החינוך בעידן המהפכה הטכנולוגית עתירת הידע

א. מאפייני המהפכה הטכנולוגית עתירת הידע

"כול אשר ניתן להמציא כבר הומצא". משפט זה לא נאמר בזמננו אנו, לאחר המצאת המטוס, המחשב, הטלוויזיה, האינטרנט ועוד, אלא ב- 1899 ע"י נציב הפטנטים במשרד המסחר והתעשייה האמריקני. מי היה מסתכן באמרה כזאת כיום בעיצומה של מהפכה טכנולוגית עתירת המצאות ?

המחשב יצא לשוק בשנות החמישים ויצר מהפכה. המחשב הוא כלי פיתוח של בינה מלאכותית, כלי אלקטרוני דיגיטלי. בתחילת דרכו "הצטיין" המחשב בממדיו הנרחבים ובבינה צרה. בכול חללית אפולו היה מחשב ענק שכוח החישוב שלו היה שווה ערך למחשבון כיס. מאז קטנו ממדיו, בינתו התרחבה ותפקודיו התרחבו בהתאמה. ב - 1980 התחוללה מהפכה מהותית בדמותו של המחשב האישי שמשנה את חיי האנושות. המחשבים כבר כיום שולטים בתעשייה, במשרדים, ברוב ענפי החיים וחודרים יותר ויותר לבית הפרטי. כיום המחשב, המטוס ללא טיס, הלווין, החלליות הן מקצת הדוגמאות המעידות על התפתחות טכנולוגית עצומה שנעשתה בשנים האחרונות, וטווח הזמן להתפתחויות רבי משמעות מתקצר והולך

המהפכה הפוסט תעשייתית היא מהפכת הטכנולוגיה 'עתירת הידע'. פרושה, שהתעשייה והכלכלה מתבססים בעיקרם, על משאבי ידע האדם ופיתוחי המידע. הידע האנושי משבח ומפתח את הטכנולוגיה, את התעשייה ואת הכלכלה. הפריצה הדיגיטלית והידע, משפיעים, השפעה מהירה ומהותית, בתגובת שרשרת, על תחומי חיים מקבילים, כגון: חברה, מדע, פוליטיקה, כלכלה, אומנות ועוד.

שערי המילניום-האלף הבא נפתחים. מסימני ומאפיני האלף; היא שהטכנולוגיה המתבססת על ידע אדם, הולכת ונעשית מסובכת יותר ומצריכה כוח עבודה חושב ומיומן בדרגה גבוהה.

אנו עדים להתפתחויות מהירות, וטווח הזמן, בין חידוש לחידוש, מתקצר והולך. 'הטכנולוגיה המתוחכמת' מתפתחת ומשתבחת ותמשיך להשתבח במאה ה- 21. המהפכה תמשיך לצבור תאוצה ותמשיך לשנות את מבנה ומרכיבי חיי האדם ואת שוק העבודה. עידן אשר (אורי מיכלסון, המילניום החדש ינואר 2000) העתיד טמון לא רק בהמצאות. גם אורח חיינו ישתנה לחלוטין. החברה והכלכלה אינם מבוססים עוד על חקלאות, תעשייה או שירותים, אלא על מידע. המחשב האישי פרץ, והפך נפוץ בכול בית.

בהיות האדם חיה חברתית הוא פיתח את התקשורת האנושית. חמשת אלפים שנה עברו עד להמצאת הדפוס ואילו במשך חמישים השנים האחרונות חלה התפתחות טכנולוגית תקשורתית עצומת ממדים, שעיקרה חל ב - 20 השנים האחרונות, והעניקה לתקשורת הממוחשבת מקום מרכזי בחברה.

תוך זמן קצר יחסית, חל מעבר ממכשיר רדיו, שהיה בזמנו מכשיר קצר טווח ומוגבל בהיקפו, לטלביזיה וידאו ועוד; מכשירים השכיחים בכל בית ומשוכללים ביותר שקולטים ערוצים מכל רחבי העולם.

