ליקויי למידה
עמוד הבית
אודות המחברת
אודות האתר
מפת האתר
מה חדש באתר?
כיתבו לי


אחד התנאים הראשונים לקיום על פני כדור הארץ היה בנייה של מנגנון הסתגלותי לכוח המשיכה שהוא מפעיל. לכן מערכת שיווי המשקל היא ממערכות החישה הראשונות שהתפתחה בקרב החי.

מערכת שיווי המשקל מבשילה אצל העובר בחודש השישי של ההיריון. מערכת זו פועלת בעזרת גירוי המופק על-ידי כוח הכובד ועל-ידי כל שינוי בכיוון או במהירות של תנועת הראש. הגירוי מועבר מהקולטנים, הקשתות, התעלות העגולות למחצה ונאדון ושקיק שיווי המשקל- החבויים באוזן הפנימית - לגזע המוח ולרמות גבוהות יותר, שם הוא משתלב עם מידע חושי- מישושי, פרופריוספטיבי, חזותי ושמיעתי ועובר פיענוח ועיבוד.

מערכת שיווי המשקל

למערכת הוסטיבולרית תפקידים רבים. המערכת מספקת מידע על מיקום הגוף ביחס לכוח הכובד. היא מבהירה האם הגוף נייח או נמצא בתנועה, ואם כן, באיזה כיוון ובאיזו מהירות הוא נע.

היציבה היא הישג תפקודי המאפשר לאדם לפעול באמצעות שריריו נגד כוח המשיכה. זו פעילות מתמדת ומתמשכת של שמירה על מנח הגוף ביחס למרכז הכובד שלו. האיזון נוצר על-ידי חלוקה שווה של משקל שהגוף בין שני צדדיו של הציר המאונך שעובר בקו האמצע של הגוף.

כאשר מרכז הכובד נעתק מעבר למשטח העמידה, איבר אחר של הגוף נאלץ לנוע בכיוון ההפוך על מנת להשיבו למקומו. אילו המנגנון השרירי האחראי ל"תיקון" זה של היציבה לא היה קיים , כל תנועה - כמו לחיצת ידו של חבר- הייתה גורמת לאובדן שיווי המשקל ולהשתטחות.

מערכת שיווי המשקל עומדת בקשר הדוק עם מערכת תחושת הגוף ומסייעת בניהול ובעיצוב המאזן הזה. בשילוב נתוני מערכת שיווי המשקל ומערכת חישת הגוף המוח בונה את המידע על יחסים במרחב ועל יחסי מרחק וגודל.

כאשר הראש והגוף נמצאים בתנועה, המערכת הוסטיבולרית מפקחת - בעזרת הרפלקס הוסטיבולרי-אוקולרי - על תנועות העיניים כדי שהתמונות שנראות תשארנה יציבות וממוקדות

למערכת שיווי המשקל ולמערכת המישושית השפעה ממריצה ומרגיעה על האדם. אופי הגירויים שנקלטים על-ידן מכתיב את טיב ההשפעה. תנועה אטית וקצובה משרה רוגע ואילו לתנועה מהירה השפעה ממריצה.

המערכת החזותית משתלבת אף היא עם מערכת  שיווי המשקל וכ-20% מתאי העצב של הראייה משרתים את האיזון והיציבה של הגוף. כאשר קיימת פגיעה במערכת שיווי המשקל, המידע החזותי על מיקום הגוף ותנועתו במרחב יכול למלא -במידה מסוימת- את החסר. תופעה זו נצפית בהתנהגות התנועתית של ילדים שסובלים מדיספרקסיה שמרבים להסתכל על גופם ועל התנועה שהם עומדים לבצע.

המערכת השמיעתית והוסטיבולרית שותפות לאותה סביבה אנטומית באוזן התיכונה והעצבים שלהן אף מתאחדים בתעלה האודיטורית, לכן הפרעה באחת מהן עלולה להשפיע ישירות על השנייה וליצור תסמין שמערב את שתי המערכות

למערכת שיווי המשקל חשיבות רבה גם מבחינה רגשית שכן היא מעניקה לילד את הביטחון לנוע לעומת כוח הכובד. קשר אמין עם הקרקע ותחושת הביטחון בתנועה עליה מזמנים לילד בסיס טוב לפיתוח קשר ואמון ראשוני עם סביבתו החומרית והאנושית.

שילדר רואה במערכת שיווי המשקל "מנגנון תיאום של כל התפקודים החושיים". לדעתו, למערכת זו יש תפקיד מאחד הפועל נגד הבידוד של התפקודים השונים בגוף.

.ד"ר אילנה מודלינגר ©