ליקויי למידה
עמוד הבית על האתר המחברת מפת האתר כתבו ליהכתב הסיני

משלחת ארכיאולוגים חשפה לאחרונה בסין שברי חרס רבים מהתקופה הניאוליטית 4800 לפניה"ס ועליהם סימנים שמהווים - אולי -  כתב עתיק מאוד.אם אכן מדובר בכתב, סיכויי הפיענוח - בשל האיכות הירודה של הממצאים - אפסיים

הכתב הקדום ביותר שזוהה בסין מקורו בתקופת שושלת Shang 1046-1600 לפניה"ס. כתב זה מופיע על "עצמות האורקל", ונכתב על שריון של צבים ועל עצמות של שור. עצמות האורקל שימשו לטקס מאגי שבמהלכו האורקל נשאל שאלה, העצמות חוממו ותשובת האורקל ניתנת על הדרך בה העצמות נסדקו.

הרעיון שהסימנים שמופיעים על עצמות האורקל הם כתב עתיק עלה בדעתו של מלומד סיני ב-1899 לאחר שהוא קיבל בבית המרקחת תרופת "עצמות הדרקון" ביניהן שברים של עצמות אורקל לשיכוך מיחושיו. עצמות אורקל רבות נמצאו בחפירות בחורבות הבירה הקדומה של שושלת Shang.

לפי המסורת הסינית הכתב הומצא על-ידי Ts'ang Chieh שר בחצרו של Huang Ti "השליט הצהוב" האגדי. הרעיון ליצירת הכתב עלה בדעתו של Ts'ang Chieh למראה עקבות שצפורים השאירו באדמה. הכתבים הראשונים נשאו אופי דתי ונוצרו על-מנת להקים קשר בין ממלכת העל של האלים והאבות הקדמונים לבין המציאות של בני התמותה.

לקראת המאה החמישית לפניה"ס הסינים החלו לכתוב על מקלות במבוק. עם השינוי בחומרי הכתיבה חל שינוי גם בתכנים של הכתובות ועל רצועות הבמבוק נמצאו כתבים של גדולי הפילוסופים הקדומים של סין. הכתב של הימים ההם מכונה הסינית הקלסית wenyan "classical Chinese" והוא שרד עד סוף המאה ה-19.עד המאה השנייה לפניה"ס לכל מדינה ממדינות סין הרבות הייתה שיטת כתיבה משלה. ב-221 לפניה"ס השליט הראשון של Qin איחד את הממלכה והנהיג כתב סטנדרטי אחיד לכל המדינות.

הכתב הסיני מורכב מאותיות hanzi לכל אות יש משמעות ומייצגת גם הברה. בעבר האותיות היו ציור פיגורטיבישל אנשים, בעלי חיים או חפצים שונים אך עם חלוף השנים הן עברו סיגנון ואיבדו את דמיונן לדמות המקורית. המילון  הסיני המקיף ביותר מכיל עשרות אלפי סימנים אך כדי לקרוא עיתון די בידע של 3000 אותיות ולספרות יפה סינית מספיקים 6000 סימנים. במסגרת מאבקה באנלפבתיות, בשנות השישים של המאה העשרים ממשלת ה- People's Republic of China הנהיגה כתב פשוט ומהיר יותר והסימנים שבעבר נזקקו ל-28 תנועות עיצוב מבוצעות היום ב-10 תנועות. לפי דו"ח Unesco משנת 1995 81% מקרב אוכלוסיית המבוגרים בסין הם אנלפבתים.

הסימנים הסינים - עם שינויים קלים - משמשים את הכתיבה גם ביפן ובקוריאה.


 
ד"ר אילנה מודלינגר
ליקויי למידה
הופעת הכתבים
האוניברסיטה העברית
©