עם כניסת האינטרנט ב - 1993, חלה מהפכה משמעותית נוספת בחיי האנושות. המחשב האישי והאינטרנט הם סנוניות של טכנולוגיות חדשות, טכנולוגיות מידע דיגיטליות.

"האינטרנט הפך להיות הכלי שממיר את העולם החומרי, שמורכב מאטומים, לעולם של סמלים שמורכב מביטים. את העיתון, המודפס על נייר פיסי, שמורכב מאטומים, ניתן לקרוא באינטרנט ואת מקומם של האטומים מחליפים הביטים". (א. קינן orange סתיו 1999).

האדם לא קופא על שמריו. עם הנפח המתרחב של הזמן הפנוי, 'תקשורת ההמונים' מתרחבת ומשתבחת. הלוויינים לתקשורת, הפקס והאינטרנט מהווים מהפכה בתקשורת ובעזרתם מתגברת חברת הידע על מרחק וזמן. רשתות התקשורת הבינלאומיות באמצעות לווינים, ממשיכות ומתרחבות, ומאפשרות תקשורת משוכללת ומהירה בין חלקי העולם המדווחים בעת ובעונה אחת, ובזמן אמת, לכול חלקי העולם. התוצאות של התרחבות ושכלול אמצעי התקשורת, הן נגישות  לחדשות מכול העולם, דרך הרדיו, הטלוויזיה והאינטרנט, כמעט בזמן אמת.

לתקשורת ההמונים תפקיד נכבד בהשפעה על דעת הקהל. התקשורת יוצרת מצב של 'גלובליזציה' ופועלת כמעצמה, שביכולתה להשפיע על העולם ולהטותו לכיוונים שונים, חיוביים ושליליים3 .

על התקשורת אומר פרס (1984): "היא מהווה כוח רביעי לשלוש הרשויות, רשות המאיימת על החינוך ויכולה לגרום לשטיפת מוחות שיכולה לגזול מאתנו את החופש ולהחליפו באינפורמציה מודרכת. יחד עם זאת לאמצעי התקשורת מקום נכבד כמקור לידע." מתפתחות תופעות מואצות של 'גלובליזציה' בעיקר בתקשורת, ולא רק. גם בתחבורה, בדמוגרפיה ובכלכלה. ברור  שבין התחומים יחסי גומלין, וההתפתחויות מקורם בטכנולוגיה המתפתחת. המרחקים בין חלקי העולם, הולכים ומתקצרים. מערכות תחבורה שמהירותם ונוחותם משתפרים, מקשרות בין מקומות שונים ותרבויות שונות. תנועת כוח אדם מיומן יכולה לנוע בקלות ובנוחות ברחבי העולם.

התפתחות הטכנולוגיה תאפשר גם יציאה למסעות בחלל. העולם 'מצטמצם' וימשיך 'להצטמצם' 'לכפר גלובלי'. החידושים בטכנולוגיה, בתחבורה ובתקשורת, תורמים לתמורות ושינויים משמעותיים בכלכלה העולמית ויצרו את הכלכלה החדשה. אחד ממאפייני המאה ה - 21 הוא האפשרות להגיע להישגים טכנולוגיים וכלכליים, מבלי שיש צורך באמצעי יצור עתירי הון. תעשיית הטכנולוגיה המתוחכמת היא עתירת ידע. תשתיות של תקשורת ואינטרנט הן היוצרות את ההון. למען הישרדותם והצלחתם מתמזגות חברות ונוצרים תאגידים שתכליתם ייעול כלכלי. הייעול הכלכלי , ופיתוחים טכנולוגיים תכופים, מהווים סם פעולה הכרחי לתחרות יעילה על טעמי הלקוחות. משה פרל 'מעריב' 1.6.2000 "העיסקה שבה רוכשת חברת 'לוסנט' הגדולה מארה"ב את 'כרומטיס' הקטנטנה מישראל היא הדבר האמיתי של כלכלת האלפיים ". עסקה בת 4 מילירד דולר בדיקות ארגוניות תקופתיות לבדק בית לשם ייעול, מביאים לראורגניזציה, לשינויים ארגוניים תכופים בחברות. והכלכלה נעשית יותר ויותר ישירה, כגון; ביטוח ישיר, בנקאות ישירה ועוד.

חברת America 0n line AOL , חברת האינטרנט הגדולה ביותר, התאחדה בתחילת חודש ינואר 2000 עם חברת TIME Warner אחת מחברות המדיה הגדולות בעולם. כך חובר האינטרנט - המדיה החדש עם עולם המדיה הישן; הטלביזיה והסרטים. הגלובליות של רשת האינטרנט מקרבת את הצרכן מחד ליצרן ותוצרתו, מאידך אמצעי ההשפעה בעולם הופכים להיות מירכוזיים.

למדיניות הגלובליזציה השפעה משנית על מדינות מתפתחות. בתאילנד התקיימו בתשעה ובעשרה בפברואר 2000 הפגנות סוערות נגד מישל קמדוסו מנהל קרן המטבע הבינלאומית, נגד מדיניות הגלובליזציה, בטענה שמדיניות זאת פוגעת במדינות עניות. במקביל למגמות הגלובליזציה, מתפתחים מרכזי עבודה סביבתיים, העונים על צורכי הקהילה. מרכזי העבודה הסביבתיים מתפתחים בעקבות יזמות אישית מקומית. משרות רבות נעשות מהבית. התוכנות זמינות והייצור מועבר בטלקומוניקציה, או בווידאו. מגמות אלו נראה שתמשכנה להתפתח, כי עלות המחשבים ואמצעי התקשורת יורדת והולכת ובעבודה הביתית ניתן לצמצם בעלויות צריכת הדלק.

חלק משמעותי מהפיתוחים וההתפתחויות בתעשייה הם תלויי אנרגיה. התאוצה בהתפתחויות גרמה לניצול אנרגיה מואץ ולצריכה מוגברת של מקורות אנרגיה. מחקרים מחפשים אנרגיה אלטרנטיבית לדלק נוזלי ולפחם; שהאנרגיה המופקת מהם יקרה וגורמת לזיהום אקולוגי. הדלק הנוזלי והפחם גם מוגבלים בכמותם וגם מאפשרים, למדינות שבהם קיימים מחצבים אלו, להשתמש במקורותיהם, כבקלף מיקוח מדיני. הגז שהתגלה לאחרונה בחופי ישראל, איננו מקור זיהומי, אך אף הוא מוגבל ואילו לאנרגיה האטומית השלכות אקולוגיות שעלולות להיות הרות גורל4.

ע"י שילוב המחשב הקטן בתהליך הייצור מצטמצם הצורך בעבודת האדם. כבר היום,  מחליף ה"מעבד הזעיר" את האדם בסוגים שונים של עבודה, והאדם יכול להשתחרר מימים רבים של עבודה. הרובוטיקה ממלאת ותמלא את מקומו בחקלאות, בתעשייה, בשירותים ובעבודת הבית. עולם העבודה יהיה שונה, יהיה קצב יצור אחר, יידרש פחות ופחות זמן ליצר מוצרים ויידרש כוח אדם מצומצם יותר. ביפן, בתעשיית הרכב כיום, מיצרים מאתיים עובדים תפוקה, שבמקומות אחרים, פחות מפותחים, מיצרים אלפיים עובדים. כך יכלה יפן לעמוד בשורה הראשונה של יצרניות הרכב ולגבור בתחרות על השוק. כיום, ברוב התעשיות, בעולם המפותח, כולל בתעשיית הטקסטיל, אין התערבות של אדם לאורך רוב, או כל תהליך היצור. בארצות הברית החקלאים המהווים שני אחוזים מהאוכלוסייה, יכולים ליצר צרכי מזון למחצית מאוכלוסיית העולם.

מהפכות בייצור מזון, הנדסה גנטית, פתוח ויצור תרופות ורפואה השפיעו בכוון של הארכת תוחלת החיים ושיפור איכות החיים. התופעה תמשיך ותתרחב, מספר המבוגרים יעלה ועמם תעלה ביתר שאת, שאלת יחס החברה ומחויבותה לאוכלוסיית 'הגיל השלישי'.

שרונה שולב