.

 
 
 
 
 
 
 
 
 


.

ליקויי ראייה

קוצר ראייה - myopia, shortsightedness, nearsightedness - קוצר ראייה היא הפרעה שכיחה שפוגעת בכשליש מהאוכלוסייה. בקוצר ראייה - בשל עוצמה אופטית גבוהה מדי של הקרנית או העדשה או גלגל עין מוארך - קרני האור אינם מגיעים למיקוד על הרשתית אלא לפניה. אנשים קצרי רואי רואים את הדברים הרחוקים מטושטשים אך לא מגלים כל קושי בראיית הדברים הקרובים אליהם.

רוחק ראייה - longsightedness, hyperopia, farsightedness hypermetropia. רוחק הראייה נגרם אף הוא בשל ליקויים בהשתברות האור. ברוחק הראייה - בשל עוצמה אופטית נמוכה מדי או גלגל עין קטן מהרגיל - המיקוד של קרני האור נמצא מאחורי הרשתית ולכן התמונה שמתקבלת עליה - ממקורות קרובים - מטושטשת

הפרעות אלה ניתנות לתיקון באמצעות משקפיים או עדשות מגע ולא צריכות לפגום בלמידה. כאשר לא מטפלים בהן, מלבד הראייה המטושטשת הן עלולות לגרום לכאבי ראש, לעייפות העיניים ולקשיי למידה.

כאשר רק עין אחת לוקה בהפרעת השתברות, קשה יותר לאתר אותה ואם ההפרעה חמורה וממושכת היא עלולה לגרום לעיו עצלה.

עין עצלה - Amblyopia - Lazy Eye היא הפרעת ראייה שפוגעת ב-4% מכלל הילדים. העין העצלה מופיעה בקרב ילדים לפני גיל שש. ההפרעה נגרמת כאשר הראייה בעין אחת נפגמת והמוח שאינו סובל את התמונה המטושטשת "מכבה", זונח אותה. אם העיו העצלה לא זוכה לטיפול, ראייתה עלולה להתדרדר עד כדי עיוורון תפקודי.

חשוב לטפל בעין העצלה מוקדם ככל האפשר לפני שהמוח זונח אותה. העין העצלה לא ניתנת לטיפול באמצעות עדשות מגע, משקפיים או ניתוח לייזר. לפני הטיפול בעין העצלה יש כמובן להסיר את הבעיה שיצרה אותה. רק לאחר סילוק הגורם הסיבתי ניתן לגשת לטיפול "בעצלות" העין. אחד מאמצעי הטיפול הוא כיסוי העין הבריאה ברטייה כדי "לעורר" את העין העצלה ו"להכריח" את המוח להתייחס אליה. דרכי הטיפול כוללות תרגילי עיניים ומתן גירויים לעין העצלה באמצעות מכשור מיוחד שנבנה למטרה זאת.

ראייה תלת ממדית - 3D vision , binocular vision ,stereopsis. ראיית העומק נרכשת
בזכות ההבדלים הקלים בין שתי התמונות שהעיניים - המרוחקות זו מזו - נושאות אל האונה העורפית משכן קליפת המוח החזותית. קיימים סימנים אחדים שרומזים על תלת-ממדיות -אולם ה-stereopsis - מיזוג התמונות - הוא האמין והמדוייק שביניהם.

כאשר אין שתי תמונות -כמו במקרה של עין עצלה -או הן שונות מאוד זו מזו- כמו המקרה של פזילה - אין stereopsis וראיית העומק חייבת להתבצע על סמך רמזים כמו גודל, צל, היסט ועוד. תפיסת העומק מבנה ומארגנת את המרחב הסובב ואת מיקומם של כל הדברים שנמצאים בו. מיפוי אמין של הסביבה מקל על התנועתיות של הילד בתוכה.

מיקוד הראייה
הקושי שעלול לחבל בתפקוד הלימודי של הילד הוא בעיה במיקוד הראייה. המיקוד נפגם כאשר שיתוף הפעולה בין שתי העיניים במבט לכיוונים שונים, או בהסתכלות לקרוב ולרחוק משתבש. קשיי מיקוד הראייה פוגעים ב-10%-5% מכלל ילדי בית הספר.

ההפרעות במיקוד הראייה מתבטאות

בקושי להתמקד בקריאה לאורך זמן.
קושי בהתכנסות פנימה של המבט, בהסתכלות לקרוב
פזילה בעין בשעת הסתכלות לצדדים
פזילה סמוייה שמתגלה בעקבות עייפות לאחר מאמץ
קושי במעבר מהסתכלות לרחוק אל הסתכלות לקרוב, מהלוח למחברת, למשל.
כאבי ראש
עייפות בשעת קריאה
טשטוש ראייה
כפילות ראייה

בדיקת ראייה רגילה לא מזהה את הבעיה. איתור ההפרעות במיקוד הראייה ובתפקוד הדו-עיני נעשה על-ידי אורתופטיסט או אופטומטריסט המתמחה גם בבדיקה זו.

מיומנות הקריאה נפגעת יותר מכל תפקוד לימודי אחר מהפרעות המיקוד ולפני פסק הדין של דיסלקציה מומלץ לבדוק את מיקוד הראיה של הילד.

פזילה - Strabismus
כ-4% מכלל הילדים סובלים מדרגות שונות של פזילה. כאשר השרירים החוץ-עיניים לא מסוגלים לכוונן את שתי העיניים בסימטריה תקינה, המבט אינו מאוזן וכל עין פונה לכיוון אחר. המוח מתקשה למזג ולפענח את שתי התמונות ונוטה לנטוש אחת מהן, היינו ליצור עין עצלה.

עיוורון צבעים Color blindness
תפיסת הצבעים נעשית על-ידי שלושה חרוטים קולטני צבע. כל אחד מחיישני הצבע ממונה עלאחד מצבעי היסוד - אדום, צהוב וכחול. עיוורון צבעים נגרם מפגם תורשתי באחד או אחדים מהחרוטים. עיוורון צבעים פוגע בקרוב ל-10% של הגברים ובפחות מ-1% של הנשים.. ההפרעות בזיהוי צבעים קשורות לכרומוזום X לכן הן עוברות מהאמהות -הנשאיות - לבניהן ואילו האבות עיוורי-הצבעים מעבירים את "הנשאות" לבנותיהם.

עיוורון צבעים מוחלט הינו נדיר מאוד. ההפרעה השכיחה ביותר היא הדלטוניזם - קושי להבדיל בין אדום לירוק. ההפרעה לא פוגעת באורח חמור בלמידה אולם רצוי להיות מודעים לה כדי לא להביך את התלמיד עיוור הצבעים ועל-מנת לסייע לו להתמצא בעזרי-הלמידה שבנויים על צבעים.

הסימנים שמעלים חשד להפרעת ראייה:

הפרעות ראייה רבות הן תורשתיות, לכן הורים שסבלו בילדותם מאחת ההפרעות צריכים לגלות ערנות מיוחדת

כאבי ראש ועייפות העיניים
פזילה קבועה מסגירה את ההפרעה אך יש מצבים בהם הפזילה או "בריחת העין" מופיעה רק
בשעת עייפות
מיצמוץ בעיניים. המיצמוץ יכול להיות "טיק" עצבני, אולם הטיקים - שהם ביטויי מתח -נוהגים "להתלבש" על נקודות תורפה רגישות ואגב כך להסגיר הפרעות סמויות.
הילד מכסה עין אחת או מטה את ראשו בשעת הסתכלות
רגישות חריגה של הילד לאור השמש


.
ד"ר אילנה מודלינגר
Copyright ©