יסודות ההבעה הכתובה -כתיבה וכתיב
עמוד הבית
אודות האתר
המחברת
מפת האתר
כתבו ל
מונחון
ח
חדרי המוח - Cerebral; Ventricles - ארבעה חללים המחוברים ביניהם בתוך המוח. שני החדרים הצדיים והחדר השלישי נמצאים במוח הקדמי והחדר הרביעי במוח האחורי. בתוך החדרים נמצאת מקלעת הדמים שמייצרת את נוזל המוח והשדרה שמספק להם מזון, תמיכה והגנה.

חומר לבן - White matter - תאי עצב במערכת העצבים המרכזית שעטופים במיאלין. במוח החומר הלבן נמצא מתחת לקליפה במוח השדרה הוא עוטף את החומר האפור ומכיל את המסילה התחושתית והתנועתית המקשרת את מוח השדרה אל המוח

חומר שחור -Substantia nigra - מבנה במוח הביניים שממלא תפקיד חשוב בתגמול, בהתמכרות ובתנועה. את שמו הוא רכש בשל צבעו הכהה שניתן לו מרמה גבוהה של מלנין שנמצא בו. המבנה הוא חלק מהגרעינים הבסיסיים ותפקידיו העיקריים הם בקרה על תכנון תנועות רצוניות, הפקת דופאמין וויסות מצב הרוח.

חוש הפטי - haptical - שילוב של החושים - מישוש וקינזה

חושי נועי - sensory-motor

חומצה פולית - folic acid שנמצא חיוני במניעת הפרעות בהתפתחות העובר - סוג של ויטמין

חזותי-תנועתי - visual-motor - חזותי-נועי

חישה - sensing

חלל האף -Nasal Cavity - רוב חלל האף מופקד על ניקוי האוויר שנשאב לריאות. הדפנות של חלל האף מכוסות במרירה respiratory mucosa שבתוכה ריסניות זעירות לוכדות את החיידקים, הכימיקלים והאבק שחדרו ומזרימות אותם אל הגרון. לאחר בליעתם הם מפורקים על-ידי חומצות הקיבה. רק חלק קטן - משטח ה-Olfactory epithelium בתקרה הפנימית של חלל האף משרת את מערכת ההרחה. כאשר מצוננים, הפקת המרירה גוברת וזו סותמת את המעבר של מולקולות הריח אל האפיתל ומונעת קליטה של ריחות.

חצוצרת השמע - eustachian tube - צנור שמחבר את האוזן התיכונה אל הלוע ומאפשר השוואה של הלחץ בצידו הפנימי של עור התוף ללחץ החיצוני ומסייע לשמיעה

חרוט - cone - אחד משני קולטני האור ברשתית העין . אחראי על חדות הראייה ועל זיהוי צבעים. הרשתית מכילה כ-6-7 מיליון תאי חרוט. קיימים שלושה סוגים של תאי חרוט וכל אחד מהם מתמחה בקליטה של אחד מצבעי היסוד - צהוב, אדום וכחול.

ט
טווח קשב -attention span - משך הזמן שבו הילד מסוגל להתרכז במטלה מבלי להיות מוסח או מבלי לאבד עניין

י
יחידה מוטורית - Motor Unit - תא עצב מוטורי אחד ומכלול סיבי השריר שאותם הוא מעצבב

ידות - handedness -

כ
כילול - integration - תכלול

כילול חושי - sensory integration - תכלול

כילול, תכלול שמיעתי - חזותי - audio-visual integration

כישור השריר - Muscle Spindle - מנגנון שנמצא בתוך השריר ותפקידו להעביר מידע למערכת העצבים על אורך השריר ובכך לגרום להצכווצותו ולקיצורו

כפיס - corpus callosum - פקעת עצבים שמקשרת בין ההמיספירה הימנית לשמאלית

ל
לובן העין - Sclera - המעטפה החיצונית הקשיחה של גלגל העין שתפקידה להגן על מכלול תכולת העין. שישה שרירים קטנים קשורים אליה ומנהלים את תנועות העיניים. עצב הראייה מחובר אל שכבת הסקלרה בחלק האחורי של העין.

לחמית - conjuctiva- קרום רירי המכסה את החלק הקדמי החשוף של העין ואת הפניםהאחוריות של העפעפיים. הלחמית עשירה בכלי דם ובבלוטות קטנות רבות שמפרישות נוזל שקוף שמהווה את דוק הדמעות.

