המחברת מפת האתר כתבו לי

סיפוריםמוחמד אל-אדריסי

הספר של רוג'ר

סיפור יצירת Tabula Rogeriana, "ספרו של רוג'ר" הוא אחד הסיפורים המדהימים על שיתוף פעולה בין יריבים שאוחדו בזכות חוקרנותם, אהבתם הטהורה לידע והתועלת שנגזרה מפועלם המשותף.

בראשית המאה ה-12 הרוזן Roger d'Hauteville מחבורת הרפתקנים רומאנים שפלשו לדרום איטליה כבש את סיציליה והושיב על כסא המלוכה את בנו Roger II. המלך, רוג'ר השני, שלט מארמון מפואר בפלרמו, בדיפלומטיות, בחכמה, באכזריות ובמיומנות רבה כל-כך שהיסטוריונים תיארו את סיציליה כמדינה האירופית שזכתה לשלטון הטוב ביותר בימי הביניים.
המלך אירח בארמונו קבוצה גדולה של מדענים, פילוסופים, רופאים. גיאוגרפים, משוררים ובילה בחברתם את כל זמנו הפנוי. הוא התעמק בכל תחומי הדעת אך יותר מכל הוא נמשך לחקר הגיאוגרפיה, מדע פני כדור הארץ, ישוביו ויושביו.

בימים ההם הקרטוגרפיה של אירופה הקתולית תיארה את העולם כמעגל הבנוי משלוש יבשות שוות בגודלן, אפריקה, אסיה ואירופה, עם פסים צרים של מים ביניהן. גן העדן הופיע בחלק העליון של המפה . וירושלים במרכזה. באזורים שטרם נחקרו צוירו דרקונים, בתולות ים, ומפלצות מעוררות חלחלה אחרות.

כדי ללמוד גיאוגרפיה, רוג'ר השני, המלך הנוצרי של סיציליה נאלץ לפנות אל חכמת האיסלם. הוא הזמין אל ארמונו את מוחמד אל-אדריסי וביקש ממנו לצייר את מפת העולם. העבודה המשותפת ארכה 15 שנים. המלך והגיאוגרף שכרו אנשים שיצאו לתור ולתעד ארצות שטרם נחקרו, הם איגדו את כל הידע האמין שהיה קיים, את זיכרונותיהם ממקומות בהם הם ביקרו ובעבודת נמלים אחראית ומדויקת הם בנו את המפה.

אל-אידריסי כתב, במהלך איסוף המידע, ספר עם הכותרת הנהדרת "ההנאה של זה שמשתוקק לחצות את האופק" או בקיצור "הספר של רוג'ר". הספר מחלק את המפה לשבעה אקלימים, מתאר בפירוט רב את האזור שנבחר, מונה את הערים הראשיות שבו, המרחק, בימי הליכה, ביניהן, מתאר את הערים, התושבים, תרבותם, מנהגיהם...

במשך שלוש מאות השנים הבאות המפה היתה המקור האמין ביותר למסעות בעולם וסייעה בניווטם של קולומבוס ווסקו דה-גאמה.

בתקופה בה הצלבנים נלחמו במוסלמים בארץ הקודש, המלך הנוצרי של סיציליה והגיאוגרף הערבי מיפו את פני העולם. המפעל המפרך הונע על-ידי השאיפה לידע וההנאה שבתגלית אך היו לו גם שורשים תועלתיים ומעשיים עבור השליט של ממלכת יורדי ים, על אי בלב הים התיכון.

המפה נחרטה על ספירה גדולה עשויה מכסף וניתנה למלך שבועות אחדים לפני מותו - בגיל 58 - מדום לב

* * *


ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
אגדות ומיתוסים
האוניברסיטה העברית
©