ליקויי למידה
עמוד הבית על האתר המחברת מפת האתר כתבו לי


 

אפריקה

המספר ותעודו - בשל חיוניותו לחקלאי ולמגדל הצאון הקדום - הינו העתיק ביותר בתולדות האדם.

הניסיון לארגן את הזמן, למדוד את מחזורי הטבע, לקבוע את השנים, החודשים והימים התחיל הרבה לפני המצאת הכתב, הרבה לפני הופעת "ההיסטוריה" בתולדות האדם.

שיטת הספירה הקדומה ביותר הייתה על ידי התאמה של קבוצה שאותה רצו למנות לקבוצה אחרת של עצמים פשוטים - אבנים, צדפים, אצבעות. כדי לשמור על תוצאות הספירה באופן קבוע, שיטת הספירה שוכללה ופותחה החריטה על אבנים, יצירת חריצים על עצמות או קשרים על חבל באורכים ובצבעים שונים.השלב ההתפתחותי הבא - קפיצת מדרגה אדירה בחשיבה האנושית - היה ביצירת 'שפת מספרים' בה המספרים קיבלו ייצוג גרפי ונרשמו על עצמות, לוחות חימר, יריעות עור, על פפירוס ולבסוף על הנייר.
* * *
העדות הראשונה לשליטה של האדם הקדום במספרים מגיעה ממקל ספירה שנמצא בהרי לבומבו בחלקה הדרומי של יבשת אפריקה. על עצם הלמבומבו - שנוצר כנראה ב-35.0000 לפני הספירה חרותים 29 קווים.

29 ימים הוא משך מחזור הירח ומשך מחזור האישה.

החוקרים חלוקים בדיעותיהם בדבר תפקיד הרישום. יש הטוענים שהוא נועד לחישובים חקלאיים ואחרים סבורים שתפקידו היה לפקח על ימי המחזור של האישה.

מכיוון שהגברים בימי קדם יצאו לצייד החוקרים משערים שהחקלאות פותחה על-ידי הנשים שנשארו בבית. כך או אחרת, המתמטיקאי הראשון היה ... אישה.


* * *
ידע מתמטי מורכב יותר מופיע על  'עצם אישנגו' שנמצאה בזאיר וגילה עולה על 20.000 שנים. על העצם - שוק של בבון - חרוטים סימנים במקבצים של 10, בקבוצות של מספרים אי זוגיים,  ראשוניים ובכפולות של 2

על יעודו של הרישום אין הסכמה בין החוקרים. שיעור ראשון במתמטיקה, לוח שנה, מועדי עונות לחקלאות ??? תפקידו המסתורי של  עצם אישנגו טרם פוענח וחוקרים אחדים סבורים שהוא לא יפוענח לעולם.
  .ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
תולדות המספרים
האוניברסיטה העברית
©