למידה רב-חושית -multisensory learning - למידה המשלבת הפעלה של כשרים שמיעתיים, חזותיים, תנועתיים ומישושיים בביצוע מטלה

לקסיקון פונולוגי - phonological lexicon - מילון מנטלי המבוסס על צלילי המילים

לשכה קדמית - anterior chamber - הלשכה הקדמית מהווה את החלל שנמצא בקדמת העין, בין הקרנית לבין האישון והקשתית, והיא מכילה נוזל צלול המכונה מי הלשכה.
מ
מבוכה כיוונית - directional confusion

מגנוצלורלי - magnocellularרובד ב-
Lateral Geniculate Nuclei שמיידע על צורה, עומק, תנועה חזותיים. יש חוקרים שטוענים כי הפרעה ברובד זה עלולה לגרום לקשיי קריאה

מודעות כיוונית - directionality - היכולת לזהות ימין, שמאל, למטה, למעלה, מלפנים ומאחור ושאר רכיבי המרחב

מודעות צדית - lateral awareness - הבחנה רצונית בין צד שמאל לצד ימין

מוח קדמי - forebrain - אזור מוחי שכולל את ה-cerebrum ואת ה-diencephalon

מוחון - cerebellum - המוח הקטן-מנהל את שיווי המשקל, מנחי הגוף, קואורדינציה ותנועתיות ריתמית. החוקרים מדמים היום את המוחון למעין מחשב-על שמנהל לא רק את המיומנויות התנועתיות כי אם גם תורם תרומה מכרעת לתפקודים ההכרנים והרגשיים של האדם.

מוח מאורך- medulla - מעורב בהסדרת דפיקות הלב, נשימה, לחץ דם ויש בו מרכזים הממונים על רפלקסים כמו שיעול בליעה, עיטוש וכד'

מיאלין - myelin - חומר שומני שעוטף את האקסון של תא העצב מתחתית גוף התא ועד תחילת ההסתעפויות העדינות של שלוחות האקסון

מיטכונדריה - mitochondria -מקור הכוח של התא מפיק אנרגיה מפרוק הגלוקוזה

מלטונין - melatonin - הורמון רב עוצמה מופרש על-ידי בלוטת האצטרובל שעיקר תפקידו הוא ויסות מעגלי ערות- שינה

מסד המוח הקדמי -basal forebrain region - האזור שנמצא בבסיס המוח הקדמי מעורב בוויסות חום הגוף וביבקרת השינה

מסך הדמעות - Tear Film - מעטה נוזלים שתפקידו להגן על העין ולשמור על רטיבותה. מסך הדמעות המכסה את הקרנית והלחמית מורכב משלוש שכבות. השכבה הפנימית עשוייה מחלבונים, המרכזית ממים והחיצונית משומנים למניעת התאיידות. העפעוף מפזר את מסך הדמעות בצורה הומוגנית ומונע את התייבשות העין.

מסלול מוטורי - motor pathway - ערוץ במערכת העצבים הפריפרית שנושאית הוראות ממערכת העצבים המרכזית אל השרירים והבלוטות.

המערכת הלימבית - limbic system - אזור מוחי מעל גזע המוח שממלא תפקיד חשוב ברגשות, בלמידה ובזיכרון

מערכת העצבים האוטונומית -autonomic nervous system ANS - מערכת שתפקודיה מווסתים באורח אוטומטי. המערכת מופקדת על תפקודים ביולוגיים חיוניים כגון האצה והאטה של הדופק, הרחבה וכיווץ האישונים והסימפונות, הפרשות המרה, ריור, שלפוחית השתן וכד'. המערכת מחולקת לשתי תת-חטיבות: הסימפתית והפאראסימפתית. שתי החטיבות משתפות פעולה כאשר אחת עוסקת בהגברה ואילו עיקר תפקידה של השנייה הוא במיתון של התפקוד.

מערכת העצבים המרכזית- Central Nervous System CNS - המוח וחוט השדרה

מקולה - macula lutea - המקולה היא מרכז הראייה של הרשתית והעין. היא ממוקמת במרכז הרשתית, בקרבת עצב הראייה. במקולה נמצא ריכוז גבוה של עצבים ובאזור זה חדות הראייה היא הגבוהה ביותר. המקולה ממונה על ראיית פרטים ומבצעת מטלות של ראייה מרכזית כמו קריאה.

מרכזי התגמול/ההנאה - חבויים במעמקי המערכת הלימבית בגרעין הנסמך- nucleus accumbens - ובהיפוקמפוס.

מתח שרירי גבוה - hypertonus

מתח שרירי נמוך - hypotonus


ד"ר אילנה מודלינגר
יסודות ההבעה הכתובה כתיבה וכתיב
בית הספר לחינוך
©