החינוך בעידן המהפכה הטכנולוגית עתירת הידע

1- ניתן לציין את שנות החמישים; תחילת עידן המחשבים, כשלב מעבר, אם כי המחשב בתחילתו היה גדול מאוד, ובעל יכולת ביצוע דלה ביותר. מאז המחשב התפתח בתאוצה.

2 - מאדם עצמאי הנודד לכול מקום בו ימצא המזון; האדם התפתח לחיה חברתית, לאדם שתלוי בסביבתו, במקורות הטבעיים, במזג האוויר, באדם האחר ובידע חקלאי (מה לגדל ואיך), כדי להשיג את לחמו.

3- בין היתר ראה האשמות כנגד התקשורת בהשפעתה על בחירות ומהפך 1999

4- לדראון ייזכר האסון בכור בצ'רנוביל שב'ברית-המועצות' לשעבר.

5- 'מעריב עסקים' 2.6.2000

6- תורת הכאוס צמחה בתחילה בשנות ה- 60 מתוך הניסיונות ליצור דגמי מחשב של מזג-האויר. תורת הכאוס אומרת שני דברים: ראשית - במערכות מורכבות כמו מזג-האויר שיש בה בלבול ואי יכולת ניבוי, ניתן למצוא סדר בסיסי. סדר בסיסי מאופיין בתנועת המערכת בתוך מרחב מופע. שנית ;גם ההפך נכון מערכות פשוטות יכולות ליצור התנהגות מסובכת, בלתי צפויה.(ש.ש)

7- מהמלה הלטינית "פרקטוס"-שבר. תורה גיאומטרית. פרקטל- צורה שאיננה קו ישר ושאין לה את תכונות הדמיון העצמי. כלומר, היא צורה שנשארת דומה לעצמה גם כשמתבוננים מקרוב בקטע קטן ממנה. פרקטלים מופיעים בטבע, ובמערכות שהן יצירת אנוש (כגון התנודות בבורסה)..

8- טופלר, עיתונאי וסופר, מ- 1974 פרסם שלושה ספרים ומאמרים רבים נוספים בנושא והיה בין "נושאי הדגל" בדרישה להתכונן , בכול תחומי החיים, לשינויים המהפכנים בתקופתנו. כבר בספרו הראשון ; "הלם העתיד" הוא קורא להתמודד עם השינויים ולעשות מהפכה באופן החשיבה שלנו.

9- עו"ד דב ארבל מתוך תעשייה אלפיים' מוסף מיוחד 'מעריב' מאי 2000

10- לעניות דעתי, הלאומיות לא פסה ולא במהרה תחלוף. בהקמת האיחוד האירופאי יש משום יישום החזון של יצירת מעצמות כלכליות תוך טשטוש הגבולות הלאומיים. יחד עם זאת אנו עדים למלחמות על רקע אתני עם גוון לאומי ולאומני באזורים אחרים באירופה. אנו עדים להתגברות הימין בשלהי - 1999 בגרמניה, אוסטריה, בשוויץ. לי נראה שהחזון של "כפר גלובלי" ימשיך לדבוק רק בהקשר התיאורטי עוד לזמן רב.

11- נובע מהמילה future

12- עפ"י האתר באינטרנט, www.the21century.com דצמבר 1999

13- כפי הנראה, הכוונה שחלקי מבנה של הרובוט, ואולי אף המעבד המרכזי יבנו מחומרים אורגנים המיוצרים במעבדות בשיטות מתקדמות של תרביות תאים. משום שהאורגניזם החי מבחינה אנרגטית יותר יעיל מכול מכונה המשוכללת ביותר הקיימת, בגלל חיכוך ואובדני חום.   

14- ננומטר=10-9מטר ננו מציין החלק המיליארד של יחידה כלשהי הכוונה לטכנולוגיה ממוזערת. לדוגמא רובוטים בגודל מיקרוסקופי, מסכי מחשב בעובי של נייר.

15- עפ"י האתר , באינטרנט, www.the21century.com דצמבר 1999

16- כיום פועלת ועדת הלסנקי לאשור ניסויים למטרות רפואיות בבני אדם. קיימות גם אמנות המסדירות ניסויים בבעלי-חיים

17- ראה מחקר של שפירא ,ר', עציוני-הלוי,ח', (1973),
שרונה שולב