ליקויי למידה
עמוד הבית
אודות המחברת
אודות האתר
מפת האתר
מה חדש באתר?
כיתבו לי

האנטומיה של חוש הריח


מערכת ההרחה היא הקדומה ביותר בין חמש מערכות החישה ובקרב בעלי החיים היא נותרה בעלת חשיבות תקשורתית וקיומית ממדרגה ראשונה. בני-האדם זנחו את אופן החישה הזה ומערכת חוש הריח היא הכי פחות מובנת או מתועדת באוצר המילים ובמחקר.

אחת הסיבות לחסר בחקר מערכת ההרחה נובעת מהמורכבות העצומה שלה. בעוד מערכת הראייה פועלת על חוקים פיזיקליים פשוטים ומוכרים לאנשי המדע, זירת מערכת ההרחה היא עולם הכימיקלים המורכב שטרם הסגיר את כל סודותיו. ראיית כל הצבעים, למשל, נעשית באמצעות שלושה קולטנים, אחד לכל צבע יסוד, הקליטה של 10.000 ריחות שהאדם מסוגל לחוש מתבצעת על ידי שילוב ושזירת מידע של 1.000 קולטנים.

בשנים האחרונות חלה פריצת דרך בחקר מערכת ההרחה ופרס נובל בפיזיולוגיה וברפואה בשנת 2004 הוענק לזוג חוקרים Richard Axel ו- Linda B. Buck על זיהוי קולטני הריח והארגוןשל המערכת האולפקטורית.

מערכת חוש הריח היא הראשונה בין המערכות החושיות שפוענחה באמצעות טכניקות מולקולריות חדשניות. החוקרים זיהו 1000 גנים - 3% מכלל הגנים האנושיים- של קולטנים אולפקטוריים. פרט למערכת החיסונית, זוהי הכמות הגדולה ביותר של גנים שמוקדשת לעיצוב מערכת כלשהי בגוף האדם.


.
ד"ר אילנה מודלינגר
הבאפרקהקודם  ©