Books are the quietest and most constant of friends; they are the most.accessible and wisest of counsellors, and the most patient of teachers
Charles W. Eliot

המועדפים שלי
מבחר אתרים שעצם קיומם הופך את האינטרנט למקום שכדאי לבקר בו. אתרים חכמים, משעשעים, מרגשים שמשככים את תחושת המועקה שאתרי הרשעות, השנאה והאיוולת משרים עלינו. צרור זה של אתרים הוא לקט אישי שלא מתיימר לשקף את כל אוצרות האינטרנט או את טעמם של רוב הגולשים.


A computer that is difficult to use is a computer that's too dumb to understand what you want H. Rheingold
סיור מודרך, ידידותי, בעולמות של התקשורת הממוחשבת. האתר סורק תחנות דרך, אנשים ומאורעות שהובילו אל עידן המידע ומעלה הרהורים על מקומו של איש החינוך בדהירה המסחררת של הטכנולוגיה החדשה. הסיור מתנהל ברוח הטכנוריאליזם מתוך אמונה שהטכנולוגיה היא מה שאנשים עושים ממנה.

האלים השתעממו... ולכן הם החליטו למלא את הארץ במיני חיות ואנשים. הם הטילו על שני אחים, Prometheus ו-Epimetheus לצייד את היצורים החיים בסגולות קיום.


על הטעות של פרומתיאוס..

ערוצי המידע
"כאשר הגנים שלנו לא יכלו יותר לאחסן את כל המידע שהיה דרוש להישרדותנו, המצאנו, לאט לאט את המוח. אך הגיע הזמן - אולי לפני עשרת אלפים שנה - שגם המוח לא היה יכול להכיל את כל המידע הדרוש לנו. וכך למדנו לאגור כמויות כבירות של מידע מחוץ לגופנו. אנחנו הזן היחיד בתבל - ככל הידוע לנו - שהמציא זיכרון משותף שאינו מאוחסן בגנים או במוח שלנו. המחסן של הזיכרון הזה נקרא : הספרייה." קרל סייגן

כרונולוגיה של ערפיח המידע.

המדע הבדיוני המודרני הוא צורת הספרות היחידה שבוחנת בהתמדה את טבעם של השינויים שעומדים בפנינו, את תוצאותיהם האפשריות ואת פתרונותיהם האפשריים.
Isaac Asimov


היה זה לילה קודר של נובמבר כאשר השלמתי את מלאכתי. בתחושת חרדה שגבלה בייסורים אספתי את מכשירי ההחייאה כדי להפיח באמצעותם ניצוץ של קיום בדבר חסר החיים ששכב לרגלי. השעה הייתה אחת בבוקר, הגשם טופף בעצב על השמשה והנר שלי כמעט כבה כאשר באור הקלוש ראיתי שעינו הצהובה של היצור נפתחה, הוא נשם בכבדות ותנועות עוויתיות טלטלו את איבריו.


פרנקנשטייןin this place it takes all the running you can do, to
keep in the same place

נושאים שונים מעולם הטכנוספירה להרחבה ולהעמקה של הידע...

"לוס אנג'לס של המאה ה-21 שורצת אספסוף פרוע, חסר בית, שחי בערפל של אלכוהול וסמים ומעביר את זמנו בבידור סוטה וחולני. אור השמש לא מגיע אל רחובות העיר והיא מוארת בפרסומות של ניאון. בעלי החיים נכחדו ואת מקומם ממלאים חיקויים סינטטים, מלאכותיים שלהם. בעיר אפלה, מנוונת ואדישה זו נערך המצוד אחר האנדרואידים שנמלטו אליה כדי להשיג מהבורא שלהם, חברת Tyrell, את הקוד להארכת תוחלת החיים שלהם."


היוצרים הגדולים של מדעי הטבע והטכנולוגיה - סקיצות ביוגרפיות


סקיצות ביוגרפיות
אם העידן הטכנולוגי לא יצטייר בעינינו רק מבעד למכונות, למותגים ולהוראות שימוש, אם נכיר מעט את יוצריו, אולי הטכנוספירה תהיה ידידותית יותר ונוכל ולהרגיש בה נינוחים יותר.

הסקיצות הביוגרפיות לא מתיימרות לשרטט את מכלול אישיותם של האנשים המובאים ברשימות אלה. לשם כך נכתבו ספרי ביוגרפיה רבים וטובים . מטרת הסקיצות היא לעשות היכרות ראשונית עם הדמויות שעומדות מאחורי ערפיח הטכנוספירה, עם האנשים שיצרו את מהפכות המדע, הטכנולוגיה והתקשורת.

הסקיצות לא מדגישות את המדען, הממציא, כי אם את האדם היוצר, את מניעיו, את נסיבות חייו ואת הלהיטות שלו לדעת וליצור.

... וכך אני מוצאת את עצמי, "הומניסטית מצויה" בגיל השלישי, מגששת את דרכה בערפיח המידע, נלחמת בסחרור ההצפה, מנסה לשמור על מוח צלול וחשיבה רהוטה ...ונהנית מכל רגע...

בעבר, למידע הייתה תכלית פשוטה - לפתור בעיה. אך מה שהתחיל כזרם מבורך של שחרור הידע הפך ברבות השנים למבול אימתני של כאוס.


על אימת האינפוספירה.

דיוקן הדמויות הבולטות שעיצבו ומעצבות את פני
מהפכת המחשוב והתקשורת

אנשי מדע, הוגי דעות, סופרים, יוצרים שהרעיונות שלהם ופועלם תוארו
במהלך המסע בעידן הטכנולוגי


מ"הפילוסוף הצוחק" עד חורבות הירושימה."...אחרי המבול, הנפולת, המגפות, הטרוף, בליל הלשונות, הזעם - החל מרחץ הדמים של הפישוט. הספרים נשרפו, פוליטיקאים, מהנדסים ומדענים הועלו על הגרדום. כל ידע העולם עמד להעלם. עד אשר לייבוביץ, מהנדס ששרד את מבול הלהבות הקים בפינה נידחת במדבר, רחוק מהפשוטונים, שורפי הספרים ומשמידי הידע, מנזר שבו מסדר של נזירים החל באיסוף, בשימור, בפענוח ובשינון של הספרים שנותרו בעולם."


הימנון ללייבוביץ

Hello, שמי אלייזה, במה אני יכולה לעזור לך...ד"ר אילנה מודלינגר
בית הספר לחינוך
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©