ליקויי למידה
עמוד הבית
אודות המחברת
אודות האתר
מפת האתר
מה חדש באתר?
כיתבו לי
מונחון מערכות החושים

אוזן חיצונית
האפרכסת pinna
ומבוא השמע ear canal מהווים את האוזן החיצונית.

אוזן תיכונה -middle ear
האוזן התיכונה ממוקמת בעצם הרקה. חלק זה של האוזן הוא חלל מלא אוויר שמרופד בקרום רירי ומחובר אל הלוע על-ידי חצוצרת השמע ולאוזן החיצונית באמצעות עור התוף. בתוך האוזן התיכונה נמצאים שלושת עצמימי השמע שמעבירים תנודות קול מן האוזן החיצונית אל האוזו הפנימית

אוזן פנימית - מבוך -inner earlabyrinth -
מערכת מפותלת של חללים וצינורות שמהווים אתאיברי השמע ושיווי המשקל.

אישון - pupil
דרך האישון- החלל במרכז הקשתית - נכנסות קרני האור אל העין. קוטרו משתנה בהתאם לכמות האור. באור חזק, השריר הטבעתי של הקשתית מכווץ, ובאור עמום השריר הרדיאלי של הקשתית מרחיב את האישון. תגובת האישון לאור מהווה מדד דיאגנוסטי חשוב לתקינות התפקוד הנירולוגי של המוח.

אסטיגמטיזם - astigmatism
עיוות או טשטוש בראייה בשל מבנה לא תקין של הקרנית

הגוף הזגוגי - Vitreous Body
חומר שקוף דמוי ג'ל הממלא את חלל העין ומחןבר בנקודות מסויימות לרשתית

גוף העטרה - Ciliary Body
גוף שרירי בצורת טבעת בין הקשתית לדמית. גוף העטרה ממונה על מיקוד הראייה לקרוב ולרחוק באמצעות שינוי קמירות העדשה. גוף העטרה מצופה בשכבת תאים שמפיקים ומפרישים את הנוזלים של מי-הלשכה שממלאים את חלל העין הקדמי.

דמית - Choroid
השכבה הספוגית - עטירה בכלי דם - שנמצאית בין השכבה החיצונית - הלובן - לבין השכבה הפנימית -הרשתית של העין. הדמית מזינה ומספקת חמצן לרשתית המכילה את החיישנים ואת הפיגמנטים של הראייה.

זונולות-zonules
הזונולות הן סיבים דקים שמחברים את העדשה אל העטרה. תפקידן להחזיק את העדשה ולאפשר לה להתנפח ולהתפחס היינו לבצע את האקומודציה - כוונון הראייה לקרוב ולרחוק.

חלל האף - Nasal Cavity
רוב חלל האף - 95%respiratory - מופקד על ניקוי האוויר שנשאב לריאות. הדפנות של חלל האף מכוסות במרירה mucosa שבתוכה ריסניות זעירות לוכדות את החיידקים, הכימיקלים והאבק שחדרו ומזרימות אותם אל הגרון. לאחר בליעתם הם מפורקים על-ידי חומצות הקיבה. רק חלק קטן - משטח ה- Olfactory epithelium בתקרה הפנימית של חלל האף משרת את מערכת ההרחה. כאשר מצוננים, הפקת המרירה גוברת וזו סותמת את המעבר של מולקולות הריח אל האפיתל ומונעת קליטה של ריחות.

חצוצרת השמע - eustachian tube
צנור שמחבר את האוזן התיכונה אל הלוע ומאפשר השוואה של הלחץ בצידו הפנימי של עור התוף ללחץ החיצוני ומסייע לשמיעה.

חרוט - cone
אחד משני קולטני האור ברשתית העין.אחראי על חדות הראייה ועל זיהוי צבעים. הרשתית מכילה כ-6-7 מיליון תאי חרוט. קיימים שלושה סוגים של תאי חרוט וכל אחד מהם מתמחה בקליטה של אחד מצבעי היסוד - צהוב, אדום וכחול.

לובן העין - Sclera
המעטפה החיצונית הקשיחה של גלגל העין שתפקידה להגן על מכלול תכולת העין. שישה שרירים קטנים קשורים אליה ומנהלים את תנועות העיניים. עצב הראייה מחובר אל שכבת הסקלרה בחלק האחורי של העין.

לחמית - conjuctiva
קרום רירי המכסה את החלק הקדמי החשוף של העין ואת הפנים האחוריות של העפעפיים. הלחמית עשירה בכלי דם ובבלוטות קטנות רבות שמפרישות נוזל שקוף שמהווה את דוק הדמעות

לשכה קדמית -anterior chamber
הלשכה הקדמית מהווה את החלל שנמצא בקדמת העין, בין הקרנית לבין האישון והקשתית, והיא מכילה נוזל צלול המכונה מי הלשכה.

מסך הדמעות - Tear Film
מסך הדמעות הוא מעטה נוזלים שתפקידו להגן על העין ולשמור על רטיבותה. מסך הדמעות המכסה את הקרנית והלחמית מורכב משלוש שכבות. השכבה הפנימית עשוייה מחלבונים, המרכזית ממים והחיצונית משומנים למניעת התאיידות. העפעוף מפזר את מסך הדמעות בצורה הומוגנית ומונע את התייבשות העין.

מערכת לימבית - limbic system
קבוצה של מבנים מוחיים משותפת לכל היונקים ומעורבת בעיבוד המידע של מערכת ההרחה, ברגשות, בזיכרון ובתפקודים אוטונומיים בסיסיים.

מקולה - macula lutea
המקולה היא מרכז הראייה של הרשתית והעין. היא ממוקמת במרכז הרשתית, בקרבת עצב הראייה. במקולה נמצא ריכוז גבוה של עצבים ובאזור זה חדות הראייה היא הגבוהה ביותר. המקולה ממונה על ראיית פרטים ומבצעת מטלות

של ראייה מרכזית כמו קריאה.

נאדון שיווי המשקל - utricle
שק קרומי במבוך האוזו שקולט את תנועות הראש במישור אופקי ומעביר את האותות לעצב שיווי המשקל

נוזל מיימי - humoraqueous
נוזל דמוי מים הממלא את העין מאחורי הקרנית ולפני העדשה. הנוזל מופק על-ידי גוף העטרה והוא מזין את הקרנית ואת העדשה ומעניק לחזית העין את צורתה.

העדשה - Crystalline Lens
העדשה בנויה מרקמה אלסטית, קמורה משני צדדיה, נמצאית מאחורי האישון ותפקידה למקד את האור על רשתית העין. העדשה מחוברת במיתרים דקיקים וגמישים - זונולות - אל העטרה שמכילה את השרירים הציליאריים. בהסתכלות לרחוק השרירים רפויים והעדשה פחוסה, במבט לקרוב השרירים מתכווצים וכך מתנהלת האקומודציה של הראייה למרחקים שונים.

עיוורון צבעים - Color blindness
תפיסת הצבעים נעשית על-ידי שלושה חרוטים קולטני צבע. כל אחד מחיישני הצבע ממונה על אחד מצבעי היסוד - אדום, צהוב וכחול. עיוורון צבעים נגרם מפגם תורשתי באחד או אחדים מהחרוטים. עיוורון צבעים פוגע בקרוב ל-10% של הגברים ובפחות מ-1% של הנשים.

עור התוף - tympanic membrane, eardrum
קרום דק בין האוזן החיצונית לאוזן התיכונה. הקולות שמגיעים אל האוזן גורמים לתוף לרטוט. תנודות אלה מועברות אל הפטיש אחד מעצמימי השמע באוזן התיכונה.

עצב הראיה - optic nerve
עצב הראייה מעביר דחפים חשמליים מהרשתית אל המוח. ראש עצב הראייה שנמצא בקרקעית העין הוא המקום היחידי בגוף שבו ניתן לראות עצב חשוף. בראש עצב הראייה אין חיישנים ומקומו על הרשתית מהווה את "הכתם העיוור' אותה נקודה קטנה שבה העין לא מסוגלת לראות.

עצב ההרחה - olfactory nerve, first cranial nerve
עצב הגולגולת הראשון, הקצר ביותר מבין 12 עצבי הגולגולת. סיבים של עצב זה עולים מקולטני הריח הממוקמים במרירה בחלק העליון של חלל האף - דרך סדקים צרים בעצם הגולגולת אל המוח.

מערכת ההרחה היא מבנה קדום לכן המסרים שלה - בניגוד לאותות של החושים האחרים - לא עוברים דרך תחנת הממסר של הרמה כי אם מתקשרים ישירות עם האזור המוחי שמעבד אותם. הקשר הישיר הזה מסביר-לדעת המומחים -את ההשפעה החבויה, החזקה של הריחות על בני האדם. לתאי העצב של חוש הריח תכונה מופלאה נוספת. תאי העצב הם היחידים שמסוגלים להתחדש. תופעה זו טרם מצאה את הסברה, ויש להניח שהיא בגדר מתנה אבולוציונית שמדגישה את החשיבות הקיומית העצומה של חוש הריח.

העצב הוסטיבואוכליארי - acoustic nerve. Vestibulocochlear nerve
עצב הגולגולת ה-8. מכיל את עצב השמיעה שמנתב את המידע השמיעתי אל המוח - ואת העצב הוסטיבולרי - שתפקידו להעביר מידע על שיווי המשקל.

עצמימי השמע - auditory ossicles
שלוש עצמות קטנות סדן incushammerstirrup באוזן התיכונה שמעבירות את הקול מהאוזן החיצונית וארכוף , פטיש אל האוזן הפנימית.

פובאה - fovea
שקע קטן באזור המרכזי של רשתית העין המכיל מספר רב ביותר של חיישני אור וראייה. הפובאה מעניקה את חדות הראייה המירבית לעיניים.

פזילה - strabismus, squint, cross-eye
הפרעת ראייה שבה שתי העיניים לא פונות לאותו כיוון..הפזילה יכולה להיות אופקית, כאשר העיניים פונות לצדדים או אנכית כאשר הן פונות למעלה או למטה.

פקעית ההרחה - olfactory bulb
מבנה מוחי בעל צורה של פקעת שמקבל קלט מתאי-העצב של ההרחה.

קולטן כימי -chemoreceptor
 קבוצת תאים המגיבה לתרכובות כימיות מסויימות. קולטנים כימיים נמצאים בפקעיות הטעם ובקרומים הריריים בחלל האף.

קולטן אזעקה - nociceptor
קולטן להעברת תחושת הכאב

קרנית - cornea
כיפה שקופה בקדמת העין. הקרנית שוברת את האור הנכנס לעין בדרך אל העדשה.

קליפת המוח האולפקטורית-olfactory cortex
אזור בקליפת המוח המחובר לפקעת האולפקטורית ומופרד מהקליפה החדשה על-ידי הסדק האפי rhinal fissure.מעבד את המידע החושי של מערכת ההרחה.

קנה העין - rod
אחד משני קולטני האור ברשתית העין. קני העין פועלים בראייה באור עמום ובהסתגלות לחשיכה. בעין האדם יש כ-125 מיליון קנים.

הקרומים הריריים של חוש הריח - Olfactory epithelium
רקמה רירית שנמצאת בתקרת חלל האף ותפקידה קליטה של ריחות. הרקמה, בגודל 2,5 סמ"ר, מכילה כ-50 מיליון תאי עצב מומחים לאיתור 10.000 ריחות שונים. האפיתל מורכבת משלושה סוגים של תאים: קולטני הריח שממירים את האותות הכימיים של הריח למסרים חשמליים, תאי תמיכה שמגינים על תאי העצב ומפרישים רירית ותאי בסיס שיחליפו את תאי-העצב המתים.

קשתית - iris
הקשתית היא האזור הצבעוני של העין. במרכז הקשתית נמצא האישון. צבע הקשתית נוצר על-ידי תאי פיגמנט - צבען - זעירים המכונים מלנין - שחרן. הצבע, המרקם והדפוסים הציוריים  של הקשתית - כמו טביעת אצבע - הם ייחודיים לכל אדם. הקשתית משובצת בשרירים קטנים שמרחיבים ומצמצמים את האישון.

ראיית עומק - ראייה תלת ממדית- , stereopsis, 3D vision binocular vision
ראיית העומק נרכשת בזכות ההבדלים הקלים בין שתי התמונות שהעיניים -המרוחקות זו מזו נושאות אל האונה העורפית - משכן קליפת המוח החזותית.

ריסנית - cilia
שלוחה זעירה דמויית שיער שיוצאת מתא עצב. מהאקסון של עצב ההרחה יוצאות 20-8 ריסניות ובמפגש שלהן עם מולקולות הריח מתחילה ראשית התמסורת של חוש הריח

רשתית - retina
השכבה הרגישה לאור המרפדת את החלק הפנימי של העין. החלק החיצוני שלה, ליד הדמית, מכילה צבענים שתפקידם למנוע "בריחה" של האור. החלק הפנימי, סמוך לגלגל העין מרופד בתאים רגישים לאור ובעצבים הקשורים אליהם.

שבלול cochlea
מבנה סלילי במבוך, האוזן הפנימית. השבלול אחראי על השמיעה ותפקידו להמיר תנודות קול לאותות עצביים, חשמליים ולהעבירם - דרך עצב השבלול - אל המוח

שקית שיווי המשקל - saccule
השקית היא איבר במערכת שיווי המשקל שקולטת את תנועות הראש בכיוון אנכי למעלה למטה, לפנים ולאחור.

שרירים חיצוניים - Extraocular Muscles
ששת השרירים הזעירים שעוטפים את גלגל העין נקראים extraocular muscles EOMs ותפקידם להניע את  העין לכל הכיוונים. התיאום בין השרירים של שתי העיניים הוא תנאי בסיסי לראייה תקינה.

תאי שיער - Hair Cells
באוזן הפנימית, בנוזל השבלול נמצאים תאי שיערמיקרוסקופיים שתפקידם להמיר את הצליל כתנודות מכניות לאותות חשמליים ולהעבירם לעצב השמיעה.

התמסורת החושית - sensory transduction
התהליך שבמהלכו התא ממיר אות - אור, טעם, צליל, מגע או ריח למסר חשמלי, השפה של מערכת העצבים

תעלות (קשתות) עגולות למחצה - semicircular canals
קולטני התנועות הסיבוביות של הראש. בבסיס כל תעלה נמצא מבנה המכונה crista - מצבור של תאי שיער - שמגיב על הלחץ בנוזל התעלה ומעביר אותות לעצב הוסטיבולרי.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
בית הספר לחינוך
 ©