יסודות ההבעה הכתובה -כתיבה וכתיב
עמוד הבית
אודות האתר
המחברת
מפת האתר
כתבו ל
מונחון
נ
נאדון שיווי המשקל - utricle - שק קרומי במבוך האוזו שקולט את תנועות הראש במישור אופקי ומעביר את האותות לעצב שיווי המשקל

נוזל המוח והשדרה - cerebrospinal fluid - נוזל מימי צלול שעוטף את המוח ואת חוט השדרה. הנוזל זורם בחדרי המוח, סביב המוח וחוט השדרה ותפקידו לספק להם הגנה, תמיכה ומזון. הנוזל מכיל גלוקוז, מלחים, אנזימים ותאי דם לבנים.

נוזל מיימי - aqueous humor - נוזל דמוי מים הממלא את העין מאחורי הקרנית ולפני העדשה. הנוזל מופק על-ידי גוף העטרה ומזין את הקרניתו את העדשה ומעניק לחזית העין את צורתה.

ניפוי סינפסות - pruning מספר הסינפסות של הילד כפול מזה של המבוגר. בין גיל שנתיים לגיל 10 לאחר גיל ההתבגרות, בעקבות תהליך ניפוי של סינפסות מיותרות, שלא יצרו קשרים מוחיים, מוחו של המתבגר משתווה בכמות הסינפסות לזה של מוח המבוגר.

נירולינגוויסטיקה- neurolinguistics - תחום מדעי החוקר את הבסיס הנירולוגי של התפתחות מיומנויות הלשון

נתיב מגנוצלולרי - magnocellular pathway - מסלול נירונים שמקשר בין הרשתית של העין לאונה העורפית והרקתית ומעביר אליהן מידע על תנועת החפצים.
ס
 
סינפסה - synapse- (מיוונית- צומת, נקודת מגע) הרווח הזעיר בין סיום של אקסון של עצב לבין הדנדריט של עצב אחר

סינגור עצמי - self advocacy - תובנות וכישורים המאפשרים ללקויי למידה להסביר לסביבתם ולהתעמת בדרך חיובית עם תגובות חברת השווים, הורים, מורים ומעסיקים על הקשיים המיוחדים שלהם

סמים מעוררים - stimulants - מזרזים את פעילות מערכת העצבים המרכזית ומגבירים את קצב הירי של תאי-העצב. הם גורמים לתחושת ערנות, חדות התפיסה, הגברת הביטחון העצמי והמיקוד.

סמי ההרגעה - sedatives מדכאים את פעולת מערכת העצבים המרכזית וגורמים לתחושת נינוחות ורוגע

סמי הזיה פסיכודליים - halluciogenes כמו ה-lsdוהפטריות של "המחשבות המשוטטות" מתעתעים בחושים - ויוצרים שינויים בתפיסת המציאות, הצבעים,הצלילים, תמונות flash back זיקוקי- די-נור חושיים.

סמים אנטי-דכאוניים - antidepressants ממתנים תחושות של חרדה ומועקה דכאונית.

סרוטונין - Serotonin - השליח העצבי העיקרי לשיפור מצב הרוח. לסרוטונין קשת רחבה של תפקידים. הוא מעורב ישירות בויסות מצב הרוח הרגשות, מחזוריות ערות ושינה, והטמפרטורה של הגוף. מינון נמוך של סרטונין מוביל לדיכאון, ולקשיים בשליטה על כעס, להפרעות שינה, לטורדנות כפייתית ולמחשבות pict/אובדניות. חסר בסרוטונין קשור גם למיגרנות, לתסמונת המעי העצבני ולנוקשות וכאבים כרוניים במפרקים.
ע
עדשה - Crystalline Lens - העדשה בנויה מרקמה אלסטית, קמורה משני צדדיה, נמצאית מאחורי האישון ותפקידה למקד את האור על רשתית העין. העדשה מחוברת במיתרים דקיקים וגמישים - זונולות - אל העטרה שמכילה את השרירים הציליאריים. בהסתכלות לרחוק השרירים רפויים והעדשה פחוסה, במבט לקרוב השרירים מתכווצים וכך מתנהלת האקומודציה של הראייה למרחקים שונים.

עור התוף - tympanic membrane, eardrum - קרום דק בין האוזן החיצונית לאוזן התיכונה. הקולות שמגיעים אל האוזן גורמים לתוף לרטוט. תנודות אלה מועברות אל הפטיש אחד מעצמימי השמע באוזן התיכונה.

עיוורון מילים -word blindness - הכינוי הראשון שניתן לדיסלקציה

עיוורון צבעים - Color  blindness - תפיסת הצבעים נעשית על-ידי שלושה חרוטים קולטני צבע. כל אחד מחיישני הצבע ממונה על אחד מצבעי היסוד - אדום, צהוב וכחול. עיוורון צבעים נגרם מפגם תורשתי באחד או אחדים מהחרוטים. עיוורון צבעים פוגע בקרוב ל-10% של הגברים ובפחות מ- 1% של הנשים.

עין עצלה -Amblyopia - Lazy Eye -ההפרעה נגרמת כאשר הראייה בעין אחת נפגמת והמוח שאינו סובל את התמונה המטושטשת "מכבה", זונח אותה.

עצב ההרחה - olfactory nerve, first cranial nerve עצב הגולגולת הראשון, הקצר ביותר מבין עצבי הגולגולת.סיבים של עצב זה עולים מקולטני הריח - הממוקמים במרירה (mucose) בחלק העליון של חלל האף - דרך סדקים צרים בעצם הגולגולת אל המוח. מערכת ההרחה היא מבנה קדום לכן המסרים שלה - בניגוד לאותות של החושים האחרים - לא עוברים דרך תחנת הממסר של הרמה כי אם מתקשרים ישירות עם האזור המוחי שמעבד אותם. הקשר הישיר הזה מסביר - לדעת המומחים - את ההשפעה החבויה, החזקה של הריחות על בני אדם. לתאי העצב של חוש הריח תכונה מופלאה נוספת. מבין כל תאי העצב הם היחידים שמסוגלים להתחדש. תופעה זו טרם מצאה את הסברה, ויש להניח שהיא בגדר מתנה אבולוציונית שמדגישה את החשיבות הקיומית העצומה של חוש הריח.

עצב הראייה - optic nerve - עצב הראייה מעביר דחפים חשמליים מהרשתית אל המוח. ראש עצב הראייה שנמצא בקרקעית העין הוא המקום היחיד בגוף שבו ניתן לראות עצב חשוף. בראש עצב הראייה אין חיישנים ומקומו על הרשתית מהווה את "הכתם העיוור' נקודה קטנה שבה העין לא מסוגלת לראות.

עצב השמיעה - auditory nerve - צרור של סיבי עצב שמשתרע בין השבלול שבאוזן עד המוח.

עצב וסטיבואוכליארי - acoustic nerve. Vestibulocochlear nerve. - עצב הגולגולת ה- 8 מכיל את עצב השמיעה - שמנתב את המידע השמיעתי אל המוח - ואת העצב הוסטיבולרי -שתפקידו להעביר מידע על שיווי המשקל.


ד"ר אילנה מודלינגר
יסודות ההבעה הכתובה כתיבה וכתיב
בית הספר לחינוך
©