ליקויי למידה
עמוד הבית על האתר המחברת מפת האתר כתבו לי
.


 
 
 
 
 
 
 
 


 .
Mathematical reasoning may be regarded rather schematically as the exercise of a combination of two facilities, which we may call intuition and ingenuity.

* * *
דמותו של טורינג- מתמטיקאי אנגלי, מייסד מדע המחשבים - מורכבת ומסקרנת מאוד. בביוגרפיות הרבות שניסו להבין את אישיותו האניגמטית, הוא מתואר כאקסצנטרי, מרושל, שנון בצורה מדהימה, הגון עד כאב, מופנם וחריג בנוף החברתי והאינטלקטולי של זמנו. כבר בגיל 24 הוא נחשב לגדול המתמטיקאים של דורו כאשר הוא הגה את המחשב התיאורטי הראשון "מכונת טורינג" שמהווה את היסוד לתיאוריה החישובית המודרנית.

אלן טורינג נולד ב-1912 בלונדון. אביו עבד בשירות המדינה הבריטי בהודו. סביבה זו לא התאימה - לדעת אמו - לגידול ילדים והיא שלחה את שני בניה למשפחות אומנה באנגליה. במשפחות שוממות אלה דבר לא עודד הבעה, יצירתיות, או מקוריות. טורינג - כמו דמויות רבות אחרות שפגשנו במסענו - החל את חייו בבדידות עגומה.

ב-1928 הוא התקבל ל-Sherborne School והתמקד בלימודי מדעים ומתמטיקה. במסגרת זאת הוא פגש נער מחונן ושוחר מדע ובין השניים נרקמה ידידות  אמיצה שנקטעה בשל מותו הפתאומי של חברו. טורינג עבר תקופת משבר קשה. האבדה מוטטה את אמונתו הדתית, הובילה אותו לאתאיזם ולהכרה שלכל תופעה צריך להיות הסבר מטריאליסטי. טורינג חילץ את עצמו מהמשבר בהחלטה לממש את מה שחברו לא יוכל יותר לעשות.

במהלך לימודיו ב-King's College בקמברידג' הוא התוודע לעבודותיהם של וון ניומן, ברטרן ראסל, קורט גדל, דויד הילברט, המדענים הגדולים שעיצבו את פני המאה.

חזון המכונה המחשבת עלה לראשונה במאמר שטורינג פרסם בשנת 1936. המאמר דן בבעיה מופשטת בלוגיקה מתמטית ותוך פתרון הבעיה, המציא טורינג, ברמה מושגית את עקרון המחשב האוניברסלי - המחשב לשימוש כללי. מאמר זה הקנה לטורינג את תואר אבי תורת הבינה-המלאכותית.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה טורינג גוייס לצוות מפצחי קודים ב-Bletchley Park, איזור כפרי פסטורלי באנגליה. לדעת היסטוריונים רבים, את הנצחון באירופה במלחמת העולם השנייה אפשר לזקוף במידה רבה לזכות קבוצה קטנה של קריפטולוגים, ביניהם טורינג הצעיר, שפיצחו את הצופן הסודי, "אניגמה" (שלא ניתן לפענוח) של תקשורת הצבא הגרמני. טורינג ועמיתיו בנו את המחשב האופרטיבי הראשון Robinson ולאחר מכן את "הענק" ה-Colossus לפיענוח המידע המודיעני של הצבא הנאצי.

בתום המלחמה טורינג הצטרף למעבדה הפיסיקלית הלאומית והחל בהפיכת הדמיון למציאות. הוא הגה את ה-ACE, מכונה מהירה ומורכבת שהקדימה את יכולת ההבנה של בני דורו ואת האמצעים הטכנולוגיים שעמדו לרשותם. בשנת 1948 נטש טורינג את הפרוייקט ועבר לפיתוח מדעי התכנות. עברו 10 שנים עד אשר גירסה צנועה של חלומו מומשה ויצאה לשוק.

טורינג היה דמות טרגית, גאון תמהוני שהקדים את בני דורו במקוריות, ביצירתיות ובחזון. את היותו הומוסקסואל הוא מעולם לא הסתיר משום שהוא לא ראה בה כל דופי או עבירה פלילית. אולם בראשית שנות החמישים, לאחר ששני מרגלים הומוסקסואלים ערקו לברית המועצות, טורינג נפל קורבן לאווירה הפרנואידית וההומופובית ששררה בבריטניה. הוא נאסר והואשם ב-gross indecency - התנהגות מגונה ביותר - ונדון למאסר על תנאי שדרישותיו המשפילות היו קבלת זריקות הורמונים ל"יישור" ההעדפות המיניות שלו. טורינג נעתר ל"תנאים" המבישים והחל  בעבודה מחקרית על ביסוס מתמטי של הביולוגיה. אך ביטויי החשדנות וההשפלה הציבורית הלכו וגברו וטורינג שנא את מה שההורמונים -הסירוס הכימי - עוללו לו. שנתיים לאחר מאסרו טורינג שם קץ לחייו.

מותו של טורינג אפוף מסתורין. ליד גופתו נמצאו שרידים של תפוח מורעל בציאניד.אמו מעולם לא השלימה עם רעיון ההתאבדות וטענה בביטחון שבנה - שערך ניסויים עם חומרים רעילים - נפל קורבן לתאונת עבודה. מחברי הביוגרפיה של טוריג סבורים שעל-מנת למתן מעט את הסבל שייגרם לאמו הוא "ביים" את מותו כך שהיא תוכל לחשוב שזו אכן הייתה תאונה ולא התאבדות. טורינג היה בן 42 במותו.

שלוש שנים לאחר מכן, ההומוסקסואליות חדלה להיות עבירה פלילית באנגליה.
ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
תולדות המספרים
האוניברסיטה העברית
©