ליקויי למידה
עמוד הבית על האתר המחברת מפת האתר כתבו לי 
עדה ביירון לוולייס 
1815 - 1852
 
 
 
 
 
 .
Forget this world and all its troubles and if possible its multitudinous Charlatans .everything; in short but the Enchantress of; Numbers -
Charles Babbage to Ada Lovelace

עדה ביירון, בתו היחידה של המשורר הייתה דמות יוצאת דופן בנוף החברתי של תקופתה. בעוד בנות דורה. ומעמדה נדרשו אך ורק להיות חינניות וללדת ילדים , עדה הפגינה ברק אינטלקטואלי וסקרנות חריפה למדע ולמתמטיקה.

נטישת לורד ביירון את אשתו ואת בתו הקטנה הייתה אחת השערוריות המפורסמות של לונדון. אמה של עדה, דמות ויקטוריאנית יהירה ושתלטנית לא הייתה מסוגלת לקבל את אישיותה החריגה של בתה וכדי להרגיע את אש הסקרנות והרעב לידע שהיא הפגינה, הייתה משקה את ילדתה באופיום. וכך, עדה הצעירה המכורה לידע וברבות הימים להימורים התמכרה גם לאופיום.

עוד בהיותה ילדה קטנה, עדה גילתה כשרונות מתמטיים יוצאי-דופן. תחילה היא למדה בכוחות עצמה, לאחר מכן היא איתרה, באמצעות ידידי משפחה, דמויות מובילות בתחומי המדע והפכה אותם למוריה.

"תצוגות טרקלין" של מתקנים והמצאות מכניות בפני קהל של המעמד הגבוה היו מקובלות בתקופה זו. הרעב לדעת הוביל את עדה הצעירה אל ההרצאות המדעיות האלה וכך היא נקלעה לתצוגה שבה גאון תמהוני הביא בפני קהל האצילים דגם של מתקן מוזר שנועד לערוך חישובים מורכבים. דה מורגן שנוכחה באירוע מתעדת בזיכרונותיה את המפגש ההיסטורי הזה. "בעוד קהל הצופים בהה בהמצאה באותה הבעה שאנשי שבטים פראיים גילו למראה הראי, גברת ביירון, למרות גילה הצעיר, הבינה את משמעותה וראתה את היופי הכביר הטמון בהמצאה."

"היא מבינה את המכונה טוב ממני ויודעת להסביר אותה הרבה יותר טוב ממני" נהג באבאז' לומר. בין השניים נרקם קשר אמיץ של עבודה, חברות והערכה הדדית. בגיל 19 עדה התחתנה עם הרוזן של לוולייס אך הקשר שלה עם באבאז', עם המתמטיקה ועם המחשוב נמשך. היא תרגמה וכתבה מאמרים על המכונות המחשבות וכתבה את תכנת המחשב הראשונה. המומחים טוענים ש"עדה הבינה את העקרונות של תכנות מחשבים מאה שנים לפני שהיא נוצרה". עדה הפכה למתכנתת הראשונה בהיסטוריה של המחשוב.

לידידות המוזרה הזאת, בין האצילה הצעירה לגאון הנרגן היה גם פן אפל. עדה הייתה מכורה להימורים והפסידה - בסתר - את הונו של בעלה, הפכה קורבן לסחיטה והייתה זקוקה בצורה נואשת לכסף. באבאז' הפסיד אף הוא את כל כספו בכישלונות הבנייה של המנוע האנליטי והחברה המלכותית סירבה להמשיך במימון גחמותיו. וכך פנו  השניים להמצאה של שיטה מתמטית לחישוב מראש של תוצאות מרוצי הסוסים. ההצלחה - גם כאן - לא האירה להם פנים.

בגיל 36 עדה נפטרה ממחלת הסרטן. משרד ההגנה של ארה"ב חלק כבוד למתכנתת הראשונה ולשפת התכנות שנוצרה בשנות ה-70 העניקו את השם Ada.
ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
תולדות המספרים
האוניברסיטה העברית